אבעבועות הקוף | שאלות ותשובות

התגלה מקרה ראשון בישראל של אבעבועות הקוף. זה מה שידוע על המחלה

מקרה של אבעבועות הקוף התגלה בישראל • איך נדבקים, איך נמנעים והאם צריך לדאוג?

אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC
אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

יממה לאחר שמשרד הבריאות הוציא אזהרה נגדה, התגלה בישראל מקרה של אבעבועות הקופים. מדובר על גבר ישראלי שחזר מטיול ממערב אירופה. הגבר הגיע לבית החולים איכילוב ושם הוא אובחן ומאושפז במצב קל.

■ היכן התגלתה מחלת אבעבועות הקוף ומה ניתן לעשות נגדה | גלי וינרב

מחלת אבעבועות הקוף היא מחלה ויראלית העלולה לעבור ממכרסמים וקופים וכן לעבור במגע קרוב בין בני אדם. המחלה מתבטאת בחום ובפריחות שלפוחיתיות וכן בהגדלה של קשרי לימפה. "בימים האחרונים דווחו כ־50 מקרים בעולם במספר מדינות, ומקרים נוספים נמצאים בבדיקה", נכתב בהודעה של משרד הבריאות בחמישי. מטעם המשרד הבהירו שהוא עוקב אחר המידע ו"נמצא בקשר עם רשויות הבריאות במדינות השונות". המשרד קורא לכל מי שחוזר מחו"ל עם סימפוטמים של חום ופריחה שלפוחיתית לפנות לעזרה רפואית.

בימים רגילים אולי התקשורת הישראלית והעולמית לא הייתה מתעניינת במיוחד בכמה עשרות מקרים שהתגלו, אך לאחר שנתיים של מגפת הקורונה, נראה כי ארגוני הבריאות המקומיים והבינלאומיים לא לוקחים שום סיכון.

אבעבועות הקופים מצויות בעיקר במערב ובמרכז אפריקה, אך בשנים האחרונות נראו מקרים נוספים באירופה, כולל בריטניה, ובחלקים אחרים בעולם. מקרים אלה צצו בדרך כלל לאחר נסיעות בינלאומיות או בהקשר לבעלי חיים מיובאים שנדבקו באבעבועות.

ביום חמישי התגלו בספרד שבעה מקרים של אבעבועות קוף במדריד והיא חוקרת עוד 22 מקרים; גם איטליה אישרה כי התגלה אצלה מקרה הראשון ובקנדה נבחנים כעת כ־20 מקרים במונטריאול.

בנוסף בבריטניה התגלו כמה מקרים של אבעבועות הקוף בקרב אנשים, שלא טיילו מחוץ למדינה או לדבריהם היו בקשר עם אנשים שהיו בעצמם בחו"ל, למיטב ידיעתם.

מהם התסמינים הראשוניים של אבעבועות הקוף?

על פי ארגון הבריאות של ארה"ב (CDC) לאבעבועות הקוף ישנה תקופת דגירה של כשבעה עד 14 ימים. התסמינים הראשוניים הם בדרך כלל דמויי שפעת - חום, צמרמורות, תשישות, כאבי ראש וחולשת שרירים. לאחר מכן מתפתחת נפיחות בבלוטות הלימפה, המסייעות לגוף להילחם בזיהומים ומחלות.

ההתנפחות של בלוטות הלימפה היא אחד הסימפטומים שמבדילים בין אבעבועות הקוף לבין אבעבועות שחורות.

לאחר מכן מגיעה פריחה נרחבת בפנים ובגוף, כולל בתוך הפה ובכפות הידיים וכפות הרגליים. האבעבועות הן בדרך כלל נפוחות, כואבות, מציקות ומלאות נוזלים בצבע לבן ולרוב מוקפות בעיגולים אדומים. לאחר תקופה של שבועיים-שלושה, הנגעים מתגלדים וחולפים.

כיצד אבעבועות הקוף מתפשטת?

כדי שהאבעבועות יתפשטו בין אנשים נדרש מגע עם אדם נגוע. זיהום יכול להתפתח ממגע פיזי באזור נגוע של אדם חולה, נוזלי גוף נגועים, נתז נשימתי (דיבור, עיטוש, שיעול וכו) או אפילו מגע בבדים ומצעים מזוהמים. לדברי ד"ר מייקל סקינר מהפקולטה לרפואה במחלקה למחלות זיהומיות באימפריאל קולג' בלונדון, גם "כשהנגעים נרפאים, הגלדים (שעשויים לשאת וירוס מדבק) שעלול להיות מועבר הלאה".

ב-CDC אומרים כי העברת המחלה בין אנשים מתרחשת בעיקר באמצעות נשימה טיפתית בין שני אנשים שעומדים זה ליד זה במרחק של עד כמה מטרים.

"אבעבועות הקופים עלולה להיות זיהום רציני, כאשר שיעורי התמותה של נגיף זה היו בסביבות 1% בהתפרצויות קודמות. אך בדרך כלל בקרב אוכלוסייה בעלת הכנסה נמוכה וגישה מוגבלת לטיפול רפואי", אמר ל­- CNN מייקל הד, עמית מחקר בכיר בבריאות עולמית באוניברסיטת סאות'המפטון בבריטניה. אך לדבריו, "בעולם המפותח זה יהיה מאוד יוצא דופן לראות יותר מקומץ מקרים בכל התפרצות". הד מעריך כי לא צפויה הדבקה מסיבית כפי שראינו בשנתיים האחרונות במגפת הקורונה.

ב-CDC אומרים שאפילו חומרי החיטוי הביתיים הרגילים שנמצא למצוא בכל בית יכולים לחסל את נגיף אבעבועות הקופים.

מאיפה נוצרה אבעבועות הקופים?

אבעבועות הקופים קיבלה את שמה בשנת 1958 כאשר שתי התפרצויות של מחלה דמוית אבעבועות התרחשו במושבות של קופים שנשמרו למחקר. יחד עם זאת, ב-CDC אומרים כי לא ידוע מי הם הנשאים העיקריים של המחלה כיום, אך על פי החשד למכרסמים אפריקאים יש חלק בהעברה.

המקרה הראשון הידוע של אבעבועות קופים באנשים "תועד ב־1970 ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו במהלך ניסיון מוגבר לחסל את האבעבועות השחורות שפשטו במדינה", נמסר מה-CDC.

ואולם בכל זאת, בשנת 2003 התרחשה התפרצות בארה"ב לאחר ש־47 אנשים בשש מדינות - אילינוי, אינדיאנה, קנזס, מיזורי, אוהיו וויסקונסין - חלו עקב מגע עם כלבי מחמד שלהם. לאחר בירור התברר כי חיות המחמד נדבקו מיונקים קטנים שהגיעו מגאנה. זו הייתה הפעם הראשונה שדווח על אבעבועות קופים אנושיות מחוץ לאפריקה.

בשנת 2017 צצו כמה מקרים חדשים בניגריה. יותר מ־172 נדבקו כאשר 75% מהם היו גברים בין הגילאים 21 ל־40. מאז, דווחו יותר מ-450 מקרים במדינה וכשמונה מקרים אחרים ברחבי העולם.

עד כמה זה מסוכן?

רוב המקרים של הנגיף הם קלים ובדרך כלל דומים לאבעבועות רוח, ונעלמים מעצמם תוך מספר שבועות. יחד עם זאת אבעבועות הקופים עלולה גם להתפתח למחלה חמורה ובעבר היא גם גרמה למוות במדינות עניות במערב אפריקה.

האם יש תרופה לאבעבועות הקופים?

אין חיסון מיוחד לאבעבועות אלה, אך הוכח כי חיסון נגד אבעבועות שחורות יעיל ב-85% במניעת אבעבועות קוף. כמו כן, גם תרופות אנטי-ויראליות רגילות עשויות לעזור.

צרו איתנו קשר *5988