אבודים באי הוודאות? עשרת הדיברות למשקיעים בחציון השני של 2022

כיצד לייצר תזרימי מזומנים והכנסה חזקים ובמקביל להגן על התשואות? מה הם הנכסים האיכותיים ואיך לשמור על התיק מפני שינויים? לאיזה שווקים ותחומים כדאי לתת עדיפות וממי מומלץ להתרחק? • קבלו עשר המלצות להתנהלות באי יציבות הנוכחית

מוצרים בסין. מניות סין הן נקודת אור נדירה / צילום: Shutterstock
מוצרים בסין. מניות סין הן נקודת אור נדירה / צילום: Shutterstock

הכותב הוא מנהל ההשקעות הראשי של הבנק השוויצרי לומברד אודייר, המתמחה בבנקאות פרטית וניהול הון. הכתוב לעיל סופק על ידי קבוצת לומברד אודייר כשירות לקוראים למטרות מידע בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין האמור לעיל רומז להבטחת תשואה או רווח

השווקים נמצאים בנקודה מורכבת - נפילות שערים, מעין ריסטארט שלאחריו עליות, וכעת רואים בעיקר אי ודאות רבה. בסביבה המאתגרת הזו, משקיעים צריכים להתמקד בבחירת נכסים איכותיים - בכל הסקטורים ומכל סוגי הנכסים. עליהם לבחור בהשקעות שממשיכות לייצר תזרימי מזומנים והכנסה חזקים, ולשלב כלים להגנה על תשואות תיקים. אלה כללי האצבע ועיקר ההמלצות שלנו להחלטות השקעה בחציון השני של 2022:

1. הקפידו על האיכותיות 

בהתחשב במצב השווקים הנוכחי, יש להתמקד בנכסים איכותיים, ולהעדיף השקעות שלהן תזרים מזומנים חזק ומינוף נמוך ככל שעלות ההון עולה, והשקעות ערך עם תחזיות צמיחה יציבות, כמו גם כלים להגנה על תשואות תיקי ההשקעות.

2. העדיפו אג"ח בדירוג השקעה 

התחלנו את 2022 עם תחזית זהירה למוצרי הכנסה קבועה, שהפכה אט אט יותר קונסטרוקטיבית ככל שהריבית עלתה והמרווחים על אג"ח של חברות גדלו. יש לשמור על אשראי תאגידי איכותי תוך התמקדות בצפי הכנסות, ובמקביל, אשראי בדירוג השקעה ואג"ח ממשלתיות נראים אטרקטיביים יותר ויותר. התשואות לאשראי גלובלי בדירוג השקעה נמצאות ברמות הגבוהות ביותר זה למעלה מעשור ולכן בנינו פוזיציות בפלח שוק זה. ככל שהסיכון למיתון עולה, כך עולה גם הסיכון לחדלות פירעון בתאגידים עם חובות גדולים. על המשקיעים להיות זהירים לגבי אשראי עם תשואה גבוהה לעת עתה.

3. העדיפו מניות ערך ואיכות

שילוב של אינפלציה גבוהה ותנאים פיננסיים הדוקים בתוספת הדולר החזק, מכביד על צמיחת השווקים המתעוררים ועל ציפיות הרווחים. שווי החברות הציבוריות ירד בהתאם לעליית עלויות ההון, בעוד שהרווחים צמחו. רווחיות, תזרים מזומנים חזק, צרכי חוב ונזילות נמוכים, ומרווחים גבוהים ויציבים, הם המרכיבים שיש לחפש במניות. יש להעדיף מניות ערך בתחום האנרגיה, הפיננסיים, התעשייה, החומרים, כרייה ומגזרים הגנתיים כמו שירותים ובריאות, ולהקטין חשיפה לאירופה ולשווקים מתפתחים. חשוב ליצור בידול בתוך סקטור הטכנולוגיה ולהעדיף חברות שיכולות להעביר עלויות ללקוחות, ליהנות מתזרימי מזומנים חזקים ולהציג רווחים.

4. בנו פרופיל תיק א-סימטרי

אסטרטגיות אופציות דוגמת מרווחי פוט על מדדי מניות בארה"ב ובאירופה יכולות להציע לתיק הגנה מפני שינויים נוספים בשווקים - יש הגיון בלהישאר ניטרלי בשווקי המניות. אם בנקים מרכזיים יצליחו להדק את המדיניות מבלי לעורר מיתון, השווקים יצטרכו להתאושש בהדרגה תוך התחשבות בתמחור שכבר התרחש. אם יהיה מיתון, לא ניתן יהיה לשלול הפסדים נוספים. יש לנסות להגן על התיקים ממיתון, ולהמשיך להרחיב את אסטרטגיות הגידור שלנו בהתבסס על תנאי השוק.

 
  

5. תנו עדיפות למניות סיניות

המניות הסיניות מציעות נקודת אור נדירה בשווקים. מוקדם יותר השנה, הן הציגו ביצועים פחות טובים משווקים מתעוררים אחרים, והערכות השווי ירדו, אך כעת מצבן משתפר. הסיבות לכך הן שהבנק המרכזי בסין הוריד את הריבית, לא צפוי שינוי רגולטורי נרחב, השפעת הקורונה פוחתת, רמות החוב בשוק הדיור משתפרות והממשלה פועלת לייצב את הכלכלה.

6. השקיעו במגוון של סחורות

השקעה בסחורות מהווה הגנה לתיקי ההשקעות מהשפעות האינפלציה הגבוהה. בניגוד ל-20 השנים האחרונות, שוקי הסחורות מונעים כעת יותר מהיצע, ולכן המחירים יכולים להישאר נתמכים גם אם הביקוש יואט. חומרי גלם סבלו מהפרעות באספקה ​​בעקבות המלחמה באוקראינה, כשמחירי סחורות רבות עלו. ההעדפה ספציפית היא למתכות תעשייתיות, הממשיכות ליהנות מהשקעת ממשלות בפרויקטי תשתית, ומהמעבר הכלכלי למקורות אנרגיה הרלוונטיים לדה-קרבוניזציה, כחלק ממגמה רב-שנתית. הפתיחה המחודשת של סין צריכה גם לתמוך בביקוש מבחינה טקטית. כדאי להישאר במשקל חסר בזהב, שעולה ויורד בהתאם לעליית האינפלציה, לאי ודאות בשוק, לעליית שערים ולחוזק הדולר.

7. הניחו שהדולר צפוי להתחזק

המטבע האמריקאי צפוי להישאר חזק במחצית השנייה של 2022 עם עליית הריבית. הדולר אמור להיתמך מהאי ודאות הנוכחית, ומהשווקים המתמחרים תנאים מוניטריים הדוקים יותר. היסטורית, הדולר הוכיח גידור מפני סיכוני סטגפלציה. חשיפה לדולר אמורה להציע הגנה בתיקי השקעות, ואנו מצפים שיחס האירו-דולר יגיע ל-1.02 לקראת סוף 2022, בזמן שהנזילות מתהדקת והצמיחה מואטת ברחבי העולם.

8. הניחו שהתנודתיות תימשך

תנאים פיננסיים הדוקים יותר, חוסר יציבות פוליטית והסיכון לטעות במדיניות המוניטרית פירושם שהתנודתיות בשוק תימשך. אנו מאמינים כעת בניהול אקטיבי של התיקים, שדורש מערך רחב יותר של כלי השקעה כדי להילחם באיומים על תשואות התיק, כולל חלופות דוגמת קרנות גידור, אסטרטגיות אשראי שונות והתמקדות בקיימות. אסטרטגיות אלו יכולות לספק מקורות תשואה ללא קורלציה לשווקים הציבוריים. כמו תמיד, משמעת טקטית נותרה מפתח, שכן הקצאות נכסים צריכות להשתנות במהירות כדי לשקף את השינויים התכופים בתנאי השוק ובהזדמנויות המתפתחות.

9. שקלו השקעה בנדל"ן אירופאי 

השקעות ישירות בנדל"ן אירופאי למגורים מציעות כלי נוסף להורדת התנודתיות בתיק ההשקות ונכס המגן מהשפעות האינפלציה. חשיפה לסוג נכסים זה יכולה לספק זרם הכנסה קבוע. תחום הנדלן הלוגיסטי בפרט נמצא במחסור, ולכן מציע למשקיעים תשואות מעניינות.

10. הקיימות היא הזדמנות

רוב החברות בתחום הקיימות המציעות צמיחה ברווחים בטווח הארוך, נפגעו מעליית עלות ההון. עם זאת, המעבר לכלכלת אפס פליטות פחמן רק מואץ ולא מאט, בעקבות מלחמת אוקראינה, היות שממשלות אירופה ישקיעו במקורות אנרגיה חלופיים, וכתוצאה מכך אנו מצפים מחברות אנרגיה מתחדשת לדווח על רווחים חיוביים. התנודתיות של היום מציעה חלון הזדמנויות למקם תיקים באופן כזה שיפיק רווח מהמעבר לכלכלה נטולת פליטות פחמן בשנים הבאות. אנו עדיין מאמינים כי קיימות נותרה הזדמנות ההשקעה הגדולה ביותר של הדור שלנו.

צרו איתנו קשר *5988