באספה של ברקשייר יורגש חסרונו של מונגר

חברו ושותפו העסקי של וורן באפט משכבר הימים מת בנובמבר בגיל 99

מאנגר ובאפט באסיפת משקיעים קודמת של ברקשייר האת'וויי / צילום: ap, Nati Harnik
מאנגר ובאפט באסיפת משקיעים קודמת של ברקשייר האת'וויי / צילום: ap, Nati Harnik

בעלי המניות והמשקיפים מסכימים: ללא צ'רלי מאנגר, האסיפה השנתית של ברקשייר האת'וויי בשבת לא תהיה אותו הדבר.

הפתעה כלכלית באירופה: מדינות ה"פריפריה" מובילות את הצמיחה ביבשת
לא מתלהבות ממניות: כך המשפחות העשירות מנהלות את הכסף שלהן

במשך עשרות שנים, התענגו המשתתפים בכינוס השנתי של ענקית ההשקעות וההחזקות באומהה, נברסקה, על ההאזנה לוורן באפט ומאנגר, חברו ושותפו משכבר הימים, שדיברו במשך שעות על השקעות, עסקים ועל החיים. מאנגר היה בן 99 כשעלה לבמה באסיפה השנתית האחרונה שלו במאי שעבר. הוא מת בנובמבר, מעט לפני יום הולדתו ה־100

באפט הוא מנכ"ל החברה וכמובן משקיע מפורסם יותר, אך למאנגר היה מקום מיוחד בליבם של אוהדי הקבוצה. הם מצאו תבונה באמירותיו על כל דבר, מהמסחרי ועד האישי. הם אהבו את העובדה שלא פחד לומר את דעתו, וחוש ההומור הנשכני לעתים שלו הצחיק אותם.

השילוב בין האמירות הארוכות והדיפלומטיות יותר של באפט לבין המשפטים הקצרים והחריפים של מאנגר, יחד עם החברות הגלויה בין שני הגברים, נתן לעתים תחושה של צפייה בסיטקום של חבר'ה טובים על קפיטליזם.

"אני מרגיש שחלק בליבי ייחסר כשלא נראה את צ'רלי שם על הבמה", אמר לייל מקינטוש, חקלאי מאייווה, שמגיע להשתתף באסיפות של ברקשייר מאז שנות ה־80. "כמובן שנצטרך להתרגל, אבל בהחלט תהיה תחושה של 'כיסא ריק'".

"למי יש 'חבר הכי טוב' במשך 65 שנים?"

באפט ספד למאנגר בפברואר, כשבתחילת מכתבו השנתי לבעלי המניות הוסיף עמוד שכותרתו "צ'רלי מאנגר - האדריכל של ברקשייר האת'וויי".

בהתחשב בביטחון ובבוטות האופייניים למאנגר, אפשר להאמין לבאפט שסיפר כי מאנגר "אמר לי - ובצדק! - שקיבלתי החלטה טיפשית כשקניתי את השליטה בברקשייר", שהיה באותם ימים עסק טקסטיל מדשדש. "אבל הוא הבטיח לי, מאחר שכבר עשיתי את הצעד, שיגיד לי איך לתקן את הטעות שלי".

המפתח לדברי מאנגר היה "לוותר על קניית עסקים בינוניים במחירים מצוינים", ובמקום זאת לצרף לברקשייר "עסקים מצוינים שנרכשו במחירים הוגנים".

5 טיפים מרכזיים של מאנגר למשקיעים

1. "העולם מלא מהמרים טיפשים, והם לא יצליחו כפי שיצליח המשקיע הסבלני"

2. "אין דבר כזה ביטחון ב־100% כשמשקיעים. לכן, מינוף זה מסוכן. סדרה של מספרים נהדרים כפול 0 תמיד תהיה שווה 0. אל תבנו על להתעשר פעמיים"

3. "חברה מעולה ממשיכה לעבוד גם לאחר שאתה מפסיק לעבוד; חברה בינונית לא תעשה זאת"

4. "וורן ואני לא מתמקדים ב'קצף' בשוק. אנחנו מחפשים השקעות טובות לטווח ארוך ומחזיקים בהן בעקשנות תקופה ארוכה"

5. "בשלב מוקדם, כתוב את ההספד שהיית רוצה שיתפרסם עליך - ונהג בהתאם אליו".

באפט המשיך ובנה את ברקשייר לכדי קונגלומרט רחב ידיים הכולל עסקים החל מביטוח ועד למסילות רכבת ולשירותים, מצבעים, דרך קינוחי גלידה ועד בגדים תחתונים. יש לברקשייר פורטפוליו מניות ענק עם החזקות גדולות באפל, קוקה קולה ובנק אוף אמריקה, וכן הר של מזומנים.

ולאורך כל השנים הללו, "צ'רלי מעולם לא ביקש לקבל קרדיט על תפקידו כיוצר ומניע, אלא אפשר לי להיות בקדמת הבמה ולקבל את השבחים", כתב באפט.

הידידות הזו בין שני הגברים, שצחקו וסיפרו יחד סיפורים על הבמה, הכניסה לכינוסים השנתיים אווירה אישית יותר מאשר באסיפה רגילה של חברה.

"למי בחיים יש חבר - חבר הכי טוב - במשך 65 שנים?", ציין לורנס קנינגהם, פרופסור לממשל תאגידי בדימוס שכתב ספרים על באפט ועל חברת ברקשייר. "הם הדגימו את החברות הזאת וחגגו אותה".

הפה שהפיק מרגליות לא מצונזרות

כשג'ון ביילר, מנהל תיקים ב־Newton Investment, השתתף באסיפת ברקשייר הראשונה שלו בשנת 2010, הוא נדהם מההערצה שהרעיף הקהל על באפט ומאנגר. אנשים מחאו כפיים וקמו ממושביהם להריע לשני הגברים. "זה היה כמו כשהביטלס הגיעו לאמריקה", סיפר ביילר. "לא ייאמן כמה אהבה לשניים הללו הייתה במקום הזה".

צ'רלי מאנגר / צילום: ap, Nati Harnik
 צ'רלי מאנגר / צילום: ap, Nati Harnik

חסידיו של מאנגר משננים משפטים בלתי נשכחים שהוא אמר לאורך השנים. בשנת 2000 נשאלו באפט ומאנגר אם להייפ ולמסחר הספקולטיבי בטכנולוגיה יהיו השלכות על הכלכלה הרחבה יותר. באפט דיבר כמה דקות לפני שהציע למאנגר את רשות הדיבור.

"אם אתה מערבב את המתמטיקה של מכתבי השרשרת או של הונאות פונזי עם התפתחות לגיטימית כלשהי, כמו זו של האינטרנט, אתה מערבב משהו נבזי ובלתי הגיוני ובעל השלכות רעות עם משהו שיש לו השלכות טובות מאוד", אמר מאנגר. "אבל ככה זה, אם מערבבים צימוקים עם גללי צואה, זה עדיין גללים".

"וזו הסיבה שמעדיפים שאת הדוח השנתי אני אכתוב", העיר באפט.

לפעמים הציע מאנגר שיעורים לחיים, כמו באסיפה של 2014 כשהצמד דן בשותפויות עסקיות: "אני תמיד אומר שהדרך להשיג בן זוג טוב היא להיות ראויים לאחד כזה. כדי להשיג שותף טוב אתה ראוי לשותף טוב. זו דרך ה'אולד סקול' להתקדם".

"צריך להכיר את הדור הבא שיהיה בשליטה"

במהלך האסיפה של 2015, אמר באפט שאנשים שוגים לחשוב שהוא מתכוון לדבר על ההשקעות של ברקשייר. "אם סביר להניח שברקשייר תגדיל החזקה כלשהי או שחברה שברקשייר מחזיקה במניותיה עשויה לרכוש מחדש מניות - למה שנרצה שהמחיר יעלה?", תהה.

"וורן, אם אנשים לא היו טועים לעתים קרובות כל כך, לא היינו עשירים כל כך", השיב מאנגר. הקהל אהב את זה.

באפט לא יהיה לבד על הבמה בסוף השבוע הקרוב. יהיו שם גם גרג אייבל, שמנהל את הפעילות הלא־ביטוחית של ברקשייר וסומן כיורשו של באפט בתפקיד המנכ"ל, וכן אג'יט ג'אין, העומד בראש עסקי הביטוח, שכבר הופיעו בפני הקהל באסיפות של השנים האחרונות.

אבל עבור משתתפים רבים, היעדרותו של מאנגר תהיה משמעותית - ולחלקם זה אולי יגרום להרהר לגבי היום שבו באפט כבר לא יעמוד בראש ברקשייר האת'וויי.

"זה סוג של מעבר לעידן חדש", אמר ג'רי בייקי, אנליסט השקעות בכיר ב־Scharf Investments שהשתתף ברוב האסיפות השנתיות של ברקשייר מאז 1983. "אנשים צריכים להכיר טוב יותר את הדור הבא שמקבל לידיו את השליטה".