טיומקין ועסקי המדיה: לאחר כשלון בטלגרף, הצלחות באריאלי ובתיא תקשורת

אבי טיומקין הוא חלק מקבוצת המשקיעים שיצאה אמש מפירסום אריאלי ברווח של כ-2 מיליון דולר * קבוצה אחרת בה הוא לוקח חלק מורווחת במיליון דולר על השקעה מתחילת השנה במניות תיא תקשורת

אחת הדמויות הססגוניות בשוק ההון המקומי היא זו של אבי טיומקין. המלה מקומי מטעה במקצת. טיומקין, תושב כפר שמריהו, עשה את הונו ואת שמו בעיקר מהשקעות שביצע מעבר לים ומפעילות ייעוץ עבור קרנות הון סיכון של מייקל שטיינהארט (בעל השליטה בבנק הספנות), ג'ק נאש (שותפו בטלגרף) ואילי ממון נוספים.

למרות ההשקעות הרבות שנקשרו בשמו, מקפיד טיומקין לשמור בד"כ על פרטיות. את השקעותיו בחברות ציבוריות הוא מבצע לרוב באופן שבו לא יוכר כבעל עניין, במסגרת קבוצה של משקיעים.

יוצאת מן הכלל היתה השקעה ממנה לא רווה טיומקין נחת, במניות העיתון "טלגרף". טיומקין, יחד עם קבוצת משקיעים שכללה את דוברת שרם, פויו זבלדוביץ, ג'ק נאש ויצחק ירדני, הקים את העיתון הכלכלי ואף הצליח להנפיקו בספטמבר 93' בוול-סטריט. במהלך שנתיים וחצי בהן התקיים העיתון, הפסיד "טלגרף" כ-18 מיליון דולר, נסגר והפך ל"שלד בורסאי".

טיומקין, בעל המניות הגדול בעיתון, הפך בשנה האחרונה לקיומו לעורך הראשי של העיתון. ככל הידוע היתה זו הפעם הראשונה בה משמש טיומקין כמנהל בפועל של אחת מהשקעותיו. הפסדיו בעיתון מוערכים ב-3 מיליון דולר, ביניהן הוצאות סגירה ששולמו בחלקן מכיסו.

ככל הידוע, היתה זו מההשקעות הבודדות בהן נכשל טיומקין. מי שהחל את פעילותו בסוף שנות ה-70 כיועץ לאהרון דוברת ויצחק שרם, שעמדו בראש קונצרן כלל, עבר בשלהי שנות ה-80 לשבת במשרדיו של מייקל שטיינהארט בניו-יורק כיועץ להשקעות בשווקים בינלאומיים. גם כיום הוא בקשרים עיסקיים וחברתיים עם שני גורמים אלו.

את הונו הרב עשה, על פי ההערכות, גם מהשקעות בשורה של חברות ישראליות שהונפקו בוול-סטריט - ראדא, בי.וי.אר, נקסוס ואם סיסטמס. בארץ נכרך שמו של טיומקין, חובב החיים הטובים (פעמיים בשנה לפחות הוא נופש באתר הסקי הנחשב של אספן, קולורדו) בהשקעות שנעשו יחד עם שטיינהארט או קבוצת דוברת שרם - בנק הספנות וקרגל בעבר, ובשנים האחרונות בונז'ור, אלקנית, אריאלי ותיא תקשורת.

כאמור, טיומקין משקיע לרוב סכומים משמעותיים, אך לא כאלו ההופכים אותו לבעל עניין, מה שמקשה על חישוב הרווח ממימוש השקעות. במקרים רבים השקעתו בחברה מובילה להנפקתה, לרוב מעבר לים. קשריו הטובים סייעו לחלק גדול מהחברות בהן השקיע להפוך לציבוריות.

כזה היה המקרה של חברת הפירסום אריאלי. טיומקין, יחד עם רובין צימרמן (משקיע קנדי הלוקח חלק בפעילותה של דוברת שרם) וחברת ההשקעות מבטח-שמיר, רכשו שליש ממניות חברת הפירסום בפברואר 94'. השקעתו של טיומקין נעשתה לפי שווי חברה של 3.5 מיליון דולר לאריאלי.

בספטמבר 95' רתם את קשריו הטובים בניו-יורק להנפקת החברה, הפעם לפי שווי של 15 מיליון דולר. אריאלי, אחת מחברות הפירסום הגדולות בישראל, גייסה 5 מיליון דולר מהציבור האמריקני. החברה סיימה את שנת 95' ברווח של 2.4 מיליון דולר מהכנסות של 42.9 מיליון דולר. ב-96' ירדו ההכנסות ל-37.9 מיליון דולר והרווח ל-1.4 מיליון דולר.

במקביל, צנח שער המניה מ-5 דולר ל-3 דולר. רק לאחרונה, כנראה בעקבות שמועות לגבי השתלטות מתקרבת, התאוששו מעט. אתמול, לקחה קבוצת טיומקין חלק במכירת מניות השליטה בחברת הפירסום. חברת הפירסום הצרפתית פובליסיס רכשה %51 מאריאלי תמורת 6.3 מיליון דולר. על פי ההערכות, מכרה קבוצת טיומקין, שהחזיקה %26 ממניות אריאלי (מבטח-שמיר - %10, צימרמן - %10 ואבי טיומקין-בני ברגמן - %6) את מניותיה תמורת סכום כולל של כ-4 מיליון דולר. הרווח של חברי הקבוצה, כולל דיבידנדים שחילקה אריאלי לאחר הנפקתה, מוערך בכ-2 מיליון דולר.

פעילותו של טיומקין בתחום המדיה איננה מסתכמת בפירסום (אריאלי) ועיתונות (טלגרף). בינואר השנה השקיע יחד עם שותפו בני ברגמן (בעל עניין בחברת קו מנחה) ועם מפיקו של דודו טופז, אביב גלעדי, 2 מיליון שקל תמורת %7.5 ממניות תיא תקשורת, העוסקת בפעילות של מדיה אלקטרונית טלוויזיה ורדיו באמצעות אחזקותיה באולפ נים המאוחדים, אולפני הרצליה, שידורי פרסומת מאוחדים ונגה תקשורת. בנוסף, הוקצו לשלושה אופציות למניות שעם מימושן יחזיקו %9.8 ממניות תיא תקשורת, שסיימה את הרבעון הראשון של 97' ברווח של 1.6 מיליון שקל. מאז ההשקעה, שילשו מניות תיא תקשורת את ערכן בבורסה והחבילה לטיומקיןברגמן-גלעדי שווה כבר 5.6 מיליון שקל, קרי רווח "על הנייר" של מיליון דולר למשקיעים.

בעקבות השקעתו בחברה, הביא טיומקין גם את קרן אתגר של משפחת ברונפמן להשקעה במניות תיא תקשורת. עסקה נוספת בה טיווח היא זו שבה רכש איל הפיננסים ג'ורג סורוס חבילה של מעל %23 במניות אלרוב. «שי שלו «טיומקין ועסקי המדיה: לאחר כשלון בטלגרף, הצלחות באריאלי ובתיא תקשורת «אבי טיומקין הוא חלק מקבוצת המשקיעים שיצאה אמש מפירסום אריאלי ברווח של כ-2 מיליון דולר * קבוצה אחרת בה הוא לוקח חלק מורווחת במיליון דולר על השקעה מתחילת השנה במניות תיא תקשורת

צרו איתנו קשר *5988