לבנון: המוסד חיסל את מנהיג הטבח בסברה ושתילה; ישראל מכחישה

אלי חובייקה חוסל בביירות ממטען נפץ במכוניתו; הוזכר באחרונה כמי שעשוי להעיד נגד שרון בבלגיה

אלי חובייקה, שפיקד בשנת 82' על הטבח בסברה ושתילה, חוסל היום (ה') מפיצוץ עז של מכונית תופת סמוך לביתו בביירות. בפיצוץ נהרגו גם שלושה משומרי ראשו של חובייקה ונגרמו נזקים כבדים למבנים באיזור, שחלקם עלה בלהבות. מחקירה ראשונית עולה, כי במכונית שהתפוצצה הונח מטען חבלה במשקל של יותר מ-50 ק"ג.

פרשנים בלבנון מיהרו להאשים את המוסד הישראלי בחיסולו של חובייקה. גם שר לבנוני הצטרף להאשמות. לטענתו, החיסול בוצע על רקע המשפט המתנהל כנגד ראש הממשלה, אריאל שרון בבלגיה, על מעורבותו בטבח בסברה ושתילה והחשש הישראלי מעדותו של חובייקה. גורמים בירושלים הכחישו את הטענות הלבנוניות.

חובייקה, בן 45, חשוד כמי שפיקד על הטבח בסברה ושתילה ב-82', שבעקבותיו הוקמה ועדת כהן. באחרונה הוזכר שמו כמי שעשוי להעיד בבית המשפט בבלגיה נגד אריאל שרון, בתביעה שהוגשה נגדו על ידי ניצולי הטבח. חובייקה אמר כי הוא מוכן להעיד במשפט. מקורות בלבנון דיווחו כי לפני יומיים נפגש חובייקה עם משלחת של חברי פרלמנט מבלגיה, שערכו סיור בלבנון. לפי המקורות, חובייקה טען כי יש ברשותו מסמכים המעידים על כך ששרון ידע על הכוונות לבצע את הטבח.

בשנים שלאחר הטבח נשאר חובייקה בלבנון והיה מעורב בפעילות פוליטית, תוך שהוא מתקרב בשנים האחרונות לסורים.

גורמים נוצרים בלבנון דרשו מהממשלה הלבנונית לחקור במהירות וביסודיות את חיסולו של חובייקה. הגורמים קראו לממשלה שלא לטייח את החקירה, כפי שנעשה בעבר בפרשת חיסולו של הנשיא הלבנוני לשעבר באשיר ג'ומאייל, לשעבר ראש הפלנגות הנוצריות.

צרו איתנו קשר *5988