הושלם המיזוג בין סאיטקס ויז'ן לאפריון

המיזוג בוצע לפי שווי של 36 מיליון דולר לסאיטקס ויז'ן ו-18 מיליון דולר לאפריון * יהל שחר, סמנכ"ל הכספים של סאיטקס: "אני לא מעריך שיהיו מחיקות בעקבות הערכות השווי של החברות לצורך המיזוג. אם יבוצעו מחיקות הן לא תהיינה מהותיות"

חברת ציוד הדפוס סאיטקס השלימה את הליך מיזוג בין שתי החברות-הבנות, אפריון וסאיטקס ויז'ן. המיזוג בוצע לפי שווי של 36 מיליון דולר לסאיטקס ויז'ן, הפועלת בתחום מכונות הדפוס בפורמט רחב, ולפי שווי של 18 מיליון דולר לאפריון, המפתחת מכונות הזרקת דיו ליישומי דפוס תעשייתיים. השווי של סאיטקס ויז'ן נקבע לאחר שסאיטקס הזרימה לחברה 15 מיליון דולר.

כלומר שווי החברה לפני הזרמת ההון עמד על 21 מיליון דולר. סאיטקס מחזיקה כעת בכ-75% מהון המניות של החברה הממוזגת. החברה החדשה תפעל תחת השם סאיטקס ויז'ן.

מדובר במיזוג מתבקש שכן אפריון, שרק לאחרונה החלה למכור מוצרים, עדיין שורפת מזומנים. מכאן שהמיזוג עם סאיטקס ויז'ן, שהיא חברה בוגרת יותר עם מכירות משמעותיות ורווח תפעולי קטן, יכול לחסוך לאפריון הוצאות גדולות בצד המכירות והשיווק.

סאיטקס ויז'ן סיימה את הרבעון השלישי של 2002 עם הכנסות של 22.9 מיליון דולר, לעומת כ-30.8 מיליון דולר ברבעון השני. הרווח התפעולי של החברה ברבעון השלישי הסתכם בכ-1.6 מיליון דולר, לעומת הפסד תפעולי של כ-575 אלף דולר ברבעון השני.

פרט מעניין בהודעה שפירסמה היום סאיטקס נוגע לשווי לפיו בוצע המיזוג. כאמור, אפריון הוערכה לצורך המיזוג בכ-18 מיליון דולר "בלבד". השווי לפיו בוצע הגיוס האחרון של אפריון לא פורסם באופן רשמי, אך על פי פרסומים הוא עמד על כ-150 מיליון דולר. אפריון גייסה במהלך חייה כ-50 מיליון דולר, שאת רובם "שרפה" בהליכי הפיתוח של מכונות הדפוס. כלומר, המיזוג מבוצע לפי שווי הנמוך בכ-90% מהשווי לפיו בוצע הגיוס האחרון.

לשוויין של אפריון וסאיטקס ויז'ן לצורך המיזוג עלולה להיות השפעה בעיקר על בעלי המניות של סאיטקס, דסק"ש וכלל תעשיות, שעשויים להידרש לבצע הפחתות בספריהן בגין השקעותיהן בסאיטקס, אך גם בשל השקעותיהן באפריון, בה הם החזיקו בשיעור של כ-14% כ"א.

לדברי יהל שחר, סמנכ"ל הכספים של סאיטקס, המיזוג בין אפריון וסאיטקס ויז'ן כבר נמצא בשלבים מתקדמים. "ההליכים הפורמליים הושלמו ושתי החברות מתחילות לעבוד ביחד. בשטח המיזוג נמצא בשלבים מתקדמים והוא ישולם בחודשים הקרובים".

- מה לגבי צעדי התייעלות בעקבות המיזוג?

"בכל מיזוג יש צעדי התייעלות שנגזרים מכך שממזגים מערכות חופפות. נקטנו בצעדי התייעלות ופיטורי עובדים כדי שהגוף הממוזג יהיה יעיל יותר וטוב יותר".

- בספרי סאיטקס צפויים מחיקות בעקבות השווי בו הוערכו סאיטקס ויז'ן ואפריון לצורך המיזוג?

"אני לא מעריך שיהיו מחיקות בעקבות הערכות השווי של החברות לצורך המיזוג. אם יבוצעו מחיקות הן לא תיהנה מהותיות".

- תדרשו בעתיד להזרים כסף נוסף לחברה הממוזגת?

"יש לנו תוכנית אופרטיבית לחברות, ובשלב זה אנו מעריכים שהזרמת 15 מיליון הדולר עם ההסדר הקיים מול הבנקים יאפשר לנו להפעיל את הגוף החדש כנדרש".

- מתי הגוף הממוזג יעבור לרווח?

"אני לא רוצה להתייחס לתחזיות קדימה".

- יש התקדמות בניסיונות המכירה של אפריון?

"כמו שאמרתי בעבר, הטכנולוגיה של אפריון היא מתקדמת והמכונות שלה התחילו להימכר. אנו מאמינים, שתחת הכנפיים של תשתית ההפצה של סאיטקס ויז'ן נוכל להמשיך להגיע לקהל רחב יותר של לקוחות כדי לשווק את המכונות של אפריון הן התחום האריזות (פקג'ינג) והן בתחום הגרפיק-ארט".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988