האוצר דחה ב-3 חודשים יישום הנהלים להעברת כספי מבוטחים מהסוכן לחברה

בעקבות פגישת פורום הסוכנויות הגדולות עם הפיקוח * בג"ץ שהגישה לשכת הסוכנים בנושא נדחה

הישג חשוב לפורום סוכנויות הביטוח הגדולות: משרד האוצר דחה את מועד יישום החוזר להתקשרות מבטח עם סוכני ביטוח (חוזר הבורדרו) בשלושה חודשים, ל-1 באפריל. זאת, בעקבות פגישה שערכו ראשי הפורום עם הפיקוח על הביטוח, ולאחר שבג"ץ שהגישה בעניין לשכת סוכני הביטוח נגד המפקח על הביטוח, אייל בן-שלוש, נדחה.

חוזר הבורדרו קבע את הנהלים להעברת כספי המבוטחים מהסוכן לחברת הביטוח. החוזר קובע, כי על הסוכנים לבחור בין שתי חלופות: להעביר את הכסף מיידית לחברת הביטוח, או להעבירו לחשבון בנק נפרד מחשבונו הרגיל, שיפתח לצורך זה וינוהל בנאמנות עד להעברתו לחברת הביטוח.

החוזר, שפורסם לפני כשנה, הוצא בעקבות פרשיות המעילה של סוכן הביטוח רון שרויטמן וסוכנות גל את ביילי, במסגרתן נעלמו עשרות מיליוני שקלים מכספי המבוטחים.

מעילה זו הביאה את בן-שלוש לתת פתרון למצב שבו לסוכן מותר להחזיק בכספי המבוטחים ולעשות בהם ובריביות עליהם כבשלו, במשך תקופה ידועה.

ב-13 בינואר נפגשו ראשי הפורום - יו"ר מבטח סימון, יונל כהן, מנכ"ל משותף במבטח סימון, ירון דוויק ומנכ"ל תמורה, גיל יניב, עם נציגי הפיקוח על הביטוח, והציגו בפניהם את הקשיים המנהליים הנוצרים עקב יישום החוזר.

סגן בכיר לממונה על שוק ההון, רמי דיין, אמר ל"גלובס", כי בפגישה הועלו טענות רציניות שיש לבחון אותן באופן מעמיק. "זו הפעם הראשונה שמועלות בפנינו השגות מקצועיות על אופן יישום החוזר. נצטרך לערוך שינויים ולגבש מענה לבעיות", אמר דיין.

משרד האוצר מסר, כי "הדחייה נעשתה לאור קשיים ביישום החוזר שלא הועלו קודם, ומחייבים תקופת היערכות נוספות".

לדברי יניב, החלטת האוצר היא צעד חשוב ליצירת דיאלוג רציף ומקצועי בין הענף הפנסיוני למשרד האוצר.

"פנינו לאוצר בנימוקים מקצועיים והצענו חלופות ישימות שגם מתיישבות עם כוונותיו הטובות. הסדרת הפעילות בנושאים שונים אינה מזיקה ולעיתים אף מתחייבת כדי לשמור על סטנדרטים גבוהים, וכדי לטפח את האינטגריטי של התחום", אמר יניב.

ביוני 2003, בעקבות פרסום החוזר, הגישה לשכת סוכני הביטוח עתירה לבג"ץ כנגד בן-שלוש, וטענה לחוסר סמכות בעניין זה. לאור העתירה, נדחה מועד הפעלת החוזר ל-1 בינואר 2004. בג"ץ דחה את העתירה.

לדברי סוכן ביטוח בכיר שהיה פעיל בלשכת סוכני הביטוח, בשיחות שניהל עם הפיקוח הובהר לו, כי רק לאחר החלטת בג"ץ ניתן היה לדון באופן יישום החוזר ולתקנו לפי הצורך.

"הגשת הבג"ץ ויציאה כנגד הרגולטור היתה טעות קשה. לא ניתן גם להגיש בג"ץ כנגד הפיקוח וגם לנהל עימו מו"מ בעת ובעונה אחת", אמר הסוכן.

מדובר בפעולה ראשונה של הפורום, אשר מאגד 15 מנהלי סוכנויות גדולות המנהלות הסדרים פנסיוניים. הפורום יתאגד כעמותה בשבועות הקרובים.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988