חילוקי דעות מעכבים העברת הבעלות בחברת הברוקרים נשואה

חברת ההשקעות השוודית פרובנטוס, האמורה לרכוש את מניות אי.די.בי בנשואה, חולקת על מחיר אופציה למכור לה את המניות ב-%150 מעל שווי השוק שלהן

מחלוקת נתגלעה בימים האחרונים בין שתי בעלות השליטה בחברת הברוקרים נשואה, י.ל.ר שוקי הון, בבעלות חברת הברוקרים אילנות-בטוחה (מקבוצת אי.די.בי), וחברת ההשקעות השוודית פרובנטוס. כל אחת מהשתיים מחזיקה %36 ממניות חברת הברוקרים.

עד סוף החודש אמורה היתה י.ל.ר להפעיל אופציה ולמכור לפרובנטוס את רוב מניותיה בחברת הברוקרים (%25) במחיר של 9 שקלים למניה, תמורת סכום כולל של 24 מיליון שקל. מחיר זה גבוה ב-%150 מעל מחיר המניות בבורסה ובכפליים מההון העצמי של נשואה.

אלא שפרובנטוס אינה מסכימה למחיר זה. החברה השוודית מבקשת להפחית את המחיר למניה, במסגרת עסקה משולבת, בה תרכוש גם את יתרת מניות י.ל.ר בנשואה (%11, מלבד המניות נשוא האופציה) וכנראה גם את מניות החברה לישראל - %7. מחירן של מניות נשואה בבורסה עמד בסוף השבוע על 3.6 שקלים.

המצב כרגע נזיל. פרובנטוס מעוניינת לרכוש את השליטה בנשואה, מאחר שהיא רואה בה פלטפורמה ראויה לפיתוח עסקיה בישראל בטווח הארוך. י.ל.ר מעוניינת להיפטר מהמניות, שכן לאילנות-בטוחה, החברה האם, יש כבר מושב בבורסה, ואין לה כל טובת הנאה מכפל הכיסאות. ההערכות הן, אם כן, שהעסקה תושלם עד סוף החודש, כך או אחרת. עם זאת, אין להוציא מכלל אפשרות כי בהיעדר הסכמה על המחיר, יגיעו הצדדים לבית המשפט.

י.ל.ר רכשה את השליטה בנשואה באוגוסט 96', בעת שנשלטה עדיין על ידי אודי רקנאטי. שנה מאוחר יותר העבירה מחצית מאחזקותיה בחברה לפרובנטוס (ברווח של 12 מיליון שקל) וקיבלה מידי החברה השוודית אופציה למכור לה את יתרת המניות שהחזיקה אז.

בהמשך רכשו השתיים, בחלקים שווים, מניות שהחזיקה פועלים שוקי הון בנשואה (כדי לחסום ניסיון השתלבות של שלמה אייזנברג בחברת הברוקרים). אותה רכישה מהווה את יתרת מניות נשואה שמחזיקה כיום י.ל.ר מעבר למניות נשוא האופציה.

במקביל לירידת ערכה בבורסה (מינוס %35 מאז חודש מאי) עברו על נשואה תהפוכות לא מעטות במישור העסקי. חברת הברוקרים הסולידית, שנוסדה בשנות ה-70 על ידי החברה לישראל וצמד הברוקרים שמואל (מולי) אבישר ואליעזר כרמל, נכנסה בשנה האחרונה להשקעה לא מבוטלת בפעילות משלימה. נשואה השקיעה 12 מיליון שקל (ותידרש כנראה להשקעה נוספת של 3 מיליון שקל) במניות חברת זנקס, המתמחה במתן שירותי ייעוץ ותיווך למשקיעים זרים בשוק ההון.

הבעלות בזנקס, שייצרה עד היום בעיקר הפסדים לבעלי המניות שלה, נרכשה בחודשים מאי-נובמבר מידי פרובנטוס, אי.די.בי, בנק כללי וכן מעובדי החברה ובראשם ערן גורן, שהפך למנכ"ל נשואה (במקום יאיר נצר). נשואה הקצתה לגורן ואלי נחום, שייסדו את זנקס ב-94', מניות בשווי של 6 מיליון שקל תמורת ויתור על מניות שהחזיקו בקבוצת זנקס.

בינתיים העסקים בנשואה חלשים: הפסד של 1.9 מיליון שקל מאז תחילת השנה, המתחלק בין הרבעון השני לשלישי. זנקס, שהציגה הפסד גדול ב-97' בגלל תשלומי שכר גבוהים למנהלים (גורן, נחום וד"ר תמיר אגמון), ממשיכה להפסיד גם השנה, והשפל בפעילות הז רים בוודאי אינו מסייע לה. בנוסף רשמה החברה הוצאות חד פעמיות בגין מחשוב ותקשורת, פרישת עובדים ומעבר למשרדים חדשים (שהיתה כרוכה בהפחתת ערך רכוש)

צרו איתנו קשר *5988