חברות נדל"ן: למנות בורר בתביעה בסך 128 מ' ש' נגד סוחר הקרקעות שמואל ענב

טוענות לנזקים מאחר שענב וחברת דקל לא עמדו בהתחייבויות להעביר להן מאות דונמים בשטחים

החברות בינוי ופיתוח ארץ ישראל (רמת קדרון), אלכסנדר'ס דירות מפוארות (לשעבר משה ויגאל גינדי בוני ערים) ובנייני מ.י גינדי הנדסה ופיתוח פנו לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בבקשה למנות בורר שידון בתביעתם בסכום של כ-128.5 מיליון שקל נגד שמואל ענב.

לטענת המבקשות, באמצעות עוה"ד דנה מינסקי ורוברט פישמן-מרקי, הן התקשרו בשנת 1983 בהסכמים עם שמואל ענב ועם חברת דקל בנייה ומסחר (קרני שומרון), שבבעלותו. לפי ההסכמים, הן רכשו מענב מקרקעין במקומות שונים באיזור יהודה ושומרון: כ-600 דונם בגבעת זאב, כ-400 דונם בכפר גי'וס, כ-400 דונם באפרת ג', כ-700 דונם בכפר פריחה וכ-880 דונם ברמת קדרון.

לטענת המבקשות, המשיבים התמחו במועדים הרלבנטים בייזום ומסחר במקרקעין בהיקפים גדולים ביהודה ושומרון, והיו והינם מגדולי הסוחרים בקרקעות בשטחים. לדבריהן, מקרקעין שנרכשו תמורת כ-2 מיליון דולר יועדו לשיווק וייזום לבנייה. ענב, נטען בבקשה, היה אחראי כלפי המבקשות לקיום כל התחייבויותיה של דקל לבנייה ומסחר.

לטענתן, הן הצליחו להתקשר בהסכמים למכירת מגרשים בהיקפים של מאות דונמים עם רוכשים שונים. ואולם, המשיבים הפרו את ההסכמים ומתוך כל המקרקעין אותם התחייבו להעביר להן לפי ההסכמים, העבירו להן חלקים קטנים בלבד: 20 דונם בגבעת זאב, כ-88 דונם בכפר ג'יוס וכ-100 דונם ברמת קדרון. בנוסף, הליכי ההעברה טרם הושלמו.

מחירם הכולל של שטחים אלה לפי ההסכמים הוא 433 אלף דולר. לטענת המבקשות, הפרת ההסכמים על ידי המשיבים פגעו בהן קשות ומנעו מהן לקיים את התחייבויותיהן להעברת הזכויות במגרשים לרוכשים השונים. כמו כן, הן נחשפו לתביעות ודרישות מצד הרוכשים השונים ונשאו בנזקים כבדים.

לטענת המבקשות, חלק מההתקשרויות עם הרוכשים השונים בוטלו והן נאלצו להחזיר להם את כספי הרכישה, לעיתים בליווי פיצויים. המבקשות גם סבלו מפגיעה קשה באמינות ובמוניטין ונגרם להן הפסד רווח ממשי. סכום התביעה של המבקשות נגד המשיבים מורכב מתביעה להשבת כספים בגינם לא ניתנה למבקשות כל תמורה (37.2 מיליון שקל) וכן הפסדי רווח (91.3 מיליון שקל) ובסך הכל סכום התביעה עומד על כ-128.5 מיליון שקל.

המבקשות טוענות, כי מאז נכרתו ההסכמים טען ענב כי אין בידו להשיב להן את כספן. אולם לאחרונה התברר להן, כי ענב מבצע עיסקאות נדל"ן גדולות בסכומים גבוהים ביותר. (בש"א 20413/04).

צרו איתנו קשר *5988