הנקראות ביותר

ההשקעות של ערפאת: ממניות בחברת סלולר מצרית ועד אולם באולינג בניו-יורק

מנהלי הכספים של ערפאת השקיעו בקרנות הון סיכון וסטארט-אפים מתל-אביב עד עמק הסיליקון

ב-35 שנותיו כמנהיג העם הפלשתיני, גייס יאסר ערפאת מיליארדי דולרים. הוא ביזבז הון עתק כדי להחזיק בשלטון, שילם לטרוריסטים כדי שיבצעו פיגועים בישראל, וגם, מתברר, השקיע בארה"ב ובמזרח התיכון.

ערפאת השתמש בחברת אחזקות כדי לרכוש נכסים שונים: החל מנתח של 285 מיליון דולר בחברת הסלולר המצרית אורסקום טלקום הולדינג, ובחברות-בת שלה, וכלה בהשקעות של 30 מיליון דולר בנכסים פרטיים, בעיקר בארה"ב.

בין ההשקעות, אפשר למצוא השקעה של 3.2 מיליון דולר בסיפלקסיטי, יצרנית תוכנת מסחר אלקטרוני מווירג'יניה, 2.1 מיליון בוולטוס (Vaultus) - יצרנית תוכנה למחשבים ניידים מניו-יורק ומבוסטון, והשקעה של 1.3 מיליון דולר בסטריק הולדינגס הניו-יורקית, בעלת אולם הבאולינג באולמור ליינס בגריניץ' ווילג', מנהטן.

במסמכים שפירסמה הרשות הפלשתינית בשנתיים האחרונות, נחשפו השקעות בסך 799 מיליון דולר שביצע ערפאת. המסמכים האלה מוכיחים, כי המנהיג הפלשתיני לא השקיע בבניית שירותים בסיסיים בגדה המערבית וברצועת עזה.

בזמנים שבהם רעבה הרשות למזומנים, הימרו מנהלי הכספים של ערפאת על נכסים - מתל-אביב ועד עמק הסיליקון - קרנות הון סיכון, חברות סטארט-אפ בתחומי התוכנה, וחברות טלקומוניקציה.

"ערפאת היה ידוע לשמצה בחשאיותו, והוא פיזר את הכסף לכל עבר", אומרת רייצ'ל ארנפלד, דירקטור המרכז האמריקני לדמוקרטיה הפועל מניו-יורק. "הוא לא סיפק לציבור מידע על השקעותיו עד אשר קהילת ההשקעות מחתה על השחיתות".

ערפאת ומנהלי הכספים שלו השקיעו בחו"ל באמצעות חברת האחזקות מרמלה 'פלסטיין קומרשל סרביסס', הנמצאת בבעלות הרשות הפלשתינית והידועה בראשי התיבות שלה PCSC.

מדברים שאמרו חברי הפרלמנט הפלשתינים, חנן עשראווי ועזמי שואיבי, חלש ערפאת על PCSC באמצעות יועצו הפיננסי, מוחמד ראשיד. דו"ח הבנק העולמי מ-2004, מראה כי ערפאת מינה את ראשיד ליו"ר PCSC.

אחת מחברות הבת של PCSC החלה להשקיע 25 מיליון דולר בקרנות הון-סיכון ובחברות אינטרנט ב-4 באפריל 2000 - שלושה שבועות אחרי שמדד הנאסד"ק הגיע לשיאו. הקרנות איבדו מאז כשני שלישים משוויין.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות