פורטפוליו | רו"ח ערן סרוק

גיל: 46 תפקיד: בעלים ויו"ר GMT - העוסקת בהעברות כספים גלובליות

אני: בעל מוסר עבודה גבוה, מה שמתברר כתקלה גדולה. המוח שלי עובד שעות נוספות ואני אף פעם לא מניח לעצמי.

משפחה: ההורים של אבא באו מגבול רוסיה-פולין. כשביקשתי מסבתא לעזור לי בעבודת שורשים, היא ציירה עץ יפה עם המון ענפים ואז אמרה, זה מת וזה מת - כולם נרצחו בשואה. היא עצמה הייתה בברגן בלזן, וסבא גויס לצבא האדום. אבא נולד במחנה פליטים. הם עלו לארץ והגיעו למעברה בשייח מוניס, סבא היה פועל בניין וייצר בבית סוכריות בצורת מקל סבא. אחרי מותם מצאו בבית שלהם תיק עם נקניק ו-5,000 דולרים, לעת צרה. גם הצד של אמא נרצחו במלחמה. עליהם אני יודע פחות, אבל שניהם היו במחנות ואמא נולדה בברגן בלזן מיד אחרי השחרור. גם הם הגיעו לשייח מוניס, שם ההורים נפגשו. הם התחתנו ונשארו לגור בשכונה. אבא עבד ב"עלית" ואמא בעבודות מזדמנות.

ילדות: מעברת שייח מוניס, בבית של סבא וסבתא. בלילה היינו יושבים על הגבעה וצופים בסרטים שהוקרנו בדרייב אין. ביום קטפנו סברסים ומכרנו אותם. רק בדיעבד הבנתי שהיינו עניים. כשהייתי בן שש פינו את המעברה ואז עברנו לחולון ומשם להרצליה. אבא הפך לסיטונאי סיגריות של דובק ואנחנו עזרנו לו. הייתי קם בארבע בבוקר כדי לחלק איתו את הסיגריות לסופרמרקטים לפני שהם פותחים.

ראיית חשבון: אחרי שירות כקצין שלישות פגשתי את דיקאן המכללה למינהל, שאמר לי "תעשה פסיכומטרי טוב ונכניס אותך לאיזשהו מסלול", וככה הגעתי לראיית חשבון. נאבקתי לאורך כל הלימודים ובמקביל עבדתי ב"ערוצי זהב". התקבלתי לסטאז' בחברה גדולה ואחרי שהושיבו אותי במין סדנת עבודה לרואי חשבון מתחילים שלא עשו שום דבר, יצאתי להפסקת צהריים ולא חזרתי לשם.

קריירה: באמצע שנות ה-90 קראתי כתבה בעיתון על צ'יינג'ים ופתחתי אחד עם אבא ועם שותף ברחוב גורדון בתל אביב. תוך זמן קצר הגענו ל-32 סניפים בזיכיון. אני הייתי אחראי על גיוס האנשים, לימדתי אותם את הביזנס, בחרתי מיקום, הם שילמו לנו עמלה ואנחנו עזרנו להם עם החשבונות. כשיצא צו שירותי המטבע שאיפשר לכל אחד להיות חלפן, הזכיינים לא היו צריכים אותנו יותר כמתווכים, ומהצד השני הרגולציה הכבידה - אז מכרנו את כולם.

GMT: ראשי תיבות של גלובל מאני טראנספר. ב-2001 חבר שלי היה צריך להעביר כסף דחוף לחו"ל. רצנו לבנק ומשם לדואר ועבר יום שלם עד שהצלחנו לעשות את זה עם סכום גדול. התחלתי לחקור את הענף ואת שרשרת העמלות שגוזרים על הלקוח. גייסתי את אבא והוא הביא את מיכאל טייר, שהיה המנטור שלי, עם תפקידים ברזומה כמו סמנכ"ל בבנק ירושלים ומנהל חטיבת הבנקאות באמדוקס. אנחנו עוסקים בהעברת מזומנים מהיום להיום. נותנים מזומן מצד אחד ומקבלים מזומן מהצד השני. קהלי היעד העיקריים הם העולים מברית המועצות לשעבר, ששולחים כסף למשפחות בבית; וכן עובדים זרים.

תדמית: אנחנו לא חלפנים, אלא נותנים שירות לחלפנים. התדמית שלהם לא טובה, למרות שרובם אנשים נפלאים שמנהלים עסק קטן ועובדים קשה. הרגולציה הקלה הביאה לתחום גורמים שליליים. הענף הזה נדרש לכלכלה הישראלית.

רגולציה: אין גוף אחד שמטפל בנו ואנחנו מתרוצצים בין משרד האוצר, הרשות לאיסור הלבנת הון ורשות המיסים. אנחנו כבר מחכים שיקום הרגולטור החדש.

פנאי: גלשתי גלישת גלים הרבה מאוד עד שעברתי ניתוח בכתף, ובמקום זאת התחלתי לרוץ ריצות ארוכות.

אינה: גרושתי, אדריכלית, אישה מקסימה. נפגשנו בתיכון ונפרדנו לפני ארבע שנים. יש לנו שני ילדים מקסימים.

תפיסת עתיד: מתכנן להתכנס להעברות עסקיות. הכיוון הוא להיות גוף שמנחה ומדריך חלפנים ומסייע להעביר את עולם העברת הכספים לפאזה הבאה.