אימפקט אחריות תאגידית
סיפור האהבה עם השחיינים הפראלימפיים. מארק מליאר באולמפיאדת טוקיו / צילום: לילך וייס

סיפור האהבה עם השחיינים הפראלימפיים. מארק מליאר באולמפיאדת טוקיו / צילום: לילך וייס

"אחריות כלפי החברה, הקהילה והסביבה היא לא חובה – זו זכות"

מחויבות לאפס פליטות עד 2050, תמיכה בספורטאים הפראלימפים ותרומה לצוותים רפואיים בתקופת הקורונה: כך משפיעה אנרג'יאן במחוזות ה־ ESG

14.10.2021 |

הכתבה בשיתוף אנרג'יאן

כמה שבועות אחרי הגאווה הלאומית שנבעה מזכייה בשתי מדליות זהב בענף ההתעמלות באולימפיאדת טוקיו, נפתח בבירה היפנית אירוע מרגש לא פחות - המשחקים הפראלימפיים. שמות שהיו אנונימיים עד אז, כמו עמי דדאון, מארק מליאר ויוליה גורודיצ'ק, כבשו את בריכת השחייה והפכו לכוכבים הגדולים והחדשים של הספורט הישראלי. השניים הראשונים הם אלופים פראלימפים ושיאני עולם טריים שזכו בשלל מדליות בטוקיו, השלישית העפילה לגמר, שברה שיא ישראלי ואפשרה לנו לפנטז על הישגים נוספים שלה לקראת אולימפיאדת פריז. הקשר בין חברת האנרגיה אנרג'יאן לבין השחיינים החל לפני שלוש שנים, ממש במקרה, כאשר אנשי החברה נחשפו לכותרות על החרם של מלזיה כנגד הספורטאים הישראלים, והחליטו בו ביום ליצור קשר עם הדרג המקצועי במטרה לתמוך בהם. בחברה מספרים כי כאשר פנו לראשונה למאמן נבחרת השחייה הוא הופתע וציין בהתרגשות כי נדיר שחברות פונות מיוזמתן.

הרבה מעבר לשורת רווח

סיפור האהבה עם הספורטאים הפראלימפיים משקף רק חלק מתפישת האחריות התאגידית של אנרג'יאן המבוססת על ערכי ה־ ESG - ראשי התיבות של סביבה, קהילה וממשל תאגידי. גולת הכותרת של האג'נדה הזו היא חתירה להשגת מאזן אפס פליטות (" Net Zero Emissions" ) עד שנת 2050, שכוללת תוכנית פעולה למזעור גזי חממה במקביל לחיזוק נכסים דלי פחמן, בשאיפה להוביל את שינוי מערכת האנרגיה בים התיכון. למעשה, אנרג'יאן היא החברה הראשונה בסקטור הגז והנפט שהתחייבה לאפס פליטות עד אמצע המאה הנוכחית.


"אנו פועלים בתקופה שבה מתחוללת תפנית חדה בתפישה הגלובלית ביחס לחברות המסחריות ולאחריות שלהן כלפי החברה והסביבה - וזוהי התפתחות מבורכת ונכונה", מדגיש מתיוס ריגס, מנכ"ל קבוצת אנרג'יאן. "כיום קיימת ציפייה מהסקטור הפרטי לתרום את חלקו ולפעול מעבר לאינטרס העסקי הקלאסי. גם בעלי המניות של אנרג'יאן מצפים לראות כיצד החברה תורמת לקהילה וכיצד היא מאמצת את הפרקטיקות הטובות ביותר עבור הסביבה והקהילה שבקרבה היא פועלת".

חולקים רווחים עם הציבור, משתפים פעולה עם הממשלה. מנכ''ל אנרג'יאן מתיוס ריגס / צילום: חן גלילי
 חולקים רווחים עם הציבור, משתפים פעולה עם הממשלה. מנכ''ל אנרג'יאן מתיוס ריגס / צילום: חן גלילי

חולקים רווחים עם הציבור, משתפים פעולה עם הממשלה. מנכ"ל אנרג'יאן מתיוס ריגס. צילום: חן גלילי

אנרג'יאן, שנסחרת בבורסות בלונדון ובתל אביב בשווי שוק של כ־1.6 מיליארד פאונד ומפתחת בישראל את מאגר הגז הטבעי כריש, הפכה בשנים האחרונות מחברה יוונית מקומית לחברה בריטית מהמובילות בתחומה באגן המזרחי של הים התיכון, מיזגה לתוכה לאחרונה את חברת אדיסון האיטלקית ומפתחת כיום פרויקטים גם באיטליה, מצרים וקרואטיה. אנרג'יאן נתפשת בקרב תעשיית האנרגיה המקומית כ"חברה לא סטנדרטית": עם כניסתה לשוק המקומי, שברה את השוק ומכרה את הגז במחירים נמוכים משמעותית ביחס למה שהיה מקובל באותה עת במשק האנרגיה הישראלי. בעבר הכריז המנכ"ל ריגס בגאווה כי הוא אינו חושש ממס ששינסקי, וכי הוא כאן כדי לחלוק את הרווחים עם הציבור הישראלי ולעבוד בשיתוף פעולה עם הממשלה. החברה נחשבת ל"רזה" במונחים של חברות גז ותשתיות קריטיות ומפגינה יכולת תנועה מהירה ויכולת לאמץ דפוסי התנהלות עדכניים גם כאשר מדובר בתחום האחריות התאגידית והקיימות ברמה המקומית והגלובלית.

אנרג'יאן מאמינה אדוקה בכל הנוגע לאחריותה כלפי הקהילות המקומיות בכל מדינה בה היא פועלת וחשוב לה לייצר אימפקט חיובי. דירקטוריון החברה החליט על אימוץ אחריות תאגידית כגישה ניהולית - והחברה כולה דואגת להטמיע אותה, בראש ובראשונה, בקרב מנהלי ועובדי החברה. בנוסף, אנרג'יאן מפרסמת דו"ח אחריות תאגידית, המבוקר על ידי פירמה חיצונית, זו השנה השלישית.

להיות חלק מהפתרון


על פי נתוני המחצית הראשונה של שנת 2021, מעדכנת אנרג'יאן על פליטות של kg/boe 18 - נתון שמהווה צעד משמעותי לקראת מטרת החברה לאיפוס פליטות עד שנת 2050. מדובר בהפחתה של 19% בפליטות הפחמן בהשוואה ל־2020, והפחתה של 73% בפליטות הפחמן בהשוואה ל־2019. כיום בוחנת החברה פרויקטים לכליאת פחמן דו חמצני וכן יוזמות בתחום המימן. "אנרג'יאן רואה עצמה חלק מהפתרון: אנחנו תורמים להפחתת השימוש בפחם, הנחשב למזהם כבד, ומייצרים בטחון אנרגטי באזור", טוען ריגס. "בימים אלה של עליות מחירים חדות במחירי הגז הטבעי בעולם, של חשש מפני מחסור אנרגיה של ממש ברמה הגלובלית - ברור לנו שהגז הטבעי הינו עוגן משמעותי להמשכיות התפקודית שלנו בתור כלכלות וחברות. לקחנו על עצמנו תפקיד הובלה כחברה אחראית שמודעת לסביבה ולהשלכות ושמציבה גבוה בסולם העדיפויות את הקשר עם מחזיקי העניין בכל מקום שבו היא פעילה".

אנרג'יאן משקיעה משאבים רבים גם בפרויקטים בקהילה בישראל ובמדינות השונות שבהן היא פועלת. כך, למשל, בשנה החולפת תמכה החברה, בשיתוף עם ארגון ׳מעלה׳ לאחריות תאגידית, בהפקת תמצית מנהלים בשפה העברית לספר "All In" העוסק בבסיס האחריות התאגידית ובתפקידן של חברות ושל המגזר הפרטי בכל הקשור בפיתוח בר קיימא. תחום האחריות התאגידית בקבוצה מנוהל על ידי איליה ריגס. בסניף הישראלי של אנרג'יאן ישנה מחלקת קיימות ואחריות תאגידית, בניהולה של חגית גניש גיל, שמקיימת דיאלוג תמידי, אישי ורציף ודואגת לייצר קו מחבר בין האסטרטגיה של החברה לבין הצרכים ברמה המקומית. בחברה מבינים כי לא כל מה שמתאים ביוון או באיטליה בהכרח יתאים גם בישראל - ולהפך.

בתחילת ימי הקורונה יצאה החברה באתגר ספורט לכל בעלי העניין שלה, שבמסגרתו נתרמו כספים לצוותי ההצלה והרפואה המקומיים, כמו גם ערכת ציוד לצוות קורונה של מד"א בצפון הארץ. מאוחר יותר מינפה החברה את הריחוק החברתי של עידן הקורונה כדי לייצר מפגשים תרבותיים וערכיים דרך הפלטפורמות הדיגיטליות - ביניהם אפשר לציין מפגש וירטואלי של כלל עובדי אנרג'יאן עם ניצולת שואה בשיתוף עם עמותת "זיכרון בסלון". במהלך כל שנת הקורונה שקדמה למשחקים הפראלימפיים המשיכה אנרג'יאן לתמוך בשלושת השחיינים דדאון, מליאר וגורודיצ'ק, בזמן ששאר החברות חישבו מסלול מחדש וצמצמו הוצאות מסיבות מובנות. "קיבלנו החלטה אסטרטגית שממשיכים לתמוך בכל השותפים גם בשנה הזאת ואנחנו מאוד שמחים על כך", מסביר ריגס. "אחריות כלפי החברה, הקהילה והסביבה היא לא חובה - זו זכות".

שומרים על האתוס

המוטו של אנרג'יאן הוא "אתוס: העולם שלנו, האחריות שלנו". המילה "אתוס" ביוונית פירושה מערך האמונות, הרעיונות והתפישות לגבי ההתנהגות החברתית ויחסי הגומלין של אדם או קבוצה. המוטו מלווה את עובדי החברה בכל מה שהם עושים במסגרת עבודתם היומיומית בחברה. ההלימה בין המוטו לגישה הניהולית של אחריות תאגידית שבמרכזה הרצון ליצור ערך לחברה האנושית כולה - היא זו שמאפשרת מחויבות ארגונית של מנהלים ועובדים כאחד לתמיכה בנושאים כמו איכות הסביבה, תרומה לקהילה ורווחת הפרט.

כתבות נוספות

צב מכוסה זפת / צילום: דוד חלפון, רשות הטבע והגנים

בשיתוף הקרן לשמירת הטבע והמורשת

משקמים את הסביבה ביחד עם הקהילה - הצד הירוק של האחריות התאגידית

צילום: באדיבות נאלא

בשיתוף נאלא

רותמים את הקהילה והממשל, תורמים את החדשנות

הרשמו לניוזלטר נשים בהייטק
נרשמת בהצלחה לניוזלטר