האם פרישת סאמרס מנשיאות הרווארד נבעה מתחקיר בכתב-עת פיננסי?

מה באמת הניע את לורנס סאמרס, נשיא אוניברסיטת הרווארד, להכריז בשבוע שעבר, כי יפרוש מתפקידו בסוף שנת הלימודים?

מיד לאחר הודעת סאמרס התפרסמו הערכות, כי הוא פרש על רקע יחסים עכורים עם חלק מחברי הסגל האקדמי, שנבעו, בין היתר, מהצהרתו שהבדל מהותי בכישורים בין גברים לנשים מסביר מיעוטן של נשים במדעים המדויקים. היו שציינו סגנון ניהול שאופיין בהנחתות ואישיות בלתי מלבבת. בחוגים פרו-ישראליים דיברו אפילו על אפשרות שסאמרס נדחף החוצה בגלל התנגדותו למדיניות משיכת השקעות של קרנות אוניברסיטאיות מחברות ישראליות.

אבל ניו יורק טיימס העלה אתמול (ב') אפשרות, שאחת מהסיבות להתפטרות היתה תחקיר בכתב-העת הפיננסי אינסטיטיושנל אינבסטור על מיזם של אוניברסיטת הרווארד לסייע בהפרטת הכלכלה הרוסית, והסתבכות של שניים מראשי המיזם, בכללם חבר בסגל האקדמי של הרווארד שמקורב לסאמרס.

פרסום התחקיר חשף את סאמרס להאשמות שהוא לא נקט צעדים נגד המקורב, אנדריי שלייפר, פרופסור לכלכלה בהרווארד, שמתואר כ"ידיד ובן חסות" של סאמרס.

התחקיר, שנשא את הכותרת "איך הפסידה הארווארד את רוסיה", לא היה הראשון שגילה את ההסתבכות. עורך התחקיר, דיוויד מקלינטוק, ניתח בפרטי פרטים את הפרשה ואת הצעדים שנקטו רגולטורים נגד שלייפר ונגד ג'ונתן היי, שלמד משפטים בהרווארד. השניים ניהלו את "פרויקט רוסיה" של האוניברסיטה, לפי חוזה עם הממשל, כחלק ממאמץ אמריקני לעודד קפיטליזם ברוסיה ולהמריץ הפרטות של חברות ממשלתיות בה.

התחקיר פירט בכ-20 אלף מילה חשדות שהשניים השקיעו השקעות פרטיות ברוסיה בעיצומה של עבודתם בפרויקט של הרווארד במדינה. התנהגות שלייפר והיי, כותב הטיימס, הניעה גופים רגולטוריים בממשל להגיש תביעות אזרחיות נגד האוניברסיטה, נגד שלייפר ונגד היי בחשד לביצוע מעשי מרמה, הפרת חוזה והעלאת טענות כוזבות.

בהסדר שהושג בקיץ שחלף, הסכימה הארווארד לשלם לממשל 26.5 מיליון דולר. שלייפר הסכים לשלם שני מיליון דולר ועל היי הוטל קנס שיחושב לפי שכרו בעתיד. אף לא אחד משלושת הצדדים הודה באשמה כלשהי.

למרות הסתבכותו של שלייפר, לא נקטה נגדו הרווארד שום צעד משמעתי. כמה משקיפים, שמצוטטים בטיימס, מייחסים זאת להשפעתו של סאמרס, למרות שהוא הודיע רשמית על התנתקותו מכל טיפול בנושא. אותם גורמים אומרים, כי הפרשה כולה, כפי שתוארה בשקידה באינסטיטיושנל אינבסטור, היא כתם שלא יימחה על המוניטין של הרווארד.

עותקים של המאמר נשלחו בעילום שם, במעטפות חומות, לכמה מחברי הסגל האקדמי. פרדריק אברנאתי, פרופסור להנדסת מכנית, שאל את סאמרס בתחילת פברואר בעקבות פרסום התחקיר, לדעתו על פרשת שלייפר. סאמרס השיב, לפי נוסח שסיפק דובר האוניברסיטה: "אין לי מספיק מידע על העובדות ועל הנסיבות כדי שאוכל להביע דעה, כתוצאה מהחלטתי להתנתק מהנושא".

צרו איתנו קשר *5988