מוטורולה תשלם 75 מיליון שקל לרשות המיסים בגין ייבוא המירס והספיריט

במסגרת הסדר פשרה שילמה מוטורולה חובות עבר, התחייבה לשלם מכס בעתיד - ולא תועמד לדין

מוטורולה ישראל תשלם 75 מיליון שקל לרשות המיסים, במסגרת הסדר לסיום מחלוקת בנושא מס קנייה על מכשירי מירס וספיריט. התשלום מבטיח גם, כי לא יינקטו כל צעדים פליליים נגד מוטורולה ובכיריה. כך נודע ל"גלובס".

ראשיתה של הפרשה, בחקירה שהתנהלה במכס נתב"ג בראשות המוכס רפי גבאי. במסגרת החקירה התברר, כי מוטורולה לא משלמת מס קנייה בגובה 15% על מכשירי מירס שהיא מייבאת, וזאת על סמך סיווג שנקבע בזמנו על-ידי אנשי מוטורולה, לפיו המירס הוא מכשיר קשר ולא מכשיר סלולר.

בהמשך לכך קיבלה בזמנו מוטורולה אישור מהמכס, על כך שהמכשירים אינם חייבים במס קנייה. יחד עם זאת, האישור הותנה בכך שהמיתוג של המכשירים הוא ידני.

בינתיים השתנו הנסיבות והמיתוג הפך להיות אוטומטי. מאחר שכך, טען המכס, כי האישור שניתן בזמנו שוב אינו תקף, וכי מוטורולה חייבת בתשלום מס קנייה על מכשירי המירס.

בנוסף טען המכס, כי מוטורולה וגורמים בה ניסו להטעות ולהונות אותו, בכך שהסתמכו על האישור הישן למרות שהשתנו הנסיבות, ולא גילו שהנסיבות השתנו. בעקבות כך, דרש המכס שמוטורולה תשלם רטרואקטיבית מס קנייה על כל מכשירי מירס שייבאה משנת 2001 ואילך. מדובר היה ב-70 מיליון שקל.

בנוסף לכך, המכס לא איפשר למוטורולה לשחרר את המכשירים החדשים בנמל התעופה ללא תשלום מס קנייה בגינם. מוטורולה שילמה את סכומי הכסף "תחת מחאה". מדובר בהליך המחייב את הגורם המשלם תחת מחאה, להגיש בתוך פרק זמן מסוים תביעה לבית המשפט.

ואכן, מוטורולה הגישה תביעה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב נגד רשות המיסים, להחזר של 35 מיליון שקל ששילמה לצורך שיחרור מכשירי המירס.

מחלוקת נוספת התעוררה לגבי מכשירי הספיריט, שהם מכשירי הטלפון הסלולרי הנייחים ברכבים. מוטורולה טענה שמדובר במכשירים המקבילים למכשירים הניידים, ולכן אם שולם מס קניה על המכשיר הנייד - די בכך.

המכס טען לעומת זאת, כי מדובר במכשיר בפני עצמו, ולכן הוא חייב במס קנייה נפרד. בגין כך, דרש המכס ממוטורולה עוד 20 מיליון שקל בשל חובות עבר.

בחודשים האחרונים נוהל מו"מ בין מייצגי מוטורולה - עוה"ד פנחס רובין, אביגדור דורות ושמואל קליין, לבין אנשי רשות המיסים ונציגי פרקליטות המדינה. את המו"מ מטעם רשות המיסים ניהל היועץ המשפטי של הרשות, עו"ד משה מזרחי, ועימו עוה"ד איריס וינברגר ורבקה פיינר מהמחלקה המשפטית.

לפני שלושה חודשים הוכנה במחלקה המשפטית טיוטת כתב אישום נגד מוטורולה בפרשה. בשלב זה עורבה בנושא פרקליטות המדינה, באמצעות עו"ד לאה מרגלית, מנהלת המחלקה הפיסקלית, שנדרשה לקבל החלטה אם יש מקום לנקוט בהליך פלילי.

בתום מו"מ ארוך גובש ההסדר האמור, במסגרתו תשלם מוטורולה עשרות מיליוני שקלים ותקבל חסינות מפני העמדה לדין פלילי. על-פי ההסדר, תשלם מוטורולה 40 מיליון שקל.

כמו כן, היא לא תקבל חזרה את הסכומים ששילמה תחת מחאה - 35 מיליון שקל - ותמחוק את תביעתה נגד רשות המיסים. בנוסף, מתחייבת מוטורולה מכאן ואילך לשלם מס קנייה על המירס ועל הספיריט, כאילו היו מכשירי סלולר רגילים.