"מרד" ותיקים בגולני: נטשו מוצב בגבול הצפון במחאה על שלילת הטבות

מחאה פלוגתית בגדוד של גולני הסתיימה אתמול (א') במרד של שישה חיילים, שנטשו את המוצב בו הם משרתים בפעילות מבצעית בגבול הצפון - זאת למרות שמולם ממוקם מוצב של החיזבאללה. החיילים הסבירו, כי המרד פרץ לאחר שאנשי סגל הפלוגה התעקשו לשלול מהם הטבות המגיעות להם, לטענתם, מתוקף היותם בעלי ותק בצבא.

הכעס שצברו חיילי הפלוגה על מפקדיהם נצבר כבר זמן רב, אולם מה שהניע אותם לנטוש את המוצב היתה תקרית שאירעה ביום שבת. בשעות הבוקר התגלו מיטות חיילי ישיבות ההסדר, השוהים במוצב עם חיילי הפלוגה הרובאית, כאשר הן מרוססות בשמפו. בתגובה קרא מפקד הגדוד לשישה חיילים שהיו במהלך הלילה במוצב והודיע להם: "אחד מכם ביצע את המעשה, אם לא תיתנו לי את שמו, כולכם תיענשו". ביום ראשון בבוקר היו אמורים השישה להתייצב לבירור אצל המג"ד אולם במקום זאת עזבו את המוצב.

ששת החיילים ועוד 11 מחבריהם שהיו במטולה, בדרכם למוצב, אך הצטרפו אליהם כאות הזדהות, נסעו באוטובוס לקריית שמונה, אולם אנשי סגל הפלוגה יצאו בעקבותיהם כדי לתפוס אותם ולהחזירם למוצב. למרדף שהתפתח בקריית שמונה אחר החיילים הצטרפו גם אנשי מפקדה מהגדוד כאשר בכל אותה שעה המוצב עצמו נטוש כמעט לחלוטין.

במהלך המרדף הצליח מפקדם של החיילים לתפוס אחד מהם, אולם במקביל הסתתרו חבריו בקומת גג של בניין בשלבי בנייה. משחק החתול והעכבר נמשך כאשר הכוח הבורח עבר להסתתר בפארק ציבורי סמוך, אולם גם שם זיהה אותם מפקד הפלוגה, שהזעיק את מפקד הגדוד, סגנו והשליש שלקחו חלק במרדף. בשלב זה הפסיקו החיילים את מנוסתם והמפקדים שהגיעו למקום שוחחו עימם ודרשו מהם לחזור למוצב.

במהלך השיחה עם המפקדים הסבירו להם החיילים - הנמצאים שנה לפני שחרורם מצה"ל - כי המרד קם על רקע שלילת ההטבות מהם בגלל מעמדם בפלוגה. לדבריהם, למרות שהם נמצאים בגבול הצפון כחודשיים, אוסרים עליהם לשיר את שירי הפלוגה או להניף דגלים ושלטים המעידים על מעמדם כחיילים ותיקים. בנוסף התרעמו המורדים על העובדה שאפילו בעלי הדרגות הבכירות - דוגמת הרב-סמל הפלוגתי - נכללים בתורנות הש"ג והמטבח.

אחד הגורמים לכעס שהצטבר אצל החיילים הוא המדיניות שהנהיג צה"ל לאחרונה, לעקור תופעות של חיילים בכירים הנוטלים לעצמם הטבות בלתי-רשמיות על חשבון חיילים צעירים יותר. במסגרת זו הושמו החיילים הצעירים-בכירים מהפלוגה במוצב נפרד, ללא צעירים, כדי שלא ליצור "מעמדות". היחידים שאינם במעמדם ואשר נמצאים איתם במוצב הם חיילים בני ישיבות ההסדר. האירוע הנוכחי יוצא דופן, בשל העובדה שמדובר במוצב צה"ל שננטש במהלך פעילות מבצעית.

מפקד חטיבת גולני, אל"מ תמיר ידעי, הודיע חד משמעית בתגובה לטענותיהם של החיילים. "זה גם מה שיהיה גם בעתיד, לא נוותר על משמעת, תהיה מלחמת חורמה בעניין זה", הוא ציין.

לדבריו, הסיפור יצא מכל פרופורציה: "מדובר בשישה לוחמים שהמתינו לבירור אצל המג"ד, הם אלה שגם בחרו לברוח. היתר, 11 במספר, שהיו בדרכם למוצב ושמעו מחבריהם את מה שאירע, פשוט לא הגיעו ונותרו במטולה. לאחר שהמג"ד ואנשיו הגיעו אליהם הם שאלו 'מי לא רוצה להיות לוחם?, מי לא רוצה להיות בפלוגה?'. איש מהם לא ענה בחיוב. בתוך שעתיים כולם היו במוצב ולא הפסיקו להתנצל ולהתחרט על מה שקרה".

מדובר צה"ל נמסר הבוקר: "המוצב לא ננטש, הוא נותר מאויש בלוחמים מהיחידה והפעילות המבצעית בו נמשכה כסדרה".

צרו איתנו קשר *5988