זליכה: "איימו על אשתי שאם אעיד נגד אולמרט אקבל 10 כדורים בגב"

החשכ"ל לשעבר ל"גלובס": "היועמ"ש מזוז ניסה להסתיר פרשות שחיתות; הוא איש חלש ומסכן שמפחד פחד-מוות מאולמרט" ; "ביבי הוא האויב מספר 1 של ההון-שלטון. אצלו לא היו מאושרים פרויקטים הזויים כמו המכונית החשמלית ותעלת הימים" ; מזוז בתגובה: "זליכה דמגוג, מתלהם ופתטי. הוא הותיר אדמה חרוכה"

ירון זליכה, לשעבר החשב-הכללי של האוצר, מסביר ל"גלובס", לראשונה מאז פרישתו, איך התחילה מלחמת "אולמרט-זליכה", ומה היה הטריגר לתלונה שהגיש נגד ראש הממשלה בטענה לאי-סדרים בהליך הפרטת בנק לאומי.

"אהוד אולמרט מונה להיות שר האוצר, ומהר מאוד התברר לנו שאין מכרז גדול או חוזה או התקשרות שהוא לא מנסה להתערב בהם בצורה תמוהה, ומיד לאחר ההתערבות שלו אנחנו מקבלים פידבקים מהצד השני להתקשרות. הגענו להבנה שבידיהם מידע סודי שבדיוק מסרנו לו.

"היו מקרים שהם דרשו דברים, ואחרי שתי דקות הוא דרש מאיתנו אותם דברים. מהר מאוד התברר לנו שהוא משמש באוצר מעין 'גיס חמישי' של גורמים שונים. בבנק לאומי זה היה מאוד חריג, ונאבקנו בו לאורך כל הדרך. למרבה הצער, היינו היחידים שנאבקו בו. היום מתברר, שבפרשת לאומי יש עדים נוספים, לא רק אני, ועוד לא סגרו את התיק".

כבר חצי שנה חלפה מאז שזליכה עזב את משרד האוצר, אך הביקורת שיש לו על אולמרט רק מחריפה. "אהוד אולמרט אדם מסוכן. הוא מסוכן לסביבה שלו, לתרבות השלטונית ולערכי המוסר במדינה. כאשר נאבקים באדם כזה, טבעי שמקבלים איומים. וזה מה שקרה לי. ולא רק אני קיבלתי, איימו גם על אשתי והילדים שלי. התקשרו אל אשתי ואמרו לה, שישברו לה את הידיים והרגליים אם אני לא מתפטר מיד, או שאם אעיד נגד אולמרט אקבל 10 כדורים בגב".

לדבריו, השחיתות מושרשת עמוק-עמוק במערכת השלטונית, וההשלכות חמורות. "אם אדם כמו אולמרט תופר מכרזים, ממנה מינויים, מקבל מעטפות, ומתנהל בצורה בזויה כזו, מה יגידו עברייני רכוש ועבריינים קטנים? הרי הכול מותר והוא לא לבדו. תסתכלו כמה אנשים הוא מינה, וכמה מתוך האנשים שהוא מינה נחשדים עכשיו בפלילים. הבן-אדם הזה השחית חלקים נכבדים במערכות השלטון. מה אנשים למדו ממנו? כל ה'שולה זקנים' וה'עובד יחזקאלים', וכל המינויים שהוא מינה. הניקוי שצריך לעשות אחרי שהוא יילך ייקח חודשים ושנים. אנחנו צריכים כבר עכשיו להיערך כדי שאולמרט דור ב' ואברהם הירשזון דור ג' לא יצמחו פה".

גם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לא חסין מצרור הביקורת שיורה זליכה. בפעם הראשונה מאז פתח ב"מתקפה חזיתית למיגור השחיתות השלטונית" מפנה זליכה אצבע מאשימה לעבר היועץ המשפטי המכהן, ותוקף אותו תקיפה אישית יוצאת דופן בחריפותה. "צריך לזכור, שהוא התובע הכללי שבתקופתו הגיעה השחיתות בישראל לשיא של כל הזמנים. אין לו אחריות? למה לדן חלוץ יש אחריות על כישלון המלחמה בלבנון, ולמזוז אין אחריות על כישלון התביעה הכללית במלחמה בשחיתות? מזוז הוא דן חלוץ של המלחמה בשחיתות, ואני אומר זאת בצער.

"חלק מפרשות השחיתות מזוז ניסה להסתיר. הוא היה אחד המכשולים הגדולים בתקופת כהונתי, והיה גורם מסכל מול הניסיון שלי לפתור את הפרשות האלה. הוא לא עשה את זה כיוון שמישהו נתן לו מעטפה, חס וחלילה, אלא מחולשה ומפחד. הוא וימימה (ימימה מזוז, לשעבר היועצת המשפטית של משרד האוצר, א' ל'-ו') פחדו מאולמרט פחד מוות, ואני יכול להבין אותם. הוא אדם מסוכן ומפחיד. אבל מי שמפחד ולא מסוגל לעשות את עבודתו צריך להיות מספיק ישר עם עצמו, לקום וללכת".

- אתה מייחס למני ולימימה מזוז שחיתות?

"בעיניי אלה שני אנשים מסכנים וחלשים, שלא יכלו לעמוד בפרץ, ונגררו אחר אותה חבורה של אולמרט. העובדות הן, שמני מזוז הגן על אולמרט תקופה ארוכה, ועשה כל שביכולתו כדי לעצור, להאט ולסכל את החקירות נגדו. מזוז היה זה שסייע לאולמרט להתעמת איתי ועם מיכה לינדנשטראוס. רבים מהדברים שאולמרט ניסה לבצע במשרד האוצר, וכמעט הצליח, התאפשרו בגלל התמיכה של ימימה מזוז.

"השניים האלה, מני וימימה, העבירו את סמכויות החשב-הכללי בעניינים של רשויות מקומיות ובעניינים של בנק יהב לאברהם הירשזון, כאשר הוא היה באמצע חקירה סמויה נגדו, שמני מזוז היה מודע לה. הם עשו דברים בלתי נתפסים. מספיק לראות את ההתנהגות של ימימה מזוז בפרשת תנובה. אחרי שהייתה מעורבת בענייני תנובה ונתנה לטובתה חוות-דעת, שמהווה ויתור על נכסי מדינה - ויתור שאותו דרשו הירשזון ואולמרט ושאני לא הסכמתי לתת לו יד - שתי דקות לאחר שפרשה היא הולכת לעבוד בתנובה, ומנסה לטעון בבית המשפט, בבקשה לפטור מצינון, שאין ניגוד עניינים כי היא לא נגעה בזה. אלו דברים שהם פשוט שקר וכזב.

"אני לא הסכמתי לקבל את שיתוף הפעולה של שניהם עם אותה חבורה. אני לא חושב שהם מושחתים, אבל גם לא חושב שהם ישרים. הם אנשים חלשים ששחו עם הזרם. אנשים שיכלו להיות ישרים בכל תפקיד אחר, אבל לא בצמתים הרגישים הללו של שומרי-הסף. הם נכשלו כישלון חרוץ".

בנימין (ביבי) נתניהו, דווקא זוכה ממנו למילים טובות. "הסיבה האמיתית שבעלי ההון כל-כך מתנגדים לנתניהו היא שהם יודעים שאצלו הדלת שלהם סגורה, וקשרי ההון שלטון שלהם לא שווים אגורה. ביבי הוא האויב מספר 1 של ההון-שלטון הזה, ואני מקווה שאני האויב מספר 2. אצלו אי אפשר לקבל פגישה בגלל שאתה בעל הון כזה או אחר, ולאשר פרויקטים הזויים כמו המכונית החשמלית ותעלת הימים, וכל מיני פרויקטים אחרים שהם רק לטובת בעלי ההון".

ימימה ומני מזוז לא נותרים חייבים. בתגובה לדברי זליכה, חורג היועץ המשפטי לממשלה ממנהגו, ומן האיפוק המאפיין אותו, ותוקף את זליכה תקיפה אישית: "מר זליכה, בסגנונו הדמגוגי והמתלהם, מנסה, באופן פתטי, לנכס לעצמו מעמד של 'הלוחם בשחיתות' כאשר בפועל, בפעילותו חסרת האחריות והמקצועיות, הוא גרם לנזקים גדולים לעבודתן תקינה של מערכות השלטון, והותיר אדמה חרוכה".

גם ימימה מזוז מסירה לראשונה את הכפפות. לדבריה: "ירון זליכה, כהרגלו, ממשיך להפריח שקרים והשמצות בלי שיש להן כל ביסוס", ומוסיפה: "זליכה ממשיך לשקר. לא הייתי מעורבת בעניין תנובה".

בלשכת ראש הממשלה לא מתרגשים :"האיש ודבריו אינם ראויים להתייחסות כלשהי", הם פוסקים.

הראיון המלא והתגובות מתפרסמים במדור "דין וחשבון" במוסף "הערב" של "גלובס"

צרו איתנו קשר *5988