לא ירוק, לא אדום

מדדי ניו יורק ירדו בחודש ינואר. המשמעות היא שלא קבלנו אור ירוק להמשך השנה. אבל, לא מדובר בהכרח באור אדום

חודש ינואר הסתיים בירידות שערים. המשמעות היא שעל פי מתודולוגיית אפקט ינואר, לא קבלנו איתות לשנה חיובית. האם קבלנו איתות לשנה אדומה? על פי מחקר שהוצג בבארונ'ס, התשובה היא לא בהכרח. על פי המחקר, בעוד שמחודש ינואר חיובי ניתן להסיק על הסתברות גבוהה לשנה חיובית, מחודש ינואר שלילי לא ניתן להסיק כלום ולכן אנחנו בטריטוריה של 50/50. אנחנו נוטים להתייחס לתוצאה של ינואר התייחסות דובית יותר.

50/50 גם מה-BPI

שני המדדים אחריהם אנחנו עוקבים במקביל ל-S&P 500 הם ה-BPI וה-VIX CBOE SPX Volatility Index . ה-BPI הצליח להיתמך מעל התמיכה שלו מהשבוע שעבר ולעלות אם כי לא במידה מספיקה בשביל להגדיר מגמת עליה. ניתן לאמר שהמדד עדיין נותן סיכוי לעליה. ה-VIX שמודד את מידת הפחד של המשקיעים לא עלה מעל 45 כך שיום שישי לא מעיד על פאניקה גוברת. המדד סגר בין 40 ל-45 וחשוב לעקוב אחריו בשבוע הקרוב. פריצה של אחת הרמות תיתן סימן משמעותי ביחס למפלס החרדה של המשקיעים. בשלב זה ניתן לאמר שהוא בירידה.

השורה התחתונה היא שלמרות שלא קבלנו תמיכה, בלשון המעטה, לסיכוי לעלייה, לא נסתם עליו הגולל.

פיתרון אסטרטגי

הפיתרון להתחמקות מתעתועי השוק הוא לפעמים דבקות באסטרטגיית המסחר, המבוססת על הניתוח הטכני, והתעלמות מימי מסחר בודדים. כך למשל, האסטרטגיה האחרונה שהצגנו הייתה רכש מעל 820, רכש מעל 850 ובשני המקרים הגנה מעל 820. כך, בעוד אנחנו לא יודעים עדיין אם בסוף יצליחו הקונים לחזור ולשלוט במשחק או לא, אנחנו עדיין "מהמרים" עליהם. מהלך מתחת ל-820 יסגור את ההימור בהפסד קטן (על קניה מעל 820) או קצת יותר גדול (על קניה מעל 850). באזור שבין 800 ל-820 נישאר ניטראליים, מתחת ל-800 אפשר לפתוח שורט ומעל 850 ניתן להגדיל עוד את פוזיציית הרכש.

בשיטה הזו אנחנו מפחיתים את המסחר על סמך תנודתיות לטווח הקצר ומפחיתים עמלות והפסדים כתוצאה ממכירה בירידה וקניה בעליה. נשלם על כך מחיר גבוה יותר, אבל חד פעמי, אם תתממש פקודת ההגנה.

------------

זיו סגל-A level 2 Chartered Market Technician/CMT . מרצה-חבר סגל במחלקה למימון, ביה"ס למנהל עסקים, המסלול האקדמי של המכללה למנהל. segalziv@gmail.com / http://zivsegal.blogspot.com . זיו ו/או לקוחותיו עשויים להחזיק בניירות ערך או נגזרי ניירות ערך המוזכרים כאן. אין לראות בטור המלצה לרכישה/מכירה של ניירות ערך ו/או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988