הרב עובדיה יוסף: "לתת צליפה בפנים למי שמעשן"

הרב מתנגד נחרצות לעישון ונשא על כך דרשה ארוכה במיוחד, כולל טיפים לרוצים להיגמל מעישון ; המנהג המגונה ביותר לדעתו של הרב, הוא עישון בגיל צעיר: "ראש ישיבה צריך לבוא לבחור ולתת לו צליפה על הפנים"

לאתר חדשות ערוץ 2 (Mako / רשת)

הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס, ממשיך לחלוק עם הציבור הרחב את פניניו הרבות. הפעם, בתוך דרשה ארוכה כנגד הרגלי העישון המגונים, המליץ הרב לראשי הישיבות "לתת צליפה בפנים" לבחור צעיר - אם תפסו אותו מעשן.

"סיגריות זה רע מאוד", אמר הרב יוסף בדרשה. "זה מזיק. אדם יראה את בנו מעשן סיגריה, ימנע אותו מזה, כמה שהוא יכול למנוע את זה. ראש ישיבה יראה איזה בחור מעשן, יבוא ייתן לו צליפה על הפנים שלו. מה אתה מעשן?!", צעק הרב בפני הצופים המשועשעים משהו.

בדרשה הסביר הרב מצב כלשהו, בו נתקלים ככל הנראה מעשנים רבים מהציבור הדתי והחרדי - עישון סיגריה בדיוק בכניסת השבת או החג. מסתבר, שחוץ מהדלקת אש ישנה בעיה נוספת - מחיקת אותיות, שאסורה גם היא בשבת וביום טוב. "יש סיגריות, עליהן יש את התוצרת שלהן. דובק, למשל. התוצרת כתובה על הסיגריה".

שיטת עובדיה לגמילה מעישון

"כאן יש בעיה. כשהוא מעשן סיגריה, מגיע עד שמה, הוא מוחק את האותיות עם האש. לפעמים זה סיגר רחב, לא דבר קטן, זה חבל לו להפסיד רבע סיגריה, או חצי סיגריה. זה קמצן". למרות האיסור, הרב פוטר את המעשנים מאחריות למחיקת האותיות על ידי העישון - בכך שהמעשה נעשה "כלאחר יד": "הוא לא מוחק את האותיות עם הידיים שלו. הוא מעשן, לא אכפת לו. מה יש לו הנאה, שיימחקו האותיות? הוא רוצה את הטבק. אינו מתכוון. לכן מותר".

לציבור המעשנים הציע גם הרב טיפים משלו לגמילה, וחלק איתם את העובדה שאביו, עליו השלום, היה מעשן כבד. "אחד שנשארו לו עוד 10 סיגריות ורוצה להיגמל, יחתוך את כל הסיגריות לחצי - ויישארו לו 20. כך יעשה - עד שלא יישאר לו כלום והוא יפסיק".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988