ביבי צודק, רחמנא ליצלן

האקלים הכלכלי, הצוות הנחוש שלצדו וקיום עופר עיני, מאפשרים פה קיצוץ שנדרש מזמן

ביבי הוא ראש ממשלה שקל לבקר. הוא עומד בראש קואליציה ימנית-חרדית-שמאלנית גדולת מימדים ופעולותיו שלו ושל חברי ממשלתו מספקים עבודה לרוב למי שחפץ לבקר.

עם זאת, אני סבור שהצעתו הנוכחית לקיצוץ כ-14 מיליארד שקלים בתקציב המדינה לייצוב הכלכלה הינה צו השעה. כמו כן, נתניהו בחר צוות ראוי ועיקש, שר האוצר שטייניץ הדעתן והממונה על התקציבים בלינקוב, שלא נרתעים מלפעול לפי ראות עיניהם על אף לחצים פוליטיים ואחרים. ביצוע הקיצוץ במשרדי הממשלה באופן מוצלח יחזק את מעמדו של ביבי בציבור הישראלי ואני רוצה לקוות שתהיה זו אבן דרך לרפורמה מקיפה בשירות הציבורי.

הקיצוצים העמוקים בשירות הציבורי נדרשים מזה זמן מה, וביבי חד האבחנה מבין שהמשבר הכלכלי העולמי מהווה עבורו כר פעילות נוח לביצועם. הצגת הקיצוצים באמתלה ש"אין ברירה" במסגרת מלחמת הישרדות כלכלית תאפשר לו לפעול לביצועם בהתנגדות פחותה של ועדי העובדים וציבור הבוחרים.

להלן מספר נקודות למחשבה:

קיצוץ 3 מיליארד שקלים בתקציב משרד הביטחון

הגיע הזמן לעשות סדר בבלגן. לכל משרד ממשלתי ממונה חשב מטעם אגף החשב הכללי והוא כפוף ישירות לחשב הכללי. על ידי כך ניתנת שליטה מלאה של משרד האוצר בתקציבי המשרדים. עם זאת, משרד הביטחון פעל ללא בקרה תקציבית אמיתית מקום המדינה ועד שמונה לו חשב מטעם משרד האוצר לפני מספר שנים מועט.

למשרד האוצר יידרשו שנים לגלות האם תקציבי המדינה מנוצלים ביעילות. כעת על משרד הביטחון לתרום את חלקו היחסי ולהפגין מעט התייעלות פנימית בניהולו של החשב המקצועי. בכך לא ייפגע המשרד ולבטח גם לא ביטחון המדינה.

קיצוץ 1.1 מיליארד שקלים בתקציבי הרווחה

לא נעים לקרוא, לא פופלרי לכתוב, אך חייבים להזכיר: מדינת ישראל היא מדינה ענייה. הפרסומים התכופים בעיתונים משווים תמיד את סל הרווחה של ישראל לזה של נורבגיה, גרמניה, צרפת ומדינות אחרות וניתן ללמוד מהם כי ישראל מתאכזרת לאלה שזקוקים יותר מכל אזרחיה לסיוע ותמיכה.

ובכן, זו אינה "התאכזרות" או "אטימות" או חלילה מדיניות להרחבת פערים מכוונת שמטרותיה ציניות. הסיבה לכך פרוזאית ביותר: אין כאן מספיק כסף לכולם.

מהיכרות אישית עם השתלשלות דברים ותקציבים דומים, אני יודע שאגף התקציבים מאיים לקצץ בהיקף כה גדול בתקציבי הרווחה, כדי להשיג הישגים אחרים במלחמת הקיצוצים. לאחר שתקום הזעקה הציבורית יתחיל משא ומתן ממושך ורווי הדלפות וכותרות בתקשורת, וכשזה ייכנס לשלביו המכריעים, ייאות משרד האוצר "לוותר" על גזירותיו כנגד המסכנים בתמורה לקיצוץ אחר וכך כולם ייצאו מרוצים - האוצר והנתמכים.

הזדמנות היסטורית לקיצוץ אחד הכרחי

טוב עשה הממונה על התקציבים כאשר הבהיר שהקיצוץ בסך 14 מיליארד השקלים יבוטל במלואו אם יו"ר ההסתדרות, עפר עיני, יסכים לקיצוץ רוחבי במגזר הציבורי או לביטול הפטור על קרנות ההשתלמות. בכך הבהיר לציבור את תפקידה המכריע של ההסתדרות בקיצוץ.
הציבור מאס בשלטון וועדי העובדים במשרדי הממשלה בנמלים, בחברת חשמל ועוד, שהוא גם רעה חולה לכלכלה.

לדעתי קיימת כעת הזדמנות היסטורית לשנות את מבנה ההעסקה בשירות הציבורי, בזכות הצוות הנחוש שלצד ביבי מצד אחד, ומאישיותו של עיני מצד שני. עיני, בניגוד לקודמיו, הוא איש הגון ונאור דיו כדי להניע את הרפורמה הנדרשת.

אני סבור שבעת הזו בחסות אקלים המשבר הכלכלי, נתניהו הוא האיש הנכון להוביל רפורמה כוללת שתחזיר את השליטה למנהלי המשרדים, תהפוך את השירות הציבורי למודרני וליעיל ותיצור עובדי מדינה אשר גאים בתפקידם כמשרתי הציבור.
רפורמה זו תיתן זריקת עידוד לכלכלה לעשורים הבאים.

אורי שרון היה יועצם הבכיר של מנכ"לי המשרדים פנים ושיכון בשנים 2008-2002. כיום הוא עוסק בגיוס השקעות הון סיכון. לתגובות: ecotec.isr@gmail.com

צרו איתנו קשר *5988