הכנסת תדון בסירוב בנק לאומי להשיב כספי נספי שואה ליורשים

ח"כ זאב בילסקי: "אני קורא לראש הממשלה לסיים את הפרשה המבישה הזו ולתקן את העוול שנעשה במשך עשרות שנים לנספי השואה ולציבור הניצולים" ■ הדיון ייערך בקרוב לאור אישורה של הצעה דחופה לסדר שנידונה היום במליאת הכנסת

ועדת הכלכלה של הכנסת תדון בסירובו של בנק לאומי להחזיר כספי נספי שואה ליורשיהם. ח"כ זאב בילסקי בדיון בכנסת: "על המדינה מוטלת חובה מוסרית וערכית לפתור את הבעיה ולעמוד מאחורי החוק שחוקקה . אני קורא לראש הממשלה לסיים את הפרשה המבישה הזו ולתקן את העוול שנעשה במשך עשרות שנים לנספי השואה ולציבור הניצולים."

ועדת הכלכלה של הכנסת תדון בקרוב בסירובו של בנק לאומי להשיב את כספי הנרצחים בשואה המצויים בידו ליורשי הנספים. הדיון ייערך לאור אישורה של הצעה דחופה לסדר שנידונה היום במליאת הכנסת, אותה העלו לדיון חברי הכנסת זאב בילסקי (קדימה), אמנון כהן (ש"ס) ו אורי מקלב (יהדות התורה). הדיון במליאה נערך לאור התביעה שהגישה החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי שואה כנגד הבנק בשל אי השבת הכספים ולאור הטענות החמורות על התנהלותו בפרשה.

ע"פ נתוני החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי שואה, בבנק לאומי מוחזקים כיום כ- 4,000 חשבונות נספים, שנפתחו ערב מלחמת העולם השנייה, בסכום העומד על כ- 300 מיליון שקל. חלק מהחשבונות הועברו ע"י הבנק לשלטון הבריטי עם פרוץ מלחמת העולם השנייה וממנו, לממשלת ישראל ובגינם נתבע מהבנק להשיב ליורשי הנספים הפרשי הצמדה וריבית על התקופה שבה החזיק בנכסים. חלק מן החשבונות הינם "חשבונות רדומים", שלא הועברו למדינה ונותרו בבנק מאז היום. אותם נתבע הבנק להשיב ליורשים בערכם הריאלי, בהתאם להוראות החוק.

בימים אלו הגישה כאמור החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי שואה תביעת ענק כנגד לאומי על החזקת רכוש הנספים בשואה ואי השבתו ליורשיהם החוקיים. החברה הוקמה לאור מסקנותיה של ועדת חקירה פרלמנטארית ברשותה של ח"כ לשעבר קולט אביטל ומתוקף חוק נכסים של נספי שואה (השבה ליורשים והקדשה למטרות סיוע והנצחה), 2006 . החוק קובע כי מי שמחזיק בישראל נכסים של נספי שואה חייב להעבירם לחברה לאיתור ולהשבת הנכסים, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית שנקבעו על ידי ועדה מיוחדת, וכן כי על החברה לפעול לאיתור יורשי נכסי הנספים ולהשבת הרכוש לידיהם.

ועדת הכלכלה תדון בהתנהלות הבנק בפרשה כפי שמתוארת בכתב התביעה לפיו מפר הבנק את החוק ונוקט בכל אמצעי כדי להיחלץ מחובת החזרת רכוש הנספים. בתביעה נטען כי מאז התבררו מימדי השואה, הסתיר הבנק, איבד,העלים והשמיד מסמכים השייכים לחשבונות הנספים וסיכל כל אפשרות להחזיר ליורשיהם החוקיים את כספם- רבים מהם ניצולי שואה.

תביעת החברה הוגשה לאחר שדרישותיה מהבנק להשבת הכספים נענו בשלילה ובבסיסה עומדת הטענה כי בנק לאומי והנהלתו מסרבים להכיר בחובתם החוקית, המוסרית וההיסטורית כלפי הנרצחים בשואה ובני משפחותיהם. בכך פוגע הבנק גם בניצולי שואה החיים בישראל, היות והכספים אשר להם לא יימצאו יורשים יועברו כסיוע לניצולי שואה נזקקים ולמוסדות הנצחת השואה.

יודגש כי בנק לאומי נשלט ע"י המדינה ושכ-60 אחוז ממניותיו מוחזקות בידי הציבור.

ח"כ זאב בילסקי אמר במליאת הכנסת: " מדובר בהתנהלות מקוממת המהווה הפרה בוטה של החוק. אנו מאבדים זמן יקר, היות וכל יום מתים בישראל 35 ניצולי שואה. הבנקים אשר עשו רווחים מכספי הנספים במשך עשרות שנים ממאנים היום להשיבם. אני קורא לרה"מ להיכנס לעובי הקורה ולסיים את הפרשה המבישה הזו".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988