גירעון של 750 מ' ש' בהון החוזר של אפריקה נכסים

החברה: "אין בעיית נזילות" ■ הרווח הנקי צנח ב-85% ל-8.4 מיליון שקל ■ מחקה 45.7 מיליון שקל בשל ירידת ערך מלאי הדירות שלה בלטביה

אפריקה נכסים, החברה הבת של אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב, הרוויחה 8.4 מיליון שקל ברבעון השני של השנה, ירידה של 85% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. החברה רשמה קיטון בהכנסותיה, אולם המשקולת העיקרית על הרווח הנקי הייתה הפרשה בהיקף 45.7 מיליון שקל בשל ירידת ערך מלאי הדירות שלה בלטביה.

ההפרשה בגין מלאי הדירות בלטביה גררה את החברה לרשום הפסד של 36.1 מיליון שקל מעסקי בנייה ומקרקעין, לעומת רווח של 5.3 מיליון שקל בסעיף זה ברבעון המקביל אשתקד. הוצאות החברה מעסקאות בנייה ומקרקעין זינקו ב-194% ל-110.5 מיליון שקל. הרווח התפעולי נחתך ב-64% ל-50 מיליון שקל.

"החברה עמדה ברבעון שחלף ביעדים שהוצבו לה, הן בכל הנוגע למימוש נכסים במחירים ראויים, והן בכל הנוגע להתקדמות בפרויקטים השונים", אמר איזי כהן, מנכ"ל אפריקה ישראל. "כמו כן, קידמה פרויקטים שונים ותפתח בקרוב את קניון קוטרוצ'ן בבוקרשט אשר עתיד להגדיל משמעותית את ההכנסות של אפי אירופה. אנו מאמינים שכאשר תורגש התייצבות במצב הכלכלי במדינות השונות תוכל החברה להציף ערך לבעלי המניות".

אפריקה נכסים מחזיקה בבעלותה נכסים בישראל ובאירופה. בישראל היא מחזיקה בפארק המדע בנס ציונה, פארק רחובות, מגדלי קונקורד בבני ברק ועוד. באחרונה מכרה החברה חלק מזכויותיה במגדל הקריה בת"א וכן את קניון רמת אביב וקניון סביונים ביהוד. באירופה מחזיקה החברה בקניון פאלאס פלורה שבפראג, נכסים בגרמניה ואירפורט סיטי בבלגרד. היא גם מקימה פרויקטים שונים בצ'כיה, רומניה, סרביה ובולגריה, הונגריה, לטביה ופולין.

הכנסות החברה מהשכרת נכסים ירדו ברבעון השני ב-2% ל-103 מיליון שקל. ההכנסות הכוללות של החברה ירדו ל-208 מיליון שקל מ-214 מיליון שקל ברבעון המקביל, וזאת בשל הכנסה חד פעמית בהיקף 58 מיליון שקל אותה רשמה החברה ברבעון המקביל אשתקד בשל עלייה בשווי נכסים שברשותה.

החדשות הטובות בדו"ח הן שהחברה חזרה לרשום תזרים מזומנים חיובי של כ-35 מיליון שקל מפעילות שוטפת, לאחר תזרים שלילי ברבעון הראשון. אך לחברה עדיין גירעון של 750 מיליון שקל בהון החוזר. למרות זאת, החברה מדגישה בדו"חותיה, כי "אין בגירעון זה כדי להצביע על בעיית נזילות בחברה", והיא מתכננת לנקוט בשורה של צעדים כדי לחזק את ההון העצמי שלה - כולל מכירת נכסים. נזכיר כי לאפריקה נכסים הון עצמי של 2.75 מיליארד שקל, התחייבויות לטווח ארוך של 3.64 מיליארד שקל והתחייבויות שוטפות של 2.3 מיליארד שקל.

"לאור מצוקת האשראי שנגרמה בעקבות המשבר הפיננסי הגלובלי האמור ובשים לב למצבת התחייבויותיה השוטפות של הקבוצה, אשר עולה על סכום נכסיה השוטפים בסך של 750 מיליון שקל (מתוכו כ- 690 מיליון שקל אשראי מקבוצת החברה האם אשר ניתן לפירעון לפי דרישתה, ואשר נכון למועד הסמוך לאישור הדוחות הכספיים עומד על סך של כ-170מיליון שקל) פועלת הקבוצה להגדלת היתרות הנזילות שבידיה ולהקטנת התחייבויותיה לזמן קצר", נכתב בדו"חות, "זאת, בין היתר, בדרך של נטילת אשראי לזמן ארוך כנגד נכסי נדל"ן להשקעה, מימוש נכסים תוך ניצול הזדמנויות עסקיות ראויות והסבת מסגרות אשראי קיימות מבנקים בישראל מטווח קצר לטווח בינוני וארוך וכן באמצעות עודפי המזומנים הנובעים מפעילותה השוטפת של הקבוצה. כמו כן, לאחר תאריך המאזן החליטה החברה על גיוס הון באמצעות הקצאה פרטית של מניות".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988