הריכטרים משקיעים גם בחו"ל: השתתפו בגיוס של חברת פרבסיס

המשפחה מוכרת בזכות חברת הסטנטים מדינול והזכייה הענקית בתביעה נגד חברת בוסטון סיינטיפיק בעקבות ההשקעה יורם ריכטר ימונה לדירקטור בחברה ■ האם מדובר במגמה של הגברת פעילות ההשקעה האסטרטגית של הריכטרים?

זוג ד"ר קובי ויהודית ריכטר קנה את מקומו בביוטק המקומי ובמידה רבה גם בזה העולמי בזכות חברת הסטנטים מדינול והזכייה בתביעת ענק מול חברת בוסטון סיינטיפיק ב-750 מיליון דולר. בנוסף הם גם הקימו והפעילו קרן השקעות משפחתית. עתה נראה שהמשפחה פותחת ענף פעילות חדש - השקעה בחברות זרות.

חברת Prevasis האמריקנית השלימה גיוס של 17 מיליון דולר, בו ישתתפו לראשונה נציגים ישראלים - משפחת ריכטר. עוד נמסר כי ד"ר יורם ריכטר, בנם של בני הזוג ריכטר וסגן נשיא למו"פ בחברת BIORest הישראלית, מונה לדירקטור בחברה.

השקעה זו מצטרפת למהלך נוסף שביצעו הריכטרים ביולי - הגדלת האחזקות בחברת אורבוטק. אם עד כה משפחת ריכטר השקיעה באופן ספורדי ובעיקר בחברות ישראליות, הרי ששני מהלכים אלו ממצבים אותה באופן אחר - ככזו שמשקיעה גם בחברות ביומד זרות (המהלך הנוכחי) ואולי גם מרמזים כי בכוונתה להאיץ את פעילות ההשקעות שלה ולהפוך אותה לזרוע יותר משמעותית של פעילותה.

ככל הידוע, ואצל משפחת ריכטר בדרך-כלל הרוב לא ידוע, המשפחה השקיעה עד היום בשש חברות, מהן שתיים הונפקו ונמכרו, שתיים נסגרו ושתיים - BioRest ואורבוטק - ממשיכות לפעול. החברות שנסגרו הן Microsense ו-OrGil הישראליות, ששתיהן הגיעו רק עד שלב ה-Seed.

רוב ההשקעות: בשנות ה-90

החברות שעשו אקזיט הן מדקון, שנמכרה לחברת McKesson בכ-100 מיליון דולר וכן חברת האינטרנט QXL Ricardo, אשר הגיעה לשוויי של 2 מיליארד ליש"ט בבורסה של לונדון, אבל נמכרה ב-2008 תמורת עשרות מיליוני דולרים בלבד, לאחר שלא עמדה בתחרות מול ענקיות בתחום דוגמת e-Bay.

רוב ההשקעות הללו בוצעו בסוף שנות ה-90 ותחילת העשור, מלבד ההשקעה במדקון ב-2005 וב-QXL ב-2007.

פרבסיס היא חברת פיתוח תרופות, המתמחה בתחום מחלות העורקים הפריפריאליים (עורקי הגפיים). מטרת הגיוס היא לקדם את התוכנית הקלינית בתרופה המיועדת לעודד ריפוי נכון של עורקים לאחר ביצוע ניתוחים או טיפולים קיימים אחרים בעורקים פגועים.

המוצר המתקדם יותר של החברה, אשר כבר עבר בהצלחה שני ניסויי יעילות מוקדמים, הוא ה-Vascugel, שנועד לשמור על בריאות העורקים אצל חולי כליות בשלבים המאוחרים של מחלתם. המוצר נחשב לתרופת יתום, כלומר אם יגיע לשוק, הוא יקבל בלעדיות למשך 7-10 שנים.

מלבד משפחת ריכטר, המשקיעים הנוספים הם הקרנות Flagship, Polaris ו-Highland Capital.

מדינול היא אחת מחברות המכשור הרפואי הגדולות בישראל, ואולי אף הגדולה שבהן. היא חברה פרטית, בשליטת בני הזוג ריכטר, המתמחה בייצור סטנטים. החברה פעלה בעבר בשיתוף פעולה עם בוסטון סיינטיפיק, עד למאבק המשפטי הארוך בין השתיים, בו זכתה מדינול.

צרו איתנו קשר *5988