לכוון בדיוק את עיתוי מכירת מניה

לא בהכרח צריך להיות מושפע מכך שהיא עולה, לא צריך להיות תלוי בכך שהיא יורדת

לאחרונה, בעקבות מהלך העליות יוצא הדופן של השוק בתשעת החודשים האחרונים, אני מקבל פניות רבות ממשקיעים באשר לעיתוי ולשיקולים הנכונים למכירת מניה.

זה אינו עניין של מה בכך: מצד אחד, אם תמכרו מוקדם מדי, אתם עלולים להחטיא חלק מהתשואה שתעשה המניה לאחר המכירה. מצד שני, מכירה מאוחרת מדי עלולה להוביל להפסד כספי. אף על פי שנראה כי זו בעיה מורכבת, התשובות פשוטות למדי.

כשהיא יורדת

מתי לא נבון למכור מניה? הסיבה הנפוצה ביותר למכירת מניה היא משום שמחירה ירד. האם נכון לעשות את זה? ממש לא. אם רכשתם את המניה במחיר זול ביחס לשווי החברה, ירידה במחיר עשויה דווקא להפוך את המניה לאטרקטיבית יותר, ולכן צריכה להוביל אתכם לשקול רכישת יחידות נוספות ממנה. למרות זאת, משקיעים רבים נבהלים מירידות כאלה, וחותכים הפסדים באמצעות שימוש בפקודת "סטופ לוס" אוטומטית או ידנית.

ירידה במחיר מניה אמנם עשויה במקרים מסוימים להיות סימן מעיד לכך שמשהו אינו כשורה בחברה, אך היא אינה פעמון אזהרה למכירה מיידית של המניה.

כיוון שאיש מאיתנו אינו יכול לתזמן את נקודת התחתית במחירה של מניה, על מנת להרוויח מהשקעה במניות עליכם להיות מסוגלים להמשיך ולהחזיקן גם אם מחירן ירד, ואפילו בשיעור גדול מתחת למחיר שבו קניתם אותן, בהנחה שלא חל שינוי מהותי בפעילות החברה או בנתונים הפיננסיים שלה.

כשהיא עולה

משקיעים רבים אחרים שוגים ומוכרים מניה משום שמחירה עלה. באופן דומה לחרדה מהירידה במחיר, כך ממהרים משקיעים אלה למכור מניות שעלו בשיעור של 20%-10%, משום שהם חוששים מ"תיקון" של המניה כלפי מטה. אבל אם המניה עדיין לא הגיעה למחיר האמיתי שלה, מדוע למכור אותה? בנוסף, חשוב שתכירו בעובדה שדווקא המניות שמחירן יזנק בשיעורים גבוהים מאוד במהלך השנים, יהיו אלה שיובילו את תיק המניות שלכם לתשואות משמעותיות.

מכירה בטרם עת לא תוביל את התיק שלכם להישגים מרשימים. ולא, התנודתיות במחיר מניה, הן למעלה והן למטה, אינה הסיבה הנכונה למכור אותה.

ה-Q שלכם

אז מתי כן נבון למכור מניה? לפני קניית מניה אתם מנסים להעריך את מחירה האמיתי (שווי החברה מחולק במספר המניות הנסחרות שלה). בין אם הערכתם את שווי החברה באמצעות היוון תזרים מזומנים, כמו שאני עושה, על ידי שיטת המכפילים, ובין אם בעזרת שיטת השווי הנכסי של החברה - קיבלתם שווי אמיתי שכזה, ותרגמתם אותו למחיר נכון שבו צריכה המניה להיסחר (אם לא עשיתם הערכה כזו, אינכם יכולים לדעת אם היא זולה, ולכן אין סיבה שתקנו אותה).

כעת, כל שעליכם לעשות הוא להמתין בסבלנות עד אשר השוק יעשה את שלו ויוביל את המניה אל מחירה הנכון. כאשר היא תגיע אל קרבת המחיר האמיתי או קצת מעליו, זה יהיה איתות המכירה שלכם.

מובן שהמחיר הנכון של מניה (או יותר נכון שווי החברה) אינו קבוע. הוא אינו משתנה בדרך כלל מדי יום ביומו, אבל עשוי להשתנות, למעלה או למטה, אחת לתקופה. לכן, עליכם להעריך אותו מחדש, אחת לרבעון, למשל, כשהחברה מפרסמת את דוחותיה המעודכנים.

איני טוען שהערכת שווי החברה היא דבר טריוויאלי, אבל אם תעשו זאת תוך הקפדה על רכישת מניות עם מרווח ביטחון מספיק ומכירה בסביבת המחיר הנכון, תצמצמו את הסיכוי להפסדים ותשיגו את מרב התשואה.

גילוי נאות: הכותב אינו מחזיק באף אחד מניירות הערך המוזכרים בטוריו. אין לראות בכתבה המלצה לרכישה/מכירה של ניירות ערך ו/או תחליף לייעוץ.

צרו איתנו קשר *5988