הבורסה סגרה בנטייה לעליות: מדד הבנקים זינק ב-2.7%

המעו"ף עולה ב-1.1% ■ המנתח הטכני של "גלובס": "המעו"ף ימשיך בעלייה - לא צריך להירתע מכך" ■ בן זאב העריך כי קיימת בסקטור הבנקאות פרמייה של 20% ■ ביונדווקס קפצה ב-34.7%

הבורסה בת"א רשמה ביום המסחר הראשון של שבוע נטייה לעליות שערים אותן הוביל מדד הבנקים שזינק ב-2.7%, זאת במחזור נמוך של כ-1.27 מיליארד שקל לעומת ממוצע של 1.8 מיליארד שקל. בכך המשיכה הבורסה את המומנטום החיובי שרשמה בשבוע החולף, לאחר שסגרה ביום חמישי בעליות חדות בסיכום יומי ושבועי. ברקע למסחר היום, עליות השערים שנעלו את הבורסה בוול סטריט ביום שישי לאחר פרסום נתוני התעסוקה הטובים, ועל רקע העליות שנרשמו גם בבורסות אירופה וברוב בורסות אסיה.

כאמור, מדד הבנקים הוביל את עליות השערים בבורסה כשברקע המלצתו של מנהל מחלקת המחקר של כלל פיננסים ברוקראז', יובל בן זאב לסקטור הבנקאות: "משקל יתר", בן זאב מעריך כי הסקטור יעלה בשנה הקרובה בעוד 20% לאחר שעלה מאז מארס ב-140%, הנחת הבסיס של בן זאב היא כי מכפיל ההון של סקטור הבנקאות בישראל המצוי כיום ברמה של 1.06 יכול לעלות ל-1.2.

מדד המעו"ף עלה אל מעל ל-1,120 נקודות ובו בלטו לחיוב מניית אורמת , ומניות הבנקים הפועלים ודיסקונט , עליהן המליץ בן זאב למשקיעים אוהבי הסיכון. לעומת זאת לא הכל ורוד בשוק, כשבין המדדים שנסחרו בטריטוריה השלילית נציין את מדד התל-טק , ת"א- 75 ומדד יתר-50 , כמו גם מדדי התל בונד שאיבדו גובה.

זיו סגל, המנתח הטכני של "גלובס", מעריך כי "למרות הרמה הגבוהה בה הוא נמצא, מדד המעו"ף ימשיך במגמת העלייה ובשלב זה לא צריך להירתע ממנה. האינדיקטורים הטכניים תומכים במגמה זו, כך שאנחנו ממשיכים להסתמך עליה ומשאירים אותה בתוקף". סגל מציין, כי המדד מימש את הפוטנציאל השורי הנובע מהפריצה כלפי מעלה של הקו המחזיר העולה (המהלך מעל 1,095-1,100 נק') והתחיל להתקדם אל עבר היעדים הבאים שממתינים לו: 1,120 ו-1,170 נק'. "אזור ה-1,100-1,095 אמור לשמש עכשיו כרמת תמיכה וניתן להגן מתחתיו. התמיכה לטווח הארוך יותר שוכנת ב-1,070 נק'", לדבריו.

בעזרת וול סטריט

הבורסה בוול סטריט סיימה בעליות שערים שאמנם התמתנו לקראת סיום המסחר, אך המדדים עדיין הצליחו לסיים בתוספת מירבית של 1% בסיכום יומי, ושל 2.6% בסיכום שבועי. במוקד העניינים בוול סטריט היו נתוני התעסוקה שהראו סימנים של התאוששות שוק העבודה האמריקני, כשרק 11 אלף משרות נגרעו מהשוק בנובמבר, בעוד שבוול סטריט ציפו לגריעה של 125 אלף משרות. שיעור האבטלה ירד ל-10% בעוד שהצפי היה כי הוא יוותר ברמה של 10.2%.

הבורסות באירופה סיימו בעליות בשיעורי מירבי של 1.25%, ואסיה ננעלה במגמה מעורבת שבין ירידה של 0.25% לעלייה של 1.6%. אחד-העם סיימה את השבוע החולף בעליות חדות בסיכום יומי וכן שבועי, שהובילו את מדד המעו"ף לעקוף לראשונה מאז שהושק, את רמתו של מדד ה-S&P 500. המדדים המובילים בת"א הוסיפו בשבוע החולף 3.3%-6.4%.

חובות, חובות, ועוד חובות

גזית גלוב דיווחה היום כי היא מוכרת 49% מקניון רוטשילד, G בעמק שבעפולה ו-G יוקנעם, לפי שווי של כ-700 מיליון שקל. הרוכשת היא, ככל הנראה, קרן ההשקעות בנדל"ן ריט 1. בידי גזית גלוב ישראל יישארו השליטה והניהול בשלושת הנכסים.

כור שבשליטת דסק"ש מקבוצת אידיבי דיווחה כי רכשה מניות והגדילה אחזקתה בקרדיט סוויס לשיעור של 2.28%. כולל ההשקעה הנוכחית, כור השקיעה בבנק השוויצרי סכום מצטבר של כ-4.96 מיליארד שקל, ורשמה רווח כולל של כ-3.2 מיליארד שקל בגין מימוש השקעתה ומכירת מניות. הרווח הגלום לחברה בגין יתרת השקעתה עומד על כ-418 מיליון שקל.

חוקרי הרשות לניירות ערך פשטה ביום חמישי האחרון על משרדי דלק נדל"ן ברמת-גן, החרימה מסמכים של החברה ותשאלה את המנכ"ל ערן מיטל. הרשות בודקת נסיבות עזיבתו הפתאומית של מנכ"ל החברה הקודם ירום אורן, חודש בלבד לאחר שמונה. במקביל, חוקרי הרשות בודקים גם עסקאות נדל"ן של החברה, ודיווחים שלה על שווי נכסים והכנסות מנכסי נדל"ן מניבים בשנים האחרונות.

טבע היא אחת מבין שלוש חברות תרופות שמובילות בהתמודדות על רכישת חברת התרופות הגרמנית רציופארם. עפ"י הדיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, טבע, לצד סאנופי-אוונטיס וסינופארם הסינית, ימשיכו במו"מ לרכישת החברה כשתג המחיר עומד על 2.5-3 מיליארד אירו, מחיר אותו כינתה טבע בשנה שעברה "יקר".

חברת הטקסטיל תפרון המשיכה לרכז עניין, לאחר שנציגי הנושים של החברה - הבנקים לאומי , דיסקונט והפועלים , סיכמו כי תפרון תקבל ארכה של שלושה שבועות לגיבוש תוכנית הבראה. החובות של החברה לבנקים נכון לסוף ספטמבר, עומדים על כ-29 מיליון דולר והיא נמצאת בסכנת סגירה לאחר שאלה סירבו להעניק לה אשראי נוסף. היום נודע כי החברה לא שילמה לחברת הנדל"ן המניב ריט 1 את שכר הדירה לחודש דצמבר בסך של כ-860 אלף שקל. כמו כן הודיעה ההסתדרות כי הקימה ועד עובדים בתפרון, אשר לה כ-1,000 עובדים אשר יש חשש כי יפוטרו אם לא תצליח החברה להתאושש.

אפריקה ישראל הוסיפה כהרגלה לרכז עניין, על רקע המגעים להסדר החוב. נזכיר, כי בשבוע שעבר נדונה השאלה אם אפריקה היא חדלת פירעון או לא, אך ההכרעה נדחתה ל-20 בדצמבר והשופטת קראה לצדדים להיפגש ולנסות להגיע להסכמות.

עוד מזירת הסדרי החוב, מחזיקי האג"ח בסקורפיו הצביעו נגד דחיית התשלום הקרוב. בתחילת החודש הבא היא צריכה לשלם למחזיקי האג"ח 133 מיליון שקל, והיא ביקשה דחייה של חמש שנים בפירעון הקרן, מינואר 2010 לינואר 2015, ובמקביל לדחות את מועדי הפירעון של האשראי הבנקאי.

ביום חמישי לאחר סיום המסחר בבורסה, חברת דירוג האשראי, S&P מעלות הורידה את הדירוג של מכתשים אגן ל"-AA" מ-"AA" והותירה את אופק הדירוג יציב. הורדת הדירוג נובעת מהשחיקה בפרופיל הפיננסי של החברה, זאת לאחר שהחברה דיווחה על ירידה חדה בהכנסות וברווחיות.

ביונדווקס בלטה בעלייה חדה לאחר שדיווחה בסוף השבוע על הצלחה בניסוי הקליני בחיסון האוניברסלי לשפעת. הממצאים הראו כי החיסון שמפתחת ביונדווקס הוכיח יעילות והיה בטוח לשימוש בכל המינונים שניתנו.

דרבן , שבשליטת אליעזר פישמן ובן דב ריכזה עניין לאחר שהפיצה כ-5% ממניותיה בתמורה לכ-40 מיליון שקל במטרה להיכנס למדד ת"א 100. מכירת המניות נעשתה לאחר ששווי המניה זינק מתחילת השנה בכ-140% מה שמשקף לה שווי השוק של כ-800 מיליון שקל.

בשורות רעות לרדויז'ן : סיסקו הצליחה להגיע לאחזקה של יותר מ-90% בחברת טנדברג הנורבגית, מה שיאפשר לה להשלים את ההשתלטות על טנדברג ולהיפרד משיתוף הפעולה עם רדויז'ן המתחרה. שיתוף פעולה זה, נזכיר, הניב לרדויז'ן כשליש מהכנסותיה, ומשמעות הרכישה היא שסיסקו תעבור לפתח ולמכור ציוד מתוצרת טנדברג ותפסיק למכור את מוצרי רדויז'ן.

גמול השקעות מגיבה להודעת החבה הבת גמול נדל"ן כי תרשום רווח של כ-40 מיליון שקל כתוצאה מעסקה בה מכרה לגינדי קרקע ל-523 דירות בפ"ת ב-176 מיליון ש' הקרקע - בשכונת "אם המושבות".

[לאתר המעו"ף]

צרו איתנו קשר *5988