משרד ראש הממשלה יתערב במשבר ברשות השידור

זאת בעקבות פניית יו"ר ועדת הכלכלה, אופיר אקוניס, למזכיר הממשלה ■ אקוניס: "איומי ח"כ אורלב על סגירת הרשות אינם במקומם" ■ יחיאל לייטר, לשעבר ראש מטה נתניהו, עלה כמועמד למשרת יו"ר הרשות במקום אמנון דיק

משרד ראש הממשלה יתערב במשבר ברשות השידור - כך נודע ל"גלובס". יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, אופיר אקוניס, פועל בימים אלה על מנת למנוע את סגירתה של רשות השידור. אקוניס פנה בנושא למזכיר הממשלה, צבי האוזר, ולדבריו: "הנושא מטופל ברמות הגבוהות ביותר".

בתוך כך עלה שמו של יחיאל לייטר כמועמד מטעם לשכת ראש הממשלה להחליף את אמנון דיק במשרת היו"ר.

כפי שפורסם לראשונה ב"גלובס", עזיבתו של שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין את תיק רשות השידור נובעת מהתנגדות לשכתו של בנימין נתניהו למינויו של דיק. זאת, על רקע טענות כי הוא מקושר לתנועת קדימה, טענות שאותן הוא מכחיש בתוקף.

כעת, לו יחליט ראש הממשלה להחליף את דיק - יארך התהליך מספר חודשים. מינויו של יו"ר רשות השידור דורש תהליך של בחינתו על-ידי יותר מ-100 ארגונים ותהליך אישור משפטי ארוך.

לייטר, פובליציסט תושב עלי, היה ראש מטהו של בנימין נתניהו בעבר ובכיר במועצת יש"ע. ל"גלובס" אישר כי נעשתה אליו פנייה בנושא, אם כי הוא "לא הביע בזה עניין". כעת, כאמור, עם הסרת שמו של דיק, עולה שמו שוב.

בשיחה עם "גלובס" תקף ח"כ אקוניס את האמירות בוועדת החינוך הבוקר (א'), כאילו הרשות הולכת לסגירה. "אין שחר לאיומים", אמר אקוניס, "רשות השידור נמצאת במשבר הגדול בתולדותיה. האיומים של זבולון אורלב (יו"ר ועדת החינוך בכנסת, ל.א.) על סגירת הרשות אינם במקומם, הוא לגלג על רצון הממשלה וועדות אחרות בנושא השידור הציבורי, זה לא במקום. ככל הנראה כבר בימים הקרובים האוצר, משרד הממשלה ואנוכי נתחיל בקידום פגישה וישיבה כדי לראות כיצד פותרים את הסוגיה. אין איום סגירה, אני מחוייב לכך. האיומים לא מקדמים את הפיתרון".

בישיבה הבוקר (א') בוועדת החינוך אמר אורלב כי "אם כל הצדדים לא יבינו שהרשות הולכת לסגירה, זה מה שיקרה". לדבריו, "רכבת רשות השידור דוהרת לעבר התרסקות. אם כל הצדדים לא יתנו את חלקם לעצירת התהליך הטרגי הזה, ייעלם מן הנוף אחד המוסדות שחשובים לקיום הדמוקרטיה הישראלית".

בדיון טענו העובדים כי האוצר והנהלת רשות השידור "מפילים על העובדים את כל האשמה" בגירעון של 100 מיליון שקל של הרשות, בעוד הקיצוצים שהוטלו עליהם יחסכו לרשות לכל היותר 14 מיליון שקל.

אורלב פנה ליו"ר ההסתדרות עופר עיני וביקש להקדים את הפגישה שנקבעה ל-18 במארס בנושא רשות השידור. כמו כן, ביקש אורלב ממנכ"ל הרשות מוטי שקלאר שיודיע עד ליום חמישי אילו צעדים נוספים הוא מתכנן להציג.

בתוך כך, גם היו"ר הנכנס של אגודת העיתונאים בירושלים, דני זקן, מצטרף לקולות הקוראים לראש הממשלה להתערב במשבר ברשות. במכתב ששלח לראש הממשלה קרא זקן לכנס את "הקבינט החברתי לדיון חירום, בכדי לדון במצבה של רשות השידור".

זקן גם ביקש מנתניהו לפעול במהירות לאיוש תפקידי יו"ר רשות השידור והשר הממונה. "אנו מצרים על התפטרותו של אדלשטיין", כתב זקן, בעצמו איש רשות השידור, "שכן הוא עשה כמיטב יכולתו לקדם את הנושא".

מלשכת ראש הממשלה לא נמסרה תגובה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נתח שוק וצרכנות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988