היה משבר?

ת"א 25 ממשיך לטפס וה-S&P500 מתקרב לגבול ההתנגדות העליון

שבוע המסחר בתל אביב הסתיים בעוצמה כשתל אביב 25 נתן מהלך יפה של עליה לכיוון השיא ההיסטורי. לא נראה שיש כרגע סיבה טכנית שתעצור את המדד מלטפס לשיא. גם הקו המחזיר העולה שמחבר בין רמות השיא של גלי העליה מחכה למדד רק באזור ה-1,270.

לטווח הקצר ייבחן תל אביב 25 מבחן התנגדות ב-1,215. מהלך מעל 1,215 יצביע לכשעצמו על רמת ה-1,270 כעל היעד הבא ובוודאי יתמוך במהלך שחזור השיא ההיסטורי. היה משבר? התמיכה החשובה היא באזור ה-1,180 ומהלך מתחתיה ישהה את התרחיש השורי.

בזירת הדולר לא הייתה בשבוע שעבר התקדמות. הדולר נסחר בתוך הגבולות המוכרים מהעדכון הקודם, 3.75 מלמטה ו-3.81 מלמעלה. החדשות הטובות למי שמחפש קצת אקשן הן שהגבולות מתקרבים זה לזה כך שמועד הפריצה מתקרב גם כן. פריצה תלמד על סיכוי למהלך משמעותי בכיוון הפריצה, בייחוד אם היא תהיה כלפי מעלה.

וול סטריט: עוצמה פוגשת התנגדות

בהמשך לתרחיש שנבנה כאן בשבועות האחרונים, ה-S&P 500 המשיך לעלות והוא מתקרב לגבול ההתנגדות העליון, 1,160 שמפריד בין תנודתיות לטווח הבינוני (עם סיכוי לירידה לטווח הקצר) לבין המשך התפתחות מגמת העליה ארוכת טווח.

התנגדות זו התנגדות ואין לזלזל בה, בייחוד כשמדובר בהתנגדות כל כך משמעותית. תיאורטית, יכולה להיווצר פסגה כפולה ב-1,160 שתתפתח לצורת M וממנה למגמת ירידה משמעותית.

אבל, ישנם אינדיקטורים רבים, לרבות מצבו של מדד הנאסד"ק שכבר נמצא במגמת עליה ארוכת טווח, שמראים כי לשוק יש עוצמה שיכולה לגרום ל-S&P500 לפרוץ את ההתנגדות. גם לוח השנה נוח למהלך עליה.

לפיכך, נראה שפוזיציית רכש מוגנת היא עדיין האסטרטגיה המועדפת, תוך התמקדות במניות הנמצאות מעל רמת תמיכה משמעותית וללא מחסומי התנגדות קרובים. מניות כאלו יוכלו לתת תשואה עודפת בעליה ועשויות להפחית את הסיכון במקרה של דשדוש-ירידה לטווח הקצר-בינוני. הגנה ניתן למקם מתחת ל-1,120.

כדאי להמשיך לעקוב גם אחרי מדד ה-VIX שהגיע לרמת תמיכה ב-17.4. מדובר ברמה שלא ראינו מאז אמצע 2008. ירידה מתחת ל-17.4 ובייחוד מתחת ל-16.3 ילמדו כי שוק המניות חזר למצב מתח נורמאלי. יהיה בכך סימן חיובי מאוד לשוק. היה וה-VIX יעלה קצת מהתמיכה, עד 21.7 זה בסדר.

צרו איתנו קשר *5988