מטאלינק ו-וריפון מצטרפות למצעד המניות נמחקות בבורסה של תל אביב

שתי החברות ימשיכו להיסחר בנאסד"ק * לייזי ינאי, נשיא וריפון ישראל: "מחיר המניה נקבע בבורסה האמריקנית ולא כאן, והמסחר בארץ מהווה אחוזים בודדים"

מגמה של מחיקה מהמסחר בבורסה בת"א מסתמנת בקרב החברות הדואליות: בשבוע האחרון הודיעו שתי חברות על מחיקת מניותיהן מת"א - וריפון ומטאלינק. מצבן של שתי החברות שונה בתכלית, ובעוד מטאלינק נסחרת בשווי זעום, וריפון, הנסחרת לפי שווי של 2 מיליארד דולר, צפויה הייתה להצטרף למדד המעו"ף בעדכון הקרוב בחודש יוני, לאחר שמנייתה עלתה ביותר מפי 6 בשנה האחרונה.

מטאלינק, שמכרה את פעילותה העיקרית ל-lantiq תמורת סכום שיגיע עד 16.9 מיליון דולר, הודיעה בסוף השבוע על כוונתה להימחק ממסחר בבורסה של ת"א לאחר קרוב לעשור. מטאלינק נסחרה בתל-אביב מדצמבר 2000, ומחקה למשקיעים קרוב ל-100% מהשקעתם בתקופה זו. החברה תמשיך להיסחר ברשימה המשנית של הנאסד"ק. במקביל, פרסמה מטאלינק את דו"חות 2009, שנה בה הפסידה 13.5 מיליון דולר על הכנסות של 4.9 מיליון דולר. כאמור, מאז מכרה החברה את עיקר פעילותה.

וריפון, בדומה לחברת התרופות פריגו, אשר רכשה את חברת אגיס הישראלית, נרשמה למסחר בישראל בסוף שנת 2006 בעקבות רכישת חברת ליפמן, שהייתה חברה דואלית שמניותיה היו רשומות הן בנאסד"ק והן בת"א. במסגרת הסכם הרכישה, התחייבה וריפון להמשיך את המסחר במניות החברה בת"א למשך שנתיים. בסוף שנת 2008 הייתה שרויה וריפון במצב קשה, בעקבות המשבר הכלכלי ותיקון דו"חותיה בשל רישום לא נכון של מלאי החברה, ומחיקת המניות מהמסחר בת"א לא הייתה בראש מעייניה. כעת, משהשתפר מצבה של החברה, הודיעה כי תמחק את מניותיה מהמסחר בת"א בחודש יולי.

"המסחר בארץ - הוצאה מיותרת"

בחודש שעבר סגרה וריפון, המפתחת מסופים לסליקת כרטיסי אשראי, את פעילות הייצור בישראל שהייתה בבעלות החברה עוד מתקופת ליפמן, והעבירה אותה לקבלן חיצוני. כיום מעסיקה החברה בישראל 573 עובדים, ולדברי לייזי ינאי, נשיא וריפון ישראל שכיהן בתור סמנכ"ל בחברת ליפמן, אין במחיקת המניה מהמסחר ובהפסקת פעילות הייצור סימן לצמצום פעילותה של וריפון בישראל.

"וריפון מחזיקה כאן כ-20% מכוח העבודה שלה", מציין ינאי. "יש כאן ידע אגור בתחום התשלומים האלקטרוניים עוד מימי ליפמן, ואנחנו מקימים כעת בעלות של מיליוני דולרים מרכז פיתוח בינלאומי של גזית בישראל (מפתחת התוכנות לניהול חנויות ורשתות שוריפון רכשה לפני שנה וחצי, ומוצרי משתלבים במוצרי וריפון, ר.ש.), תוך גיוס אנשי פיתוח נוספים". על המחיקה מהמסחר אומר ינאי כי "מחיר המניה נקבע בבורסה האמריקנית ולא כאן, כשהמסחר בארץ מהווה אחוזים בודדים. מדובר בהוצאה מיותרת, שלא מייצרת ערך לא לבעלי המניות הקטנים ולא לבעלי המניות הגדולים".

אתה באופן אישי היית בעד המחיקה מהמסחר?

ינאי: "אני חבר הנהלה ב-וריפון, וכאשר תוצאות ההצבעה ברורות, אני תומך במהלך".

וריפון הינה החברה הגדולה ביותר מבחינת שווי שוק מבין החברות הישראליות שמחקו את מניותיהן מהמסחר בבורסה המקומית בשנה האחרונה. ברשימה נמצאות עוד רדוור, מאינד, ארוטק, BOS, רדקום ועוד.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988