הכנסת סללה לפישר דרך לקדנציה שנייה: חוק בנק ישראל אושר

הצעת החוק אושרה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, ברוב של 28 לעומת מתנגד אחד ■ פישר צפוי להודיע כי ימשיך לקדנציה שנייה, אך לא ברור אם יסיים אותה בשל הלחצים המופעלים עליו לחזור לארה"ב

הכנסת סללה היום (ג') את דרכו של סטנלי פישר לקדנציה שנייה בתפקיד נגיד בנק ישראל. הכנסת אישרה היום את חוק בנק ישראל בקריאה שנייה ושלישית, כאשר ההצעה עברה ברוב של 28 בעד ו-1 נגד.

אישור החוק בכנסת היה צפוי. החוק עבר בוועדת הכספים בשבוע שעבר לאחר מחלוקות רבות, בעיקר בסוגיית מנגנון הפיקוח על שכר עובדי הבנק. פישר דרש ששכר העובדים לא יהיה נתון לפיקוח משרד האוצר, אך בסופו של דבר התקבלה הצעת הפשרה של יו"ר ההסתדרות עופר עיני, לפיה האוצר אכן יפקח על שכר העובדים, אך במקרה של מחלוקת ראש הממשלה הוא זה שיכריע תוך 45 יום.

במהלך הדיונים שקדמו להצבעה על אישור החוק אמר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, במליאת הכנסת כי "תהליך אישור החוק היה ממש כמו לרבע את המעגל אבל בסופו של דבר החוק הוא טוב". גפני הביע תקווה שלאחר אישור החוק יודיע נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר כי הוא ממשיך לכהונה נוספת.

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר כי "חוק בנק ישראל חיכה למעלה מעשר שנים לרגע הזה, אבל סוף טוב, הכל טוב. לפעמים יש מחלוקות מובנות בין בנק ישראל לאוצר, אבל לאחר דיונים ארוכים הצלחנו לאשר את זה בממשלה, ועכשיו גם בכנסת". שטייניץ הוסיף כי הפשרה בעניין שכר עובדי הבנק היתה מספקת. "בסך הכל מדובר בחוק טוב שמגדיר את העצמאות של בנק ישראל, שקובע נכונה את חלוקת האחריות בין הבנק המרכזי לממשלה וגם את התחומים שבהם הם באים במגע זה עם זה".

שר האוצר התייחס לדיווחים על מערכת היחסים העכורה בין האוצר לבנק ישראל ואמר כי "לעיתים יש מחלוקות אבל שיתוף הפעולה הוא טוב. בנק ישראל והאוצר פעלו יחד במשבר הכלכלי והתוצאה של הפעילות המשותפת הזו היא טובה".

בשבוע שעבר נחשף ב"גלובס" כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו החליט להציע רשמית קדנציה נוספת לפישר. עוד נודע ל"גלובס" כי שר האוצר, יובל שטייניץ, כבר הציע לפישר בשבועות האחרונים, בצורה לא רשמית, להישאר ולכהן קדנציה נוספת.

ההערכות הן כי פישר יסכים להמשיך בתפקידו, אם כי ישנן ספקות רבים לגבי כהונה של קדנציה שלמה, שכן מופעלים עליו לחצים משפחתיים לשוב לארה"ב ולהתאחד עם משפחתו. פישר שוהה בארץ עם אשתו רודה.

בדיון בוועדת הכספים בשבוע שעבר פנה יו"ר הוועדה, משה גפני, לפישר בקריאה להמשיך לכהן כנגיד לקדנציה שנייה ואף שלישית; פישר ענה לו: "בעניין זה תצטרכו לדבר עם אשתי".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988