לשכת עורכי הדין: אסור לכנות שוטרים במילה "קלגסים"

ביה"ד המשמעתי הארצי של הלשכה, שדן בעניין עו"ד דורון ניר-צבי, חלק על הפרשנות שנתן המחוזי למילה ■ ניר-צבי בתגובה: "עורכי דין שמופיעים ב'האח הגדול' אשמים בהתנהגות לא הולמת הרבה יותר מאשר לכנות מישהו קלגס"

לידיעת עורכי הדין: השימוש במונח "קלגסים" לתיאור שוטרי משטרת ישראל אסור על-פי כללי האתיקה של לשכת עורכי הדין. כך קבע באחרונה בית הדין המשמעתי הארצי של הלשכה כשדן בעניינו של עו"ד דורון ניר-צבי, שכינה את אנשי המשטרה בתואר "קלגסים".

בכך הפך בית הדין הארצי את החלטתו של בית הדין המחוזי של הלשכה, שזיכה את ניר-צבי מבלי לחייבו להשיב לאשמה, תוך שקבע כי המילה "קלגסים" משמשת מילה נרדפת ל"אכזריים".

עו"ד ניר-צבי, המתגורר במאחז חוות יאיר, שיגר באפריל 2008, לאחר שהמינהל האזרחי הרס בריכה במאחז, מכתב לניצב-משנה אלברט אוחיון, מפקד מרחב שומרון במשטרה, ובו כתב "פקודיך הם קלגסים שהגיעו כגנבים בלילה".

אוחיון הגיש תלונה נגד עו"ד ניר-צבי הן ללשכת עורכי הדין והן למשטרה וטען לעבירה של העלבת עובד ציבור.

קונוטציות שליליות

ועדת האתיקה של מחוז תל-אביב, באמצעות עו"ד עמוס ויצמן, הגישה נגד ניר-צבי קובלנה לבית הדין המשמעתי.

בקובלנה הובאה ההגדרה המילונית של "קלגסים", כפי שהיא מופיעה במילון אבן-שושן: "כינוי שלילי לגדודי כובשים אכזריים".

"הנאשם התבטא בצורה בוטה, מעליבה, בלתי מרוסנת, בלתי מאופקת ובלתי מנומסת כלפי השוטרים", נטען בקובלנה.

עו"ד ניר-צבי הואשם בהתנהגות חסרת דרך ארץ לצד שכנגד, במעשים הפוגעים בכבוד מקצוע עריכת הדין ובהתנהגות שאיננה הולמת עורכי דין.

בית הדין המשמעתי המחוזי החליט ביולי 2009 לזכות את ניר-צבי מבלי לחייבו להשיב כלל לאשמה. "בכותבו את המילה כוונתו היתה לביטוי 'אכזריים' ולא לביטוי גנאי כלשהו. לא מצאנו בשימוש במילה 'קלגסים' בנסיבות אלה שימוש שאיננו הולם את כבוד המקצוע", כתבו הדיינים, עו"ד עקיבא נוף, איה שריק ויאיר צדוק.

ועדת האתיקה, בראשות עו"ד אפרים נוה, ערערה על ההחלטה לבית הדין המשמעתי הארצי, והוא הפך את ההחלטה והחזיר את התיק למחוזי לשמיעת ראיות הגנה.

"ספק בלבנו אם המונח 'קלגסים' אמנם זהה במשמעותו למונח 'אכזריים' בלשון ימינו", כתבו הדיינים עו"ד יורם סמואל, אמיר מורשתי ועמנואל ויזר. "למונח זה יש היום קונוטציות שליליות מעבר למונח 'אכזריים', המעמיד את השוטרים במעמד דומה לאויבים, שתכונותיהם ראויות לגינוי".

בתגובה להחלטת בית הדין המשמעתי הארצי, מסר עו"ד ניר-צבי ל"גלובס" כי "מדובר בקשקוש, אין ללשכת עורכי הדין במה להתעסק. פירושה של המילה הוא 'אכזריים', ולא היתה כל כוונה להשוותם לנאצים. חבל על זמנם של הרכבי בית הדין, כי לא ייצא מזה כלום בסופו של יום. לדעתי, עורכי דין שמופיעים ב'האח הגדול' אשמים בהתנהגות בלתי הולמת, הרבה יותר מאשר לכנות מישהו 'קלגס'".