דולר עולה הוא סימן לקנות נפט

תמיד אמרו לכם לברוח מסחורות בשעה שהדולר עולה? אז לא סיפרו לכם את כל הסיפור

אנו נמצאים היום ב"מגמת דולר עולה". בשוק יש מוסכמה ולפיה קיים מתאם הפוך בין עליית הדולר ועליית הסחורות. בדיקה שלנו מצאה כי דווקא בסביבת דולר עולה יש הצדקה לחשיפת תיק השקעות לסחורות האנרגיה והנפט, ולנגזרות שלהן - מניות ותעודות סל מוטי אנרגיה ונפט.

סביבת דולר עולה

מגמת דולר עולה מוגדרת כעלייה של לפחות 10% באינדקס הדולר מהשפל האחרון. מגמה זו נשארת בעינה, עד אשר שמגיעה תנועה בשיעור 10% לפחות בכיוון ההפוך - השיא האחרון שנרשם בתנועת העלייה מסמן את סוף מגמת העלייה של הדולר. מאז 1985 נרשמו לדולר 10 תקופות יורדות ו-10 עולות. במשך כל תקופה עולה היה בממוצע 433 ימים, ותקופה יורדת 458 ימים.


השפל האחרון של אינדקס הדולר היה ב-25/11/09 והוא היה 74.5. מאז עלה האינדקס ביותר מ-10%, הגיע עד 85, ובדרך נתן איתות קניה ושבר את מגמת הירידה שנמשכה מאז מרץ 2009.

היתרון להכללת הסחורות בתיק השקעות

לפני שנתעמק בהשפעה של סביבת דולר עולה על אנרגיה ונפט, נזכיר את היתרונות בהכללת הקטגוריה הרחבה של סחורות בתיקי השקעות:

  1. לסחורות יש קורלציה נמוכה או חוסר קורלציה לשוק המניות. למשל, ב-10 השנים האחרונות, 1998 עד 2008, הקורלציה בין הסחורות ל-S&P500 הייתה 0.17 בלבד, דבר המעיד שזה אפיק המקנה הגנה בתקופות שהשווקים יורדים.
  2. במשך 39 השנים האחרונות, היו רק 3 שנים (1981, 2001, 2008) בהן גם מדד S&P 500 וגם מדד הסחורות (הנמדד ע"י אינדקס גולדמן סקס לסחורות-GNX/Y), ירדו באותה שנה. במילים אחרות, ברוב המקרים, כאשר מניות יורדות הסחורות עולות ולהיפך, כאשר מניות עולות הסחורות יורדות, אך היו גם מקרים ששתי הקטגוריות עלו באותה שנה. רק לעתים רחוקות סוגרות שתי קטגוריות אלה את השנה באדום.
  3. סחורות משמשות כגידור נגד אינפלציה, תקופה בה עלות הייצור ועלות ההלוואות עולים, ולכל אחת מהן יכולת השפעה נגטיבית על איגרות חוב ומניות.
  4. הקטגוריות השונות של סחורות אינן מתנהגות באופן הומוגני. לכן, בדומה לבחירת סקטורים יש להתחשב ברוטציה שלהן מעלה ומטה בתקופות שונות, ולהתחשב בכיוון גלי השוק והדולר.

תשואת מדדים וסחורות 2010-1985

אברהם קוגל סחורות
 אברהם קוגל סחורות

היום בקטגוריית הסחורות

בינואר 2010 הפך הביקוש למזומנים חזק יותר מהביקוש לסחורות. זאת, לאחר תקופה ממושכת שבהן נחלשו הסחורות ביחס למניות ותעודות סל מנייתיות.

כתוצאה מכך, מאז ינואר, היה צורך להוציא את רוב הסחורות מחוץ לתיקי ההשקעות. גם היום, למעט האנרגיה והנפט, ענף הסחורות כמכלול אינו בשל עדיין לפוזיציות לונג.


האנרגיה והנפט בסביבת דולר עולה

מחקר של חברת Dorsey Wright Associates, שבדק תשואות סחורות שונות כשהדולר עולה, מ- 1985 עד היום, גילה שהקטגוריה הרחבה של סחורות נפגעת בסביבות דולר עולה.

לעומת זאת, בהתבוננות מתחת לפני השטח, מגלים שהאנרגיה והנפט מניבים תשואות מכובדות.

המחקר היה לגבי שש תקופות סביבת דולר עולה מ-1995 עד היום, והתמקד בסלי סחורות וסלי מניות בהשוואה לסחורות אחרות. התשואה הממוצעת לתקופות דולר עולה, ל-תעודות DBE DBO, ו-JJE הנסחרות בוול סטריט לדוגמא, היתה 11.45%, 14.82%, ו - 12.07%, בהתאמה.

  • אברהם קוגל הינו מנתח שווקים גלובליים בכיר, מומחה עולמי בשיטת Point & Figure DWA, ומביא השיטה עם הסמכה בלעדית בישראל. קוגל סוחר פעיל בשוק ההון ומנהל תחום Point & Figure DWA במרכז להשכלה פיננסית מבית Matrix, וחלק מצוות אתר www.pnf.co.il ללימודי שוק ההון.

  • ניתן ליצור קשר במייל: info@pnf.co.il

  • אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו- עושה זאת על דעת עצמו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
צרו איתנו קשר *5988