רוב: מזוז והפרקליטות תמכו במינוי מצא; לא היתה מעורבות של בן-גור

‎‎בהמשך עדותו בתיק המינויים ברשות המסים סתר איתן רוב את האישום כי מינויו של ג'קי מצא הושג בשוחד - ואמר כי "המציאות היא שמצא הומלץ ע"י כולם, ולפי כל קריטריון הוא היה האדם המתאים ביותר" ‏

‎‎היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, הפרקליטות בכלל והמחלקה הפיסקלית בפרקליטות בפרט - כולם כאחד תמכו במינויו של ג'קי מצא למנהל רשות המסים. כך עלה מעדותו של מנהל הרשות לשעבר, איתן רוב, שהמשיך היום (ד') את עדותו בפרשת המינויים ברשות המסים.

בפרשה זו מואשמים בכירי רשות המסים, ובראשם מצא, בשוחד והפרת אמונים, בכך שנכנעו לתכתיביהם של קובי בן-גור ויורם קארשי, שניסו להשפיע על מינויים פנימיים בתוך הרשות. מצא מואשם, בין היתר, בכך שמינויו למנהל הרשות הושג בשוחד, באמצעות התערבותם של בן-גור וקארשי.

‏רוב - שהיה בתחילה חשוד בפרשה אך כל התיקים נגדו נסגרו - אמר בחקירה נגדית לעו"ד נבות תל-צור, סניגורו של מצא, כי הוא "היה בהלם" כשפורסמו החשדות כי מינויו של מצא הושג בשוחד.

"חד-משמעית לא היתה שום מעורבות של בן-גור במינוי. ג'קי היה האדם המתאים ביותר, ולפי כל קריטריון היה צריך להתמנות", אמר רוב.

הוא ציין כי היתה תמיכה מקיר לקיר בפרקליטות במינויו של מצא, ששימש בעבר כסמנכ"ל חקירות ברשות המסים, ומתוקף כך היתה לו היכרות צמודה עם גורמי הפרקליטות.

בהתייחס לאמירתו של בן-גור באחת משיחות הטלפון עימו, כי מצא אמר לבן-גור שהוא "חייב לו" את מינויו, אמר רוב: "קובי הוא איש של שחור-לבן, הוא איש של קצוות. אני מכיר אותו 20 שנה, ואני יודע לסנן את הרעשים. המינוי של מצא הומלץ על-ידי בצורה מפורשת, ואף אחד לא יכול לנכס לעצמו דברים כאלה ואחרים. הדברים מאוד ברורים".

‏‎‎אולמרט היה המום

‏‎‎במהלך החקירה נגדית עלה כי גם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, היה המום כשפורסמו החשדות נגד מצא, שכן היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, בירך אותו על מינויו של מצא למנהל רשות המסים. בעקבות כך אף ביקש אולמרט פגישה עם מזוז בכדי להבין "על איזה שוחד מדובר", לאור תמיכת היועמ"ש במינוי.

תל-צור הקריא מתמליל עדותו של אולמרט במשטרה, לפיה לאחר שאמר למזוז על כוונתו למנות את מצא, מזוז לא רק שאישר את ההחלטה - אלא גם בירך עליה. כך גם בכירי האוצר, כמו יוסי בכר, שהיה מנכ"ל האוצר, וקובי הבר, שהיה מנהל אגף התקציבים.

אולמרט אמר בעדות כי התייעץ עם מזוז לגבי מינוי מנהל לרשות המסים, ובירר איתו אם ניתן למנות את רו"ח אודי ברזלי. מזוז השיב לו כי לא ניתן לבצע מינוי חיצוני, שכן היה זה סמוך לבחירות לכנסת, ולכן אם בכלל ניתן למנות מישהו - עליו להיות אדם מקצועי מתוך רשות המסים.

אולמרט אמר בעדותו: "הרמתי טלפון ליועמ"ש ואמרתי לו שיש לי 3 מועמדים מבפנים, ושאני החלטתי למנות את מצא. כל מי ששאלתי המליץ עליו: רוב דיבר אתי, ויוסי בכר וקובי הבר".

‏‎‎פגישת סולחה

מהעדות עולה עוד כי רוב ערך בביתו פגישת "סולחה" בין מצא לבין בן-גור על רקע נתק ביניהם. רוב אישר כי בפגישת ה"סולחה" בן-גור לא העלה שוב את הטענה כי הוא כביכול הביא למינויו של מצא.

עו"ד תל-צור הציע כי הנתק בין מצא לבין בן-גור היה על רקע העובדה שמצא הפר את הבטחתו לבן-גור ולא נענה לבקשותיו לבצע מנויים שונים בתוך הרשות.

"קובי היה פגוע עד עמקי נפשו", הסביר רוב. "מה שפגע בו זה העובדה שג'קי לא הרים לו טלפון בעת מחלתו, ועל רקע זה היתה הפגישה בביתי. הם היו מסוכסכים עם נתק, ונראה לי הכי טריוויאלי להסיר את הנתק הזה. זה לא אומר שבשיחה בביתי לא דובר על מינוי כזה או אחר".

‎‎סיוע ללקוחות

‏עוד עלה במהלך עדותו של רוב כי במהלך תקופת הצינון שלו, הוא הפעיל גורמים בתוך רשות המסים לטובת לקוחותיו ומכריו של בן-גור, לפחות פעמיים. כך, למשל, באחת הפעמים פנה לעוזרו לשעבר, זאב יוכלמן, וביקש ממנו לפנות לפקידת השומה, מכבי נאהיד, כדי שתפעל להפחתת שומה לרוני שטרן, לבקשת בן-גור, ואולם היא סירבה; במקרה אחר פנה רוב ליועץ המשפטי של רשות המסים, משה מזרחי, וביקש ממנו כי יגיע להסדר עם לקוחו של בן-גור, הקבלן יורם אלה, על רקע נסיבות אישיות. מזרחי סירב.

התביעה מיוצגת בידי עוה"ד מיכל רוזן-עוזר, יוחאי בן-שמואל, יוסי אלון ועומרי קופלר; הסנגורים הם עוה"ד נבות תל-צור, טל שפירא, משה ישראל, אייל בסרגליק, איתן מעוז, גיל דחוח, רותי ליטבק, אורי פירסט, רועי בלכר ומשה מזור. ‏‎‎‏

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988