עיני סיפק הסחורה לקבלנים: צמצום הזרים בבנייה ידחה בשנה

מנכ"ל התאחדות הקבלנים: "עופר עיני אמר שאם יפגעו בזרים, גם העובדים הישראלים יפגעו" ■ ההסתדרות בתגובה: "הקבלנים והאוצר הגיעו לפשרה במסגרת השולחן העגול, ועופר עיני תמך בה"

לפני כשבועיים חשף "גלובס" כי ההסתדרות ותאגידי כוח האדם בענף הבניין יזמו מהלך משותף והחתימו בתוך ערב אחד מאות עובדים סינים על טפסי הצטרפות להסתדרות. בהסתדרות הכחישו אז כי בתמורה לצירוף העובדים הארגון יפעל לדחיית תוכנית הממשלה לצמצם את מספר הזרים בענף הבנייה, אולם היום אנו חושפים כי יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אכן פעל בסוף השבוע לדחיית התוכנית בשנה, וגם הצליח.

עיני שוחח בעניין עם שר האוצר יובל שטייניץ במסגרת פורום "השולחן העגול, כשלצדו נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, ומנכ"ל התאחדות הקבלנים, יוסי גורדון. גורדון הודה היום (א') בשיחה עם "גלובס" כי עיני עזר לשכנע את משרד האוצר כי יש לדחות את יישום התוכנית: "עופר אמר בצדק, שאם יצמצמו את מספר העובדים הזרים העוסקים ב'עבודות רטובות', גם העובדים הישראלים שעוסקים למשל בעבודות אינסטלציה וגבס, יפגעו".

לדברי גורדון, הצדדים החליטו כי במהלך השנה הקרובה חברי פורום השולחן העגול ילמדו את כל הנתונים כדי שיוכלו להכריע באופן מושכל בדבר נחיצות הזרים בענף הבנייה. המשמעות היא כי בשנה הקרובה ימשיך לעמוד מספר הזרים בענף על 8,000, בעוד שהממשלה ביקשה לצמצם 3,000 מהם כבר בתחילת החודש הנוכחי. המשמעות הנוספת היא שגם השלב השני של התוכנית, במסגרתו מספר הזרים בבניין אמור היה לעמוד על אפס מוחלט בשנת 2012, ידחה לפחות לשנת 2013.

לא בכל יום רואים מעסיקים שהולכים עם עובדיהם יד ביד כמעט אל בניין ההסתדרות בת"א, ומחתימים אותם על טפסי הצטרפות לארגון. בדרך כלל, מעסיקים מנהלים מלחמת חורמה כדי למנוע ניסיונות התארגנות של עובדים. אבל ב-1 ביולי האחרון זה נראה אחרת: בסמוך לאולם בית נבחרי ההסתדרות הוצבו כמה שולחנות, ועליהם הוצבו שלטים עם רשימת החברות. לידם הונחו מאות טפסי הצטרפות להסתדרות, ובחלק ניכר מהמקרים מנהלי כוח האדם מסרו את העט והטופס לעובד הסיני, ועקבו אחריו עד לחתימתו על הטופס. רוב העובדים שפגשנו היו נבוכים מהמעמד, שכן הובאו לשם בתום יום עבודה באתרי הבנייה. הם, אגב, זכו מההסתדרות לסנדוויצי'ים, וגם לכובעים וחולצות של הארגון. היום התברר שהמבצע הזה הוכתר בהצלחה.

ההסתדרות בתגובה: "הקבלנים והאוצר הגיעו לפשרה במסגרת השולחן העגול, ועופר עיני תמך בה".

צרו איתנו קשר *5988