עקב חשיפת "גלובס": הממשלה דחתה את יישום הפטור מגיוס לאברכים

"גלובס" חשף כי הממשלה ביטלה בחשאי את חובת השירות הצבאי לבחורי ישיבות, כסעיף נחבא בחוק ההסדרים ■ בעקבות כך הוגשו עתירות לבג"ץ, וכעת יישום ההחלטה נדחה בחודשיים

בעקבות חשיפת "גלובס" מתחילת החודש, כי הממשלה ביטלה בחשאי את חובת השירות הצבאי לבחורי הישיבות החל מגיל 22 - כסעיף נחבא במסגרת חוק ההסדרים ומבלי שקדם לכך כל דיון ציבורי - עלו קריאות לביטול ההחלטה, ובינתיים הן הצליחו.

הממשלה החליטה היום (ב') לדחות את יישום ההחלטה בחודשיים - ל-1 בנובמבר, ועל כן שופט העליון אליקים רובינשטיין קבע כי היא תשיב לעתירות עד 25 באוקטובר.

בג"ץ איחד את העתירות נגד ההחלטה שהגישו התנועה לאיכות השלטון, עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון והפורום לשוויון בנטל. את ההחלטה החדשה יזם משרד האוצר, ולפיה נשלל משר הביטחון שיקול-הדעת, והוא חייב לשחרר כל בחור ישיבה שרוצה לעשות שירות אזרחי החל מגיל 22.

נזכיר כי על-פי חוק טל, כל בחור ישיבה או אברך (תלמיד ישיבה נשוי) שהגיע לגיל 22 יכול לצאת לשנת הכרעה, שנת הסתגלות לחיים האזרחיים. במהלך השנה או בסופה הוא יכול לעשות שירות צבאי או אזרחי מקוצר - או לחזור לישיבה.

לדרישת הצבא נמסרה לו זכות הווטו על ההחלטה מי יכול לעשות שירות אזרחי. כללי הצבא קבעו עד כה כי אברך נשוי פלוס ילד יוכל לעשות שירות אזרחי החל מגיל 22, ואילו נשוי בלי ילדים או רווק נדרש לעשות צבא עד גיל 26.

העותרים טענו כי החלטת הממשלה התקבלה בהליך בלתי חוקי, ולכן דינה להיפסל. ההחלטה, לדבריהם, היתה צריכה להיעשות בחקיקה ראשית, והיא פוגעת שלא כדין בזכות החוקתית לשוויון.

צרו איתנו קשר *5988