בורסות אירופה סגרו שבוע חיובי במגמה מעורבת; אסיה התממשה

מניות השבבים באירופה בלטו לחיוב בעקבות דו"חות טובים שפרסמה אמש AMD האמריקנית ■ האירו טיפס מעל 1.41 דולר בצהריים אך נסוג אל מתחת ל-1.4 דולר בערב

בורסות אירופה סגרו את יום המסחר האחרון של השבוע במגמה מעורבת עם נטייה לעליות, בדומה למגמה המאפיינת הערב את וול סטריט. האירו שעלה במהלך היום אל מעל לרמת 1.41 הדולרים איבד בשעות הערב גובה ונסחר מתחת ל-1.4 ד'. בשווקים מגיבים לנאום שנשא יו"ר הפדרל ריזרב בן ברננקי, שסלל את הדרך להקלה מוניטארית נוספת מצד ה'פד' בנובמבר. במקביל, באסיה המשקיעים מימשו רווחים לאחר שהבורסות הגיעו לשיא של שנתיים.

מדד ה-Stoxx 600 באירופה עלה בכ-0.1% וסגר את השבוע בעלייה של 1.4%, עלייה שבועית שנייה ברציפות. הסיבה לעליות בשווקים לאחרונה היא דו"חות כספיים טובים של חברות בארה"ב כגון JP מורגן, אינטל ואמש הצטרפה גם גוגל למפתיעות לטובה. מבין 13 החברות במדד S&P 500 שפרסמו עד כה את הדו"חות, 10 היכו את התחזיות המוקדמות של האנליסטים.

כמו כן, בשווקים מצפים מהפדרל ריזרב להודיע על הרחבה מוניטארית נוספת בפגישת ה'פד' הקרובה בחודש נובמבר, ונאומו של ברננקי היום בבוסטון תמך בציפייה זו. ברננקי אמר כי "ישנו מקום לפעולה נוספת" מצד ה'פד', כלומר הרחבה מוניטארית נוספת.

נתוני המאקרו באירופה לא סיפקו היום חדשות מרעישות. מדד המחירים לצרכן בגוש האירו עלה ב-0.2% בספטמבר, בהתאם לציפיות המוקדמות בשוק ובהמשך לעלייה דומה באוגוסט. כמו כן, הגירעון המסחרי באירופה הצטצמם ל-4.3 מיליארד אירו באוגוסט, לעומת 6.2 מיליארד דולר ביולי.

מניות השבבים באירופה בלטו היום לחיוב, כמו למשל STMicroelectronics , יצרנית השבבים הגדולה ביבשת, או סגניתה Infineon Technologies . זאת, בעקבות הדו"חות הטובים שפרסמה אמש חברת השבבים האמריקנית AMD .

מניותיה של ענקית הקמעונאות הצרפתית קרפור ירדו לאחר שהחברה חתכה את תחזית הרווח השנתית שלה ל-3 מיליארד אירו מ-3.1 מיליארד אירו, בשל הוצאות חד פעמיות של 100 מיליון אירו בברזיל.

מימושים באסיה

הבורסות באסיה התממשו היום לאחר שאתמול נגעו בשיא של כשנתיים. מדד MSCI אסיה איבד כ-0.6%, אולם הבורסה בסין עלתה זה היום השביעי ברציפות בהובלת מניות הבנקים.

הסיבה לירידות היום נעוצה הן במימושים הקלים שפקדו אמש את וול סטריט והן בחששות מפני האטה בצמיחה בארה"ב שתשפיע על הייצוא של מדינות אסיה ותגרום להאטה כלכלית גם שם. נגיד הבנק המרכזי של יפן, מסקי שיראקווה, אמר היום שההאטה בארה"ב מסכנת את כלכלת יפן. הוא אמר את הדברים יום לאחר שפורסמו בארה"ב נתונים שהראו על עלייה בתביעות האבטלה השבועיות.

אך לא רק ביפן חוששים מהאטה. אתמול אמר נגיד הבנק המרכזי של קוריאה כי ייסוף המטבע הקוריאני, בשילוב עם ההאטה הכלכלית בארה"ב ובאירופה, מגבירים את הסיכון להאטה כלכלית בקוריאה ויכולים לגרום לבנק המרכזי להשהות את העלאת הריבית שם.

"הסנטימנט בשוק קצת מתוח", אמר לסוכנות בלומברג שיין אוליבר, אסטרטג השקעות ב-AMP Capital Investors. "הנתונים שפורסמו אתמול בארה"ב היו קצת שליליים ואחרי שבוע כל כך טוב בשוקי המניות, המשקיעים מעדיפים לממש רווחים".

כמעט 2 מניות ירדו היום מול כל מניה שעלתה במדד MSCI אסיה. מבין המניות הבולטות, קאנון איבדה גובה נוכח המשך התחזקות הין היפני אל מול הדולר. הצמד דולר-ין נשק אתמול לרמה של 80 ין לדולר - שיא של כ-15 שנה לין. התחזקות הין פוגעת בייצוא היפני ובמניות הייצוא, כדוגמת טויוטה , פנסוניק , סוני ועוד.

בסין, כאמור, עסקים כרגיל; הבורסה עלתה בהובלת מניות הבנקים והיא מטפסת לשיא שלא נראה מאז חודש דצמבר 2009. אנליסטים בסיטי הוציאו סקירה חיובית על מניות הבנקים בסין ומסרו כי הם יפרסו דו"חות "איתנים", מה שהספיק כדי לצבוע את הלחיים של מניות הסקטור בירוק. מבין המניות שעלו היום נציין את מניית ICBC (הבנק התעשייתי של סין, שהוא גם המלווה הגדול במדינה).

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988