בורסות אירופה סגרו במגמה מעורבת; הדאקס בשיא שנתי

במהלך היום החריפו הירידות לאחר הודעה על הידוק מוניטארי בסין ■ בורסת אירלנד עלתה ב-0.8% בשל התקדמות השיחות עם ה-IMF והאיחוד האירופי על סיוע לפתרון משבר החוב

בורסות אירופה, שפתחו את יום המסחר (ו') במגמה מעורבת סגרו באותה המגמה, לאחר שבמהלך המסחר עברו לירידות שערים. הירידות התגברו לאחר שהממשל הסיני הודיע על העלאת יחס רזרבות המזומנים לבנקים (היחס שבין המזומנים שהבנקים "שמים בצד" כנגד האשראי שהם מעניקים ללקוחות) ב-0.5%. זו הפעם השנייה החודש שסין מעלה את יחס הרזרבות לבנקים. אולם המסחר הרגוע בוול סטריט איפשר למדד הדאקס לעלות בסיום בכ-0.2% ולסגור ברמת שיא לשנת 2010. גם הבורסה האירית בלטה לחיוב וסגרה בעלייה של 0.8% על רקע ההתקדמות בשיחות הסיוע לה, לעומת זאת הפוטסי איבד כ-0.6%

בנוסף, המשקיעים עוקבים בדריכות אחר התפתחויות שעשויות לצוץ בנוגע למשבר החוב באירלנד, אשר תנאי ההלוואה שצפויות לתת לה ה-IMF והאיחוד האירופי טרם נקבעו. "התיאבון לסיכונים צפוי להיות מעומעם ברובו, עד שיימצא פתרון קונקרטי ומוחלט באירלנד", אמר לבלומברג ג'ונתן סודריה מ-London Capital Group.

בריאן קואן, ראש ממשלת אירלנד, נוטה לקבל חבילת סיוע שעלולה לאיים על משטר המס במדינה. אירלנד מנהיגה מס חברות נמוך מבשאר האיחוד האירופי אולם באיחוד דורשים ממנה כעת "ליישר קו" ולהעלות את מס החברות, כתנאי לסיוע של עשרות מיליארדי אירו. פקידים מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית נמצאים בדבלין על מנת להעריך את ספרי החשבונות של הבנקים במדינה.

ובינתיים - האם פורטוגל היא הבאה בתור?

בנק אוף אירלנד זינק על רקע הציפיות לקבלת חבילת החילוץ באירלנד.

ריו טינטו הובילה את הירידות בקרב מניות הכרייה, על רקע ההידוק המוניטארי בסין.

תנודתיות באסיה

בורסות אסיה ננעלו היום במגמה מעורבת, כאשר ברקע - החששות מפני העלאת ריבית אפשרית בסין.

מניות הנדל"ן הסיניות הנסחרות בבורסת הונג הונג הכבידו על השווקים, אולם מניות התרופות, הרכב והתעופה רשמו עליות ומשכו את המדדים מעלה.

מניית Sino Land , חברת הנדל"ן הסינית הנסחרת בהונג קונג נפלה, בעקבות דיווחים בתקשורת הזרה לפיהם הממשל בסין יציג בקרוב צעדים חדשים לריסון בועת הנדל"ן הסינית. לא רק מניות הנדל"ן במוקד אלא גם הבנקים המלווים: מניית ICBC (סימול בהונג קונג: 1398), הבנק הגדול בסין, יורדת בעקבות דיווחים לפיהם סין עלולה להכריז על העלאת ריבית במשק אפילו היום. מנגד, מניות בסקטורים אחרים רושמות עליות, כגון Dongang Electric Corp או Harbin Pharmaceutical Group.

מדד MSCI אסיה הוסיף היום 0.3% לערכו כאשר יחס המניות העולות לאלו היורדות עומד על 7 ל-6 בהתאמה. המדד נע היום בין ירידה של 0.2% לעלייה של 0.6% כשברקע ישנם החששות מצעדים שתנקוט סין לריסון האינפלציה, אשר עולה בקצב המהיר ביותר מזה כשנתיים.

ממתינים לסין

מוקדם יותר היום אמרו כלכלנים לסוכנות בלומברג כי הבנק המרכזי של סין מתכנן להעלות בקרוב את הריבית במשק. חששות אלה מלווים את הבורסה בסין מזה מספר ימים, ומדד שנחאי איבד השבוע יותר מ-5%.

כלכלנים מבנקים גלובליים כגון HSBC, סטנדרד צ'רטרד, BNP פאריבה, סיטי וקרדיט סוויס מעריכים שהבנק המרכזי של סין יעלה את ריבית ההלוואות לשנה ב-0.25% ל-5.56% ואת ריבית הפיקדונות לשנה ל-2.5%.

"בכל יום שישי יש תמיד סיכוי שסין תעשה משהו", אמר הו הונגבין, כלכלן ב-HSBC בהונג קונג ורמז בכך לאפשרות שהעלאת הריבית עשויה לקרות היום. עם זאת, הוא מעריך שהעלאת הריבית תתבצע בחודש הבא כיוון שהחודש סין כבר העלתה את יחס הרזרבות של הבנקים, שנחשב צעד הידוק מוניטארי לכשעצמו.

האינפלציה בסין הסתכמה ב-4.4% ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר - מעבר לתחזיות המוקדמות בשוק. אנליסטים בסטנדרד צ'רטרד צופים כי האינפלציה בסין תעלה ל-5.5% בשנה הבאה.

צרו איתנו קשר *5988