תחזית טכנולוגית: בשנת 2011 סוף-סוף נשתחרר מהכבלים

כבר שנים שמבטיחים לנו שהנה, השנה נוכל סוף-סוף לוותר על סבך החוטים מתחת לשולחן או מאחורי הטלוויזיה ■ 2011 שוב מנסה לנפק הבטחות אלחוטיות

חיזוי טכנולוגי הוא לא בדיוק תחום מדעי מדויק. יש תחזיות טכנולוגיות שאפשר לסמוך עליהן - ברמת אמינות של שעון שוויצרי - שפשוט יתבדו. אחת מהן היא התחזית - "השנה נשתחרר מהכבלים" - שאותה שמענו כמעט מדי שנה בעשור האחרון.

כל שנה מבטיחים לנו ענקי התעשייה, שבשנה הבאה תשחרר אותנו תקשורת הנתונים האלחוטית המתוחכמת מהכבלים הפיזיים ותחבר בין כל מוצרי הצריכה האלקטרוניים, המחשבים וציוד התקשורת העסקי והאישי הנייד.

בסוף כל שנה אנחנו שוב בוהים בייאוש בסבך שמסתתר מתחת לשולחן המחשב הביתי ומאחורי הטלוויזיה בסלון שלנו ומחפשים נואשות בחנויות האלקטרוניקה את הכבל ההוא עם הראש הקטן והמוזר, נו זה, שמחבר בין הטלפון ל-HDMI או אולי ההוא, שישפר את האות בין קופסת הכבלים לבלו-ריי ויגרום למדפסת לדבר עם האייפוד.

לפיכך, לרגל המועד החגיגי של תחילת 2011 יש בפינו תחזית יוצאת דופן, מקורית ונועזת, שמגיעה היישר מקברניטי האלקטרוניקה הבכירים: השנה נשתחרר מהכבלים. מצד שני ולאור מקרי העבר, אולי כדאי לחכות קצת עם החגיגות.

להזרים תכנים לטלוויזיה

חברת Ralink, למשל, סבורה שהפתרון לניתוק מוצרי הצריכה והתקשורת מהכבלים נמצא בטכנולוגיית ה-WiFi, שזוכה לרמת ההיכרות והשימוש הגבוהה ביותר בשוק. על-פי נתוני החברה, מונה כיום שוק ה-WiFi העולמי כ-1.9 מיליארד יחידות ובתוך ארבע שנים צפויים 50% מכל המכשירים האלקטרוניים הניידים להיות מצוידים ברכיבי WiFi.

השנה מתכוונת החברה להציג שורה של מוצרים מסחריים במחיר נוח, שיכולים להזרים אוטומטית תכנים מהמחשב לטלוויזיה או למסך מחשב חיצוני - פתרון אידיאלי למי שרוצה להשתמש במחשב הנייד שלו כמחשב העיקרי בבית. הטכנולוגיה הזו, שפותחה על-ידי אינטל, נושאת את הכינוי כמעט רשמי "WiDi" (מסך אלחוטי). 2010 הייתה שנתה הראשונה בשוק, אך היא לא הצליחה להמריא ושיעור החדירה שלה היה נמוך. השנה, מבטיחה Ralink, הוא יהפוך למוצר צריכה זמין ופופולרי.

כדי לכסות את כל האגפים, מציעה החברה פתרונות שמשלבים את טכנולוגיית ה-WiFi בתקן N ביחד עם תקשורת בלוטות' בתקן 3 החדש על שבב יחיד. השילוב הזה יאפשר חיבור אלחוטי של מכשירי קיימים תומכי בלוטות' כמו אוזניות ורמקולים.

גם חברת Cavium,שמפתחת צ'יפים ומעבדי נתונים לתעשיית הרשת, התקשורת והווידיאו, סבורה שהפתרון נמצא בטכנולוגיית ה-WiFi בתקן N. הפתרונות שלה, שמוכרזים בימים אלה, מבוססים על מעבדי ARM11 עם ליבה כפולה ויאפשרו החל מהשנה להשתמש ברשת האלחוטית הביתית כדי להזרים תוכן וידיאו באיכות HD מלאה בין קונסולות משחקים, נגני בלו-ריי ומסכי HD ביתיים, ללא הפרעות ותוך שמירה על איכות גבוהה.

את הצ'יפים שלה יהיה אפשר למצוא גם בפתרון שמציגה חברת "בלאקפייר" לשימוש ב- WiFiבתחום המוזיקה האלחוטית. ה"מערכת על שבב" המשולבת של שתי החברות, שמכונה "SuperStream HD", אמורה להיות מושתלת במערכות אודיו ביתיות - רמקולים, מגברים וכדומה - כדי לאפשר תקשורת אלחוטית ישירה ונטולת מאמץ בינם לבין נגני MP3, טלפונים חכמים, מחשבים וכדומה. המטרה היא לבטל את הצורך ברכישת "תחנות עגינה" יקרות ומשולבות רמקולים לנגני מדיה וטלפונים.

לשלוף אלחוטית תמונות מהאייפד

עוד פתרון אלחוטי, פחות פופולרי בתעשייה, הוא ה-UWB, שפותח לצורך תקשורת קצרת-טווח (מטרים בודדים) בין מוצרי צריכה אלקטרוניים. גם הטכנולוגיה הזו יצרה עד כה הרבה יותר רעש ממכירות אך השנה נראה שהיא הולכת לכבוש מקום של כבוד בקרב מוצרי צריכה אלחוטיים. אחד הצעדים הראשונים יהיו באמצעות המערכת החדשה מבית אסוס ופריים סנס (ראו ידיעה בעמוד הבא).

ולבסוף, אם התקשורת האלחוטית עדיין לא מביאה מהפכה עולמית במאקרו אז לפחות היא מציעה שדרוג איכות חיים במיקרו: הגאדג'ט האלחוטי הקטן Airstash מציע לבעלי אייפוד, אייפון ואייפד (כמו גם לבעלי מכשירים אחרים) להשתחרר מכבלי השיווק ההדוקים, שכפה עליהם מנכ"ל אפל, סטיב ג'ובס, ולהרחיב את זיכרון המכשירים שלהם כאוות נפשם למרות היעדר חריץ USB במכשירים.

תקשורת אלחוטית דו-כיוונית מאפשרת למכשיר הזעיר (40 גרם) לשמש כמעין דיסק און קי אלחוטי שיכול לאגור ולשלוף מיידית תמונות, סרטים וקבצים שונים ממש כאילו היה מחובר פיזית לאייפד. בתמונות ובסרטים האגורים אפשר לצפות גם מבלי להטעין אותם פיזית לתוך זיכרון המכשיר. קיבולת הזיכרון החיצוני יכולה להגיע עד ל-32 ג'יגה בהתאם לקיבולת כרטיס ה-SD שמתקינים לתוכו. המכשיר עצמו עולה כ-100 דולר והוא יכול גם להתחבר פיזית למחשב כמו כל זיכרון .USB

צרו איתנו קשר *5988