רעידת האדמה בניו זילנד: חשש לחייהם של 3 ישראלים

עד כה הגיע מניין ההרוגים הרשמי ל-75 בני אדם, אך המספרים בפועל ככל הנראה גבוהים משמעותית ■ משרד החוץ: בין 20 ל-30 ישראלים טרם יצרו קשר ■ נמשכים מאמצי החילוץ

יותר מיממה חלפה מאז רעידת האדמה הקטלנית בניו זילנד ובין 20 ל-30 ישראלים ששהו בעיר כרייסטצ'רץ' טרם יצרו קשר - כך אומרים הבוקר במשרד החוץ.

על פי ההערכות, רוב הישראלים שלמים ובריאים ואינם יכולים להתקשר ליקיריהם בשל בעיות תקשורת. "ישראלים מעטים נותרו בעיר בניסיון להציל את ציודם, בניגוד להמלצות שלנו", סיפר הבוקר קונסול ישראל בניו זילנד טדי פופלינגר בראיון לגלי צה"ל. "מתוך הישראלים ששוהים בניו זילנד, ההערכה היא שרובם לא שהו בעיר בזמן הרעש. אנחנו מניחים שהם לא טלפנו בשל קשיי קליטה סלולריים. יכול להיות שהם בכלל עזבו לפני רעידת האדמה, אבל אי אפשר לדעת".

עם זאת, כך על פי חיליק מגנוס, ראש היחידה לאיתור ולחילוץ מטיילים, קיים חשש לחייהם של שלושה מטיילים שנצפו באזור מוקד הרעש בעת הרעידה, מלבד לעופר מזרחי בן ה-23 מקיבוץ מגל, שעל פי עדויות חבריו נקבר תחת בניין שקרס על המכונית בה נסע עם חבריו.

בריאיון לחדשות 2 באינטרנט סיפר מגנוס על המאמצים לאתר את הישראלים הפזורים באזור האסון. "אנחנו אוספים מידע, מבצעים חקירות ומנסים לברר באמצעות ישראלים אחרים, אכסניות נוער ואנשים שהיו עמם בקשר - היכן הם נמצאים", לדבריו.

מעבר ל-3 הישראלים שטרם יצרו קשר, החשש הכבד ביותר ממשיך להיות לחייו של עופר מזרחי, הישראלי בן ה-23 מקיבוץ מגל, שנקבר אתמול ברכבו תחת קורת בטון כבדה, בעוד שלושת חבריו לטיול הספיקו לצאת מהרכב בזמן. בשלב זה עדיין אין מידע חדש על גורלו של עופר.

מחפשים ניצולים

עד כה חולצו מבין ההריסות 75 גופות, אך על פי ההערכות מספר הקורבנות יעלה בימים הקרובים. כעת מתרכזים המאמצים בניסיון למצוא ניצולים נוספים. נכון להיום אותרו בחיים 120 תושבים ומטיילים. אחת מהם, אן בודקין, חולצה כ-26 שעות לאחר שנלכדה תחת ההריסות, במה שמוגדר שם עכשיו כ"נס של ממש" - כשהיא בחיים ועל פניה חיוך גדול.

צוותי החילוץ פרצו במחיאות כפיים סוערות בתום מאמצי ההצלה הממושכים, שסוף סוף הביאו תוצאות חיוביות: ניצולה אחת מתוך מאות הנעדרים. לפחות 75 בני אדם נהרגו ברעידת האדמה הקטלנית אתמול בניו זילנד, אולם ראש העיר כרייסטצ'רץ' בוב פארקר שואב עידוד רב ממבצע ההצלה המוצלח של אן. "זה נס שנותן לנו תקווה ואופטימיות", אמר ראש העיר, "במהלך מה שנראה כאחד הימים העגומים בתולדות העיר שלנו, השמש יצאה בדיוק ברגע בו חילצו את אן מהבניין".

בעלה של הניצולה ליווה את מאמצי החילוץ מקרוב, וסיפר שאן "ציחקקה" כשמשכו אותה מתוך ההריסות של אחד הבניינים שנפגעו באופן הקשה ביותר ברעידת האדמה. המחלצים הניחו על עיניה של אן משקפי שמש - משום שלא ראתה אור יום זמן רב, עטפו אותה בשמיכות והעבירו אותה לבית החולים המקומי. "היא הייתה עליזה ונראתה טוב", אמר קצין המשטרה שפיקד על המבצע, במסגרתו עשרות אנשי חילוץ והצלה ניסו להגיע אל הלכודה.

במשך יותר מ-24 שעות עמלו צוותי החילוץ בניסיון להגיע אל אן, שנלכדה מתחת לשולחן העבודה שלה בתוך ההריסות, כשהם מנסים לשמור על דממה כדי שיוכלו לשמוע את קולה של הלכודה. במהלך החילוץ הצליחו אנשי ההצלה לחפור מעבר דרך ההריסות ולהעביר דרכו בקבוק מים לאישה שנתקעה. שעתיים לאחר מכן הגיעו המחלצים אל אן הלכודה, והוציאו אותה בחיים.

"מעולם לא ראיתי דבר כזה", סיכם אחד מעדי הראייה למבצע החילוץ הדרמטי, ואילו ראש העיר סיכם: "כשהיא הוצאה משם, היא אמרה לבעלה: 'לא ידעתי אם אראה אותך שוב בחיים, אבל החלטתי פשוט לא לוותר".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988