דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

"ראש ה-CIA במגעים חשאיים להבטחת שלום אסד"

(עדכון) - בדרך למשטר חדש בסוריה? ראש ה-CIA האמריקני נועד לפני 3 שבועות עם מקבילו הטורקי באנקרה ודן עמו באפשרות שהשלטון בסוריה יוחלף - כך מדווח היום בטורקיה

בעוד האלימות בסוריה מחריפה, בעולם נערכים כבר ליום שאחרי אסד: כלי תקשורת בטורקיה מדווחים היום (ג') כי פגישה חשאית שקיים ראש ה-CIA האמריקני לאון פאנטה עם מקבילו הטורקי הקאן פיידן, עסקה באפשרות שהמשטר בסוריה יוחלף ובדרכים להבטיח את שלומה של משפחת אסד.

העיתון הטורקי "סבאח" מדווח היום כי הפגישה החשאית נערכה בסוף חודש מרס בבירת טורקיה אנקרה, ועסקה בין היתר במתיחות בסוריה, כתוצאה מהחרפת ההפגנות האלימות במדינה. "פאנטה ופיידן שוחחו על האפשרות שיוחלף המשטר בסוריה, ובמקרה הזה גם בהבטחת שלומה של משפחת אסד", כך על פי הדיווח בעיתון.

שגרירות ארה"ב באנקרה: לא יכולים לאשר את הדיווח

בתום הפגישה, על פי הדיווח, נשלח ראש סוכנות הביון הטורקית לדמשק, שם נועד לפגישה אישית עם הנשיא בשאר אסד בעצמו. פרטי הפגישה, "עליה לא דווח בכלי התקשורת", לא נמסרו - אך על פי הדיווח, כאמור, היא נערכה בעקבות ההתייעצות של פיידן עם ראש ה-CIA.

דוברת שגרירות ארצות הברית באנקרה, שנדרשה להגיב לידיעה שפורסמה בעיתון, אמרה כי היא "לא יכולה לאשר אותו".

בדיווח העיתון הטורקי נמסר עוד כי במסגרת שיחותיהם של ראשי סוכנויות הביון עלו גם נושאים אחרים הקשורים לאזור: הקרבות בלוב, יחסי ישראל-טורקיה, שיתוף מידע מודיעיני באשר לעירק, שיתוף פעולה באשר למתרחש באפגניסטן וכן במאבק במחתרת הכורדית ה-PKK.

הערב: דיון חירום במועצת הביטחון בעניין סוריה

בתוך כך, גובר הלחץ הבינלאומי על סוריה. ארצות הברית הודיעה הבוקר כי היא משאירה בשגרירות בדמשק רק את אנשי הסגל הדיפלומטי, וקראה לכל יתר העובדים ומשפחותיהם לצאת מיד את המדינה. במקביל, נקרא שגריר סוריה בארצות הברית, עימאד מוצטפא לשיחת נזיפה במחלקת המדינה האמריקנית, בה הובעה בפניו מחאה רשמית על "השימוש באלימות נגד מפגינים בסוריה".

במועצת הביטחון של האו"ם ייערך הערב דיון חירום בטיוטת הצעת החלטה שצפויה לגנות את סוריה על השימוש באלימות כלפי המפגינים. זאת, בעקבות בקשת נציגי המדינות צרפת, בריטניה, גרמניה ופורטוגל.

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר היום כי במקביל לדיון במועצת הביטחון, פועלת ממשלת בריטניה יחד עם הקהילה הבינלאומית לבלום את האלימות של המשטר נגד המפגינים.

אירן הגיבה היום בחריפות להודעה האמריקנית בדבר הכוונה להטיל סנקציות על סוריה, וקראה לה להפסיק להתערב בענייניה של סוריה. "הטענות של הנשיא אובמה כי אירן מתערבת בענייניה של סוריה הן עניין בלתי מתקבל על הדעת", אמר הבוקר דובר משרד החוץ האירני ראמין מהמנפרסט. "האמריקנים צריכים לחזור בהם מההצהרות הללו".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות