הנקראות ביותר

רשמית: כהונת ורשביאק בדירקטוריון מועצת ההימורים לא תוארך

זאת בעקבות חוות דעת משפטית שהוגשה לשרת הספורט ולשר האוצר, המצביעה על ניגוד עניינים חמור בהתנהלותו של ורשביאק בפרשת האצטדיון בנס ציונה

שרת התרבות והספורט לימור לבנת, ושר האוצר יובל שטייניץ, החליטו היום (ד') לאמץ את חוות הדעת המשפטית שכתבו היועצים המשפטיים של משרדיהם, לפיה אין להאריך עוד את כהונתו של יו"ר הוועד האולימפי, צבי ורשביאק, כחבר בדירקטוריון של המועצה להסדר ההימורים בספורט. זאת בעקבות חשש לפגיעה חמורה בטוהר המידות ולניגוד עניינים חריף שבו היה נתון בעת שכיהן כחבר במועצה.

חוות הדעת המנומקת שהוגשה לשרים נכתבה בתום הליך שימוע בעל פה ובכתב שקיימו היועצים המשפטיים לוורשביאק. במהלך השימוע נחשפו בפני היועצים המשפטיים מסמכים ונתונים שלא היו ידועים לשרים בעבר, ואשר מצביעים על מצב של ניגוד עניינים אישי חמור בו היה נתון ורשביאק בזמן ששימש כחבר בקרן המתקנים ובוועדת האצטדיונים של המועצה, ובמקביל כבעל הסכם התקשרות עם החברה הכלכלית לפיתוח נס ציונה.

במסגרת ההסכם עם החברה הכלכלית של עיריית נס ציונה נדרש ורשביאק לבצע בין היתר מעקב אחר ניהול וביצוע פרויקט ההקמה של אצטדיון כדורגל חדש בעיר. מספר חודשים לאחר חתימת ההסכם, הובאה לדיון בוועדת האצטדיונים של המועצה, שבה כאמור היה חבר ורשביאק, הצעה להקים אצטדיון כדורגל בנס ציונה.

היועצים המשפטיים מפרטים בחוות הדעת שורה ארוכה של תפקידים שבהם מכהן ורשביאק: מזה למעלה מ-20 שנה הוא משמש כאחד משני נציגי הוועד האולימפי בישראל החברים במועצה להסדר ההימורים. תקופת כהונתו הנוכחית כחבר המועצה הסתיימה ביום 16.3.2011. בה בעת שרוב חברי המועצה, לרבות נציגי הוועד האולימפי, התחלפו מפעם לפעם, נותר ורשביאק חבר במועצה למעלה מ-20 שנים. במקביל משמש ורשביאק כיו"ר הוועד האולימפי מאז שנת 1997, כיו"ר מרכז מכבי ישראל מאז שנת 1997, כחבר תנועת מכבי העולמית, כיו"ר מכבי נס ציונה וכחבר דירקטוריון כפר המכביה. בנוסף לתפקידו במליאת המועצה להסדר ההימורים, היה ורשביאק חבר בקרן המתקנים של המועצה כמו גם בוועדת האצטדיונים, אשר פעלה תקופה מסויימת כוועדת משנה של קרן המתקנים, להקצבות מתקנים המשמשים כמגרשי בית לליגות הבכירות.

במסגרת השימוע בחנו היועצים המשפטיים מסמכים שונים שהוגשו במסגרת תביעה שהגישה בשנת 2008 עיריית נס ציונה נגד המועצה, המצביעים על כך שבפועל ורשביאק נדרש לא רק לבצע מעקב, אלא לעסוק גם במימון הפרויקט של הקמת האצטדיון בנס ציונה על-ידי המועצה. בחוות הדעת של היועצים המשפטים נכתב בהקשר זה כי "הפגם בהתנהלותו של מר ורשביאק היה כפול ואף משולש: עצם קבלת העבודה הפרטית והכנסת עצמו באופן מודע למצב של ניגוד עניינים, אי-התפטרותו מוועדת האצטדיונים, והצגת נושא האצטדיון בפני חברי קרן האצטדיונים, אף אם יצא מהדיון ומההצבעה. ברור מאליו כי עצם הצגת הנושא על-ידי ורשביאק, אחד האנשים המרכזיים במועצה, יש בה כדי להשפיע על חברי הוועדה, גם אם מר ורשביאק לא היה נוכח בעת ההצבעה".

עוד נקבע בחוות הדעת המשפטית בנושא הארכת כהונתו של ורשביאק במועצה כי "קיים ניגוד חריף ומובנה בין תפקידו של ורשביאק כמי שמלווה את פרויקט האצטדיון כקבלן של החברה הכלכלית - ולא כל שכן, אם נדרש לסייע לעיריית נס ציונה לקבל את תקצוב המועצה לפרוייקט - לבין תפקידו כחבר המועצה וכחבר קרן המתקנים. אין מדובר רק בניגוד עניינים מוסדי - אחד מני רבים שבהם שרוי מר ורשביאק מתוקף תפקידיו הרבים - אלא במצב של ניגוד עניינים אישי מן הרמה הגבוהה ביותר, שכן מר ורשביאק פעל לקידום הפרויקט, ונדרש לעשות כן בנאמנות לחברה הכלכלית".

בסיכום חוות הדעת, המתבססת על בדיקה מקיפה של התנהלותו של ורשביאק, קובעים היועצים המשפטיים של משרדי התרבות והספורט והאוצר כי "חומרתו של ניגוד העניינים במקרה העומד לפנינו, היקפו ומהותו והן הפגיעה העלולה להיגרם באמון הציבור בענייניות שיקוליה של המועצה, בבואה לחלק סכומים נכבדים מכספי הציבור, מביאים למסקנה כי שיקולים של טוהר המידות, מונעים את מינויו של מר ורשביאק למועצה, למרות שמועמדותו הוצגה על-ידי הוועד האולימפי".

צבי ורשביאק מסר בתגובה לדברים: "זו החלטה הזויה. אשקול לפנות לבג"ץ".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות