מקורב לנושא: אופ"ק תגדיל את כמות הייצור; מחיר הנפט יורד

עדיין לא ברור בכמה ייגדל הייצור ■ מוקדם יותר דווח כי סעודיה מגדילה שוב את התפוקה החודשית ■ נציגים של המדינות החברות בארגון ייפגשו מחר (ד') ■ מחיר חבית יורד ב-0.3%

אופ"ק מתכננת להעלות את כמות הנפט שמפיקות המדינות החברות בארגון כך אמר מקורב לנושא היום (ג') ל-CNBC כשברקע פגישה של נציגי הארגון בווינה מחר. אותו מקור הוסיף כי עדיין דנים בכמה יעלו את הייצור. כעת, מדינות החברות באופ"ק מייצרות 24.845 מיליון חביות נפט ביום. מחיר הנפט יורד ב-0.3% ל-98.7 דולר לחבית.

מוקדם יותר היום פורסם כי סעודיה הגדילה בחשאי את תפוקת הנפט שלה לקראת הכינוס. מדובר באיתות ברור של סעודיה כי היא מעוניינת להביא לרגיעה במחירי הנפט ולהקל על הצרכנים בארה"ב, אירופה וסין, וזאת נוכח ההאטה הכלכלית בארה"ב בשל מחירי הנפט הגבוהים.

לפי הדיווח, סעודיה הגדילה את תפוקת הנפט שלה בחודש מאי ב-200 אלף חביות ביום, והחודש היא עשויה להגדיל עוד יותר את התפוקה ב-200-300 אלף חביות נפט ביום. אם אכן תגדיל סעודיה את התפוקה החודש, היא תגיע לתפוקה של כ-9 מיליון חביות נפט ביום - המספר הגבוה ביותר מאז אמצע 2008 אז הגיע מחיר הנפט לשיא היסטורי של 147 דולר לחבית.

הגדלת התפוקה מגיעה בתקופה קריטית, שכן בעונת הקיץ נרשמים בדרך כלל ביקושים גבוהים במיוחד לנפט בשל עונת התיירות והנסיעות. מוקדם יותר השנה פעלה סעודיה באופן חד צדדי, מבלי לתאם מול שאר המדינות החברות באופ"ק, והגדילה את תפוקת הנפט כדי לפצות על התפוקה האבודה מלוב. המלחמה בלוב שיבשה את אספקת הנפט מהמדינה, שנהגה להפיק כ-1.8 מיליון חביות נפט ביום. תפוקת לוב ירדה בעקבות המלחמה ל-250 אלף חביות נפט ביום בלבד.

ביל פרייס, יועץ כלכלי במכון Petroleum Policy Intelligence, מסר ל-CNBC כי סעודיה הגדילה את התפוקה "בחדות" בחודש שעבר בשל הביקושים הגבוהים מאסיה. גורם בכיר אחר בתעשיית הנפט מסר ל-CNBC כי סעודיה אכן מגדילה את התפוקה שוב גם החודש.

תפוקת הנפט של סעודיה הגיעה לשפל של 8 מיליון חביות ביום בחודש פברואר 2009, בשל החלטה אותה קיבלו מדינות אופ"ק להקטין את תפוקת הנפט בעת המשבר הפיננסי הגדול, אז קרסו מחירי הנפט והסחורות. המטרה הייתה להציב תחתית למחיר הנפט, שהגיע בדצמבר 2008 לשפל של כ-34 דולר לחבית. אופ"ק אחראית לכ-40% מתפוקת הנפט העולמית.

צרו איתנו קשר *5988