דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

לכל איש יש שם (או שניים)

תופעת הפרופיל המזויף בפייסבוק הולכת ומתרחבת. כיצד ניתן לעצור את זה?

זה כבר קרה בעבר כמה פעמים, אבל אף פעם לא ייחסתי לזה חשיבות. עד שזה קרה פעם אחת יותר מדי: ללא התראה, שמתי לב ש-13 מחבריי לפייסבוק הפכו לפתע חברים של איזה "אדם ארגמן" (כל השמות בכתבה בדויים, ולא רק הם). מי אתה "אדם ארגמן", תהיתי לעצמי, ואיך יכול להיות ש-13 מחבריי הטובים הכירו אותך בן-לילה, בעוד לי אין מושג מי אתה בכלל?

לקח לי 30 שניות בדיוק להבין שאותו אדם (משחק מילים בשקל) לא היה ולא נברא. מדובר בסתם אדם משועמם, שהחליט לשים תמונה של חתיך הורס כדי להתחבר עם קליקות מסוימות של אנשים.

מדוע? על השאלה הזו אוכל להשיב בשמחה לאחר שאסיים אי-אלה תארים בפסיכולוגיה ואכנס לנבכי נפשו המעורערת. כמו שאתם ודאי מניחים, זה לא בתכנון. אבל קבלו טיפ חינם: לרוב בעלי הפרופילים המזויפים בפייסבוק תהיה תמונה אחת בלבד שלהם, גג שתיים, וכמעט ודאי שהם ייראו בה כמו מיליון דולר.

אלא שיום לאחר מכן, שוחחתי עם חברה, אם לשתי בנות, שאחת מהן נחשבת בהגדרה המילונית "מתבגרת". היא סיפרה לי שהיא מתחזקת כרטיס פייסבוק פיקטיבי וחברה של שתי בנותיה. כך היא עוקבת אחר מעשיהן המתועדים. היא מגיבה להן בצורה "מגניבה", רואה עם מי הן מתחברות ובעצם מחוברת אליהן 24/7. אבל זה לא נגמר כאן.

עוד באותו שבוע, נפגשתי עם חבר, אדם מוכר, שנחשב תדמיתית כאחד שלא מתקרב לפייסבוק ואינו פעיל בו כלל. אם תשאלו את מכריו על פעילותו של האיש ברשת החברתית הם יפרצו בצחוק גדול, יאמרו לכם שהוא לא זוכר אפילו את סיסמת הפרופיל שלו, וגם אם יכה בו ברק - לא יידע היכן כפתור הלייק.

אלא שאז, במסגרת מפגש חברי, סיפר לי החבר בסודי-סודות כי הוא מתחזק עמוד פייסבוק סודי, עם שם של איזו פרחה, ובאמצעותו הוא עוקב אחרי אנשים כאלה ואחרים מסיבות שונות, רובן אישיות ומקצתן מקצועיות. כך הוא מגלה פרטים מסוימים החשובים לו על אנשים שאין להם מושג מיהו ומהם מניעיו.

לפתע הרגשתי בודד במערכה. האם אני היחיד שיש לו רק עמוד פייסבוק אחד על שמי? כלומר, אני יכול לשער מדוע אנשים יפתחו פרופילים אישיים שונים באתרי היכרויות, למשל, אבל בפייסבוק, האם הרעיון כולו לא היה אלא להציג את עצמך ואת משנתך קבל עם ודפדפן? מה מביא אדם להתחזות לאחר ולהתחבר לאנשים שאילו היו יודעים על כוונותיו הנסתרות היו מוציאים נגדו צו הרחקה וירטואלי?

לא הצלחתי לקבל תשובות מחבריי בעלי הפרופילים הכפולים בפייסבוק, ולכן החלטתי לעשות מעשה: מאחר שהיה ברור שמאחורי הפרופיל של אותו "אדם ארגמן" עומד מישהו אחר, ומאחר שבקשת חברות ממנו עמדה תלויה בעמוד הפייסבוק שלי, אישרתי את הבקשה כדי לכתוב לאותו אומלל על הקיר: "הכרטיס שלך מזויף וכך גם אתה, והבדיחה כולה עליך". בזה אחר זה, התנתקו ממנו כל החברים המשותפים, שטרחו ללחוץ על כפתור ה-report באדיבות הפייסבוק, וכעבור יום נחסם כרטיסו ובוטל.

אם נגזר עלינו שעולמנו יהפוך לעולם לעולם שכולו פייסבוק, לכל הפחות יהיו אלה החודרים לפרטיותנו אמיתיים.

הכותב הוא דובר ומנהל יחסי הציבור של קבוצת ענני תקשורת.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות