אזהרת הרווח של אודיוקודס עלולה להיות רק סנונית ראשונה

אודיוקודס הורידה את תחזית ההכנסות השנתית בכ-10 מיליון דולר ■ אילו חברות נוספות עלולות לא לעמוד בתחזיות, ומי דווקא מפתיעה לטובה

הרבעון השלישי שהסתיים בשבוע שעבר היה רבעון קשה לכלכלת העולם ולשוקי ההון. כתוצאה מכך, בשוק ההון מעריכים כי בימים הקרובים יתחילו חלק מהחברות הציבוריות לפרסם אזהרות רווח לרבעון, ואולי גם להפחית את התחזיות שלהן להמשך השנה.

הסנונית הראשונה לאזהרות הרווח היא יצרנית ציוד התקשורת אודיוקודס . פעמיים השנה העלתה אודיוקודס את התחזיות השנתיות שלה, אלא שהיום החברה מפרסמת אזהרת רווח. הכנסות הרבעון השלישי יהיו 36-37 מיליון דולר לעומת תחזית האנליסטים ל-43.6 מיליון דולר.

אודיוקודס, ספקית מוצרי VoIP (העברת קול ברשת), צופה הכנסות שנתיות של 155-162 מיליון דולר, צמיחה של עד 8% ביחס ל-2010, ולעומת תחזית קודמת של 167-174 מיליון דולר. כתוצאה יקטן גם הרווח השנתי למניה שהיה צפוי להגיע ל-44-48 סנט, שהם 18.8-20.5 מיליון דולר. אודיוקודס אינה מפרטת בכמה יקטן הרווח, אך מדגישה שתישאר רווחית גם במחצית השנייה.

המחצית הראשונה של 2011 הייתה טובה לעסקי החברה, עם צמיחה, גידול ברווחיות ועקיפת תחזיות האנליסטים. אודיוקודס, שהוקמה ומנוהלת על-ידי שבתאי אדלרסברג, פועלת במודל עסקי של שיתופי פעולה עם חברות גדולות כגון מיקרוסופט, RIM ואלקטל-לוסנט.

כדי לרכך את המכה של אזהרת הרווח, אודיוקודס מנצלת את מחיר המניה הנמוך ומודיעה על תוכנית לרכישה עצמית של עד 4 מיליון מניות, שמהוות כ-10% מהון המניות שלה, כלומר שוות כיום 13 מיליון דולר. שווי השוק של אודיוקודס בנאסד"ק ובת"א הוא 130 מיליון דולר, לאחר שמנייתה איבדה 60% מערכה מאז השיא השנתי שאליו הגיעה בפברואר.

גם טבע ונובה יתקשו

חברה בולטת נוספת, שייתכן כי לא תעמוד בתחזיות, היא טבע . החברה אמנם ציינה מראש שהמחצית השנייה של 2011 ובפרט הרבעון הרביעי, יהיו טובים יותר מהרבעונים הקודמים. אולם אנליסטים שמסקרים את טבע מתקשים להסביר איך היא תצליח לעמוד בתחזית השנתית (הכנסות של 18.5-19 מיליארד דולר ורווח נקי של 4.9-5.2 דולרים למניה, לא כולל תרומת ספלון), בהיעדר השקות משמעותיות או טריגרים אחרים בעתיד הנראה לעין.

מי שעוד מושפעת מעצירת הכלכלה העולמית היא נובה , המספקת מערכות מדידה אופטיות למפעלי שבבים בעולם. תחום השבבים נחשב פעמים רבות לאינדיקטור מקדים למצב הכלכלה העולמית, וכך לדוגמה, כבר בראשית 2008 נרשמו ירידות שערים במניות הפועלות בענף, בעוד המשבר הגיע רק בסוף השנה. התאוששות מניות הענף בתחילת 2009 סימנה את תחילתו של הראלי הגדול שנרשם בשנים 2009-2010.

מהשיא שנרשם בתחילת חודש יולי צנחה מניית נובה בכ-51%, וזאת לאחר שהנחתה כי ברבעון השלישי הכנסותיה יהיו בטווח של 24-27 מיליון דולר - רמה הנמוכה ביחס להכנסות ברבעון השני, שהסתכמו ב-29.6 מיליון דולר. "החצי השני של 2011 חלש יותר מבחינת צבר ההזמנות", אומר גבי זליגסון, מנכ"ל נובה, בשיחה עם "גלובס". עם זאת, מוסיף זליגסון, "נובה תצמח ב-2011 יותר מהתעשייה, וזאת בעקבות החדירה ללקוחות וקצב אימוץ טכנולוגיית המדידה האופטית על-ידי הלקוחות". היום הודיעה נובה כי קיבלה הזמנה למערכות מדידה אופטיות מיצרן שבבים מוביל באסיה, בהיקף של מיליוני דולרים בודדים.

קליקסופטוור מגדילה הכנסות

האטה במפעלי ייצור השבבים מגיעה בדרך כלל בעיכוב של רבעון-שניים לחברות הנמצאות במעגל השני של שרשרת הייצור, כך שייתכן כי חלק מחברות ההייטק הישראליות יצליחו לעמוד בתחזית שמסרו לרבעון השלישי, אולם בכל מה שקשור לרבעון הרביעי, קיים חוסר ודאות גדול, וייתכן כי עם פרסום תוצאות הרבעון השלישי הן יספקו תחזיות נמוכות לרבעון הרביעי.

בין החברות הללו ניתן למנות את יצרניות מערכות הבדיקה אורבוטק וקמטק, וכן את מפתחת השבבים לטלפונים אלחוטיים ומולטימדיה ביתית, DSPG. זו האחרונה כבר הורידה ברבעון האחרון את תחזית ההכנסות שלה לכל שנת 2011.

אבל למרות המומנטום השלילי, יש גם מספר חברות קטן אשר מצליחות לשחות נגד הזרם, ולהגדיל את הכנסותיהן דווקא בתקופה זו. אחת מהן היא קליקסופטוור (סימול CKSW), המייצרת פתרונות תוכנה לניהול כוח עבודה נייד, אשר העלתה היום את תחזית ההכנסות השנתית. כעת מעריכה קליקסופטוור, כי בשנת 2011 היא תרשום הכנסות בהיקף של 85-87 מיליון דולר, וזאת ביחס לתחזית הקודמת שבה העריכה כי הכנסותיה יהיו בטווח של 81.5-85 מיליון דולר. תחזית זו מהווה צמיחה של 9.7%-22.5% בהכנסות ביחס להכנסות בשנת 2010. עוד דיווחה קליקסופטוור, כי הכנסותיה ברבעון השלישי יגיעו לשיא רבעוני של 22.7-23.5 מיליון דולר.

השינויים בתחזיות אודיוקודס
 השינויים בתחזיות אודיוקודס

צרו איתנו קשר *5988