מעצמה אזורית? מל"טים מתוצרת טורקיה נופלים מהשמיים

כל טיסות הניסוי של מל"טים מפיתוח התעשיה האווירית הטורקית הסתיימו בהתרסקות ■ טורקיה קנתה אשתקד 10 מל"טים מישראל אך עתה היא שואפת להחליפם בגלל קריסת היחסים עם ירושלים

משהו לא נעים קרה לטורקיה בדרך להתנערות מקשריה הביטחוניים עם ישראל: מאמציה לפתח ייצור עצמי של מל"טים, אמצעי לחימה חשובים במלחמתה המתמשכת נגד הכורדים, במקום ליבאם מישראל, הסתיימו, עד עתה לפחות, בכשלונות מבישים. במילים אחרות: המל"טים מתוצרת טורקיה נופלים מהשמיים ואנקרה נאלצת לחפש תחליפים בארה"ב ובאירופה.

לפי ידיעה ב"דיפנס ניוז", מנסה טורקיה לתגבר את צי המל"טים שלה, אך כל שלוש טיסות הניסוי של מל"טים מפיתוח מקומי, שנערכו בחודשים שחלפו, נגמרו באותה צורה: התרסקות בעת הנחיתה.

מדובר במל"טי "אנקה" (Anka), שמתוכננים לשיוט בגובה בינוני (עד 30 אלף רגל), ולשהיה ממושכת באוויר (יותר מיום), מפיתוח התעשיה האווירית הטורקית, בבעלות המדינה.

בסוף דצמבר אשתקד, הצליח המל"ט הראשון מדגם "אנקה" לטוס 14 דקות בטיסת הבכורה שלו. בתחילת מאי השנה שייט המל"ט במשך 90 דקות ובאמצע ספטמבר הוא טס קרוב לשעתיים. אך בכל שלוש הטיסות לא הצליחו המפעילים להתגבר על שלב הנחיתה ובכל פעם נהרס כלי הטיס חלקית לאחר שהוטח בחזקה על המסלול, מדווח "דיפנס ניוז".

לדברי אנליסט באנקרה, משבי רוח מתחת לכנפיים הגדולות של המל"ט ערערו את שיווי משקלו של כלי הטיס. מתברר שצמיגי המל"ט ומערכותיו ממוקמים סמוך מדי אלה לאלה כך שהרוחות אילצו את כלי הטיס לסטות הצידה בעת הנחיתה ולנחות על אחת מכנפיו.

"אין ספק שנצליח לפתור את בעיית הנחיתה", אמר גורם טורקי. "בעתיד, ה'אנקה' יהיה כלי מרכזי בלחימה שלנו נגד הטרור". טורקיה מפעילה מל"טים (בשלב זה כולם מתוצרת חוץ) נגד בדלנים כורדים שפועלים בדרום מזרח טורקיה ובצפון עיראק.

בעקבות פגישה עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בשולי עצרת או"ם, בחודש שעבר, הודיע ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, כי וושינגטון הסכימה עקרונית למכור לאנקרה מל"טים מתקדמים מדגם "פרדייטור". ארה"ב מפעילה מל"טים אלה נגד מטרות של אל קעאדה, טליבאן וארגוני טרור אחרים באפגניסטאן.

לא ברור כמה מל"טים תקבל טורקיה מארה"ב, אך הפנטגון מתכנן להוציא מל"טי פרדייטור מעיראק עד סוף השנה וייתכן שהם יוצבו בבסיס אינסרליק, בדרום טורקיה, שמוחכר לחיל האוויר האמריקני. מבחינתה של טורקיה זו עלולה להיות בעיה, מפני שהמל"טים יוסיפו להיות נתונים לפיקוח חלקי של ארה"ב. עד עתה נמכרו מל"טים כאלה רק לבריטניה, והם מיועדים לשימוש באפגניסטאן.

"דיפנס ניוז" מציין, שטורקיה קנתה אשתקד בישראל 10 מל"טים מדגם "הרון", מתוצרת תע"א, תמורת 183 מיליון דולר. אחד מהם התרסק וכמה מהם נמצאים עתה בישראל לשדרוגים מבניים, לפי הידיעה. כמה אנליסטים אמרו, כי בטווח הקצר רוצה טורקיה להחליף את המל"טים מתוצרת ישראל במל"טי פרדייטור שהיא אמורה לקבל מארה"ב, בגלל היחסים המתוחים עם ישראל.

נוסף לכך, חתמה התעשיה האווירית הטורקית על הסכם עם EADS, תאגיד האוויר והחלל האירופי, שלפיו ישותפו הטורקים בייצור המל"ט האירופי "טאלאריון".

צרו איתנו קשר *5988