ארה"ב: לנהוג בפלסטינים של עסקת שליט כבטרוריסטים

מחוקקים בארה"ב: "ישראל נאלצה לשלם מחיר גבוה כדי לשים קץ לסיוט הלאומי הזה, ואנו רוחשים רק בוז לפשעים שביצעו הפלסטינים המשוחררים" ■ ממשל אובמה בירך על שחרור שליט, אך דורש למנוע מהמשוחררים כניסה לארה"ב

עשרות צירים בבית-הנבחרים של ארה"ב קוראים לשרת החוץ האמריקנית, הילרי קלינטון, ולראש FBI, רוברט מולר, לנהוג בפלסטינים ששוחררו מבתי-כלא בישראל בעסקה לשחרור גלעד שליט כבטרוריסטים לכל דבר. הם דורשים להכניס את שמות המשוחררים לכל מאגרי המידע האמריקניים במאמץ למנוע כניסתם לארה"ב.

המחוקקים מכריזים במכתבם, שהם לא התנגדו לעסקת שחרורו של שליט. להיפך: "כצירים בבית-הנבחרים שתמכו במשך זמן רב בשחרורו של שליט, אנו שותפים לשמחת משפחתו, חבריו ועם ישראל כולו לנוכח העובדה שהוא שב לביתו בשלום. ממשלת ישראל נאלצה לשלם מחיר גבוה כדי לשים קץ לסיוט הלאומי הזה, ואנו רוחשים רק בוז לפשעים שביצעו הפלסטינים המשוחררים".

אך המחוקקים מצביעים על כך שכל אחד מהאסירים ששוחררו הורשע בפעולות טרור ולפיך "יש לנהוג בהם כבטרוריסטים". שמות כל 1,027 הפלסטינים ששוחררו או ישוחררו במסגרת עסקת שליט חייבים להיות כלולים בכל מאגר נתונים רלוונטי על טרוריסטים כדי להרחיקם מארה"ב ואנו קוראים לקהיליית המודיעין לוודא שכך יהיה, נאמר במכתב.

הצירים מזכירים שבין המשוחררים נמצאים רוצחיהם של החיילים הישראליים נחשון וקסמן, אילן סספורטס ואילן סעדון. כן נמצאים בהם מבצע ההתקפה על אוטובוס 405 בירושלים ב-1989, ה"המוח" שתכנן את הפיגוע ההמוני בליל הסדר בנתניה, הטרוריסט שהרג 10 ישראלים בוואדי חארמיה מצפון לרמאללה ב-2002 ומבצעי הלינץ' בחיילים הישראליים ברמאללה ב-2000.

לאור המידע הזה, קוראים המחוקקים לממשל, ובמיוחד ל-FBI ולסטייט דיפרטמנט, לגייס את כל המשאבים הממלכתיים כדי לודא אי כניסת המשוחררים לארה"ב.

האיגרת משקפת את היחס האמביוולנטי של הממשל והקוגנרס לעסקת השחרור. תחילה בירך ממשל אובמה על העסקה, אך כעבור כמה ימים הודה דובר הסטייט דיפרטמנט, מארק טונר, כי ארה"ב מודאגת מכמה מהשלכות ההסכם עם חמאס.

"באופן עקרוני, ארה"ב מתנגדת לשחרור אנשים שהורשעו בפשעים נגד אזרחים אמריקניים", אמר טונר. "הבהרנו את עמדתנו לממשלת ישראל וכך נודע לנו על זהות האנשים ששוחררו בעקבות שחרור שליט".

מכתב המחוקקים לקלינטון ולמולר פורסם בד בבד עם מורת רוח גוברת בחוגים מסוימים בארה"ב מקבלת הפנים שבה זכו המשוחררים בעזה. קבלת הפנים הזו כללה אירוח בכמה מהבתים המפוארים בעזה, שחיה בברכות פרטיות וארוחות שחיתות בבתי-מלון מפוארים

צרו איתנו קשר *5988