אוטובוס טורקי הותקף בסוריה; ארדואן לאסד: "תתנצל!"

צפו בווידיאו: אוטובוס טורקי הותקף בגבול סוריה - ארדואן תובע התנצלות ■ "אינך יכול להישאר בשלטון רק בזכות טנקים ותותחים שטובחים בבני עמך"

"ימיך כשליט סוריה ספורים. אינך יכול להישאר בשלטון רק בזכות טנקים ותותחים שטובחים בבני עמך - קרב היום שגם אתה תאולץ ללכת הביתה", כך אמר היום (ב') ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, בהתייחסו לנשיא סוריה בשאר אל-אסד, במהלך כנס באיסטנבול.

בתוך כך, אוטובוס שבו נסעו צליינים טורקיים הותקף היום סמוך לגבול בין סוריה לטורקיה, לפי דיווחים ע"י צבאו של אסד. בהתקפה נפצעו מספר אזרחים טורקיים. (צפו בסרטון של האוטובוס שהותקף בתחתית הכתבה).

סוריה חווה כיום ניסיונות התקוממות של העם הסורי נגד השלטון העריץ של אסד. בתגובה להתקוממות, צבא אסד משתמש נגד האזרחים בנשק כבד וניתן לומר כיום שאלפים אזרחים סוריים נטבחו ע"י הצבא.

האוטובוס הסיע צליינים טורקיים שקיימו את מצוות החאג' המוסלמי בערב הסעודית. לפי דיווחים מהשטח, חיילים סוריים ירו לעבר האוטובוס לאחר שטעה בדרך וחצה את הגבול, כך לפי דיווחים בטלוויזיה הטורקית שקיבלו אישור משר החוץ הטורקי, שהעדיף שלא להיכנס לפרטים.

ארדואן גם הגיב לראיון עם אסד שפורסם בעיתון הטיימס הלונדוני, שבו נשיא סוריה אמר כי אם המערב יתערב וישלח מתקפה צבאית על סוריה (כפי שקרה בלוב של קדאפי), הוא לא ייכנע ויילחם עד המוות. "מול מי תילחם עד המוות, נגד העם שלך? מדוע אתה פותח פתח למתקפה מערבית על סוריה - עדיף שתסגור את ענייניך הפנימיים בגבולות המדינה - ומהר".

ארדואן גם גינה את מעשי התקיפה של אסד בבני עמו, וגם נגד דיפלומטיים טורקיים שהותקפו בסוריה ע"י תומכי אסד מוקדם יותר החודש, לאחר שארדואן הביע תמיכה בליגה הערבית וההשעייה של סוריה ממנה.

ממש כמו במקרה ה"מרמרה", טורקיה דרשה מסוריה התנצלות רשמית ופירסמה אזהרת מסע לאזרחים טורקים מפני נסיעה לסוריה.

צרו איתנו קשר *5988