"עושים ליצחק תשובה עוול נוראי; אומרים לו לפתוח את הכיס? הוא כבר הזרים לדלק נדל"ן 300 מ' ש'"

(עדכון) - עידן ולס, יד ימינו של תשובה, הודף בוועדת הכלכלה את הביקורת הציבורית ■ "הוא לא קיבל שכר בדלק נדל"ן, לא אופציות ולא בונוסים; באגרקסקו, המדינה לא הזרימה שקל" ■ יו"ר ועדת הכלכלה: "זו לא 'תספורת' אלא גילוח"

ועדת הכלכלה מקיימת היום (ד') דיון מיוחד על הסדר החוב בדלק נדל"ן של יצחק תשובה, הסדר בו מבקש תשובה להזרים עד 300 מיליון שקל אל מול "תספורת" של 900 מיליון שקל. עוד לפני הדיון חימם יו"ר הוועדה כרמל שאמה את הקרקע בראין לגל"צ, שם השווה את דלק נדל"ן לספינת הטיטאניק: "זה כמו שבצוות הטיטאניק היו מבקשים בונוסים שהספינה כבר הייתה טובעת. אלה כספי ציבור. זה לא ייתכן. לא מדובר בתספורת אלא גילוח".

כאשר נשאל היכן היו הגופים המוסדיים במשך כל השנים, ענה: "הבעיה הייתה שתשובה הוא גם גוף מוסדי וגם נוחי דנקנר ולכן הם משלבים ידיים ודואגים אחד לשני. המצב בדלק נדל"ן הוא קשה מאוד. נעשו שם דברים שצריכים בירור עמוק מאוד. מבקר המדינה הולך לעשות בדיקה מעמיקה. אני מצפה שמשרד האוצר יעשה גם הוא בדיקה מעמיקה".

שאמה תקף בחריפות את הטייקונים ואמר: "שלא יאיימו עלינו. בישראל קל לעשות כסף. את הכסף הגדול עושים באמת כאן והם מפסידים בכל מיני הרפתקאות בחו"ל כמו בלאס וגאס. לא ייתכן שתשובה ייפעל כמו שהוא פועל. אני לא אומר שתשובה צריך להביא את כל הכסף מהבית אבל אני רוצה לראות 100% מאמץ אחרת המוסדיים יהיו חייבים לבוא לתשובה שהוא יצטרך לעבור 'תקופת צינון' מסוימת".

ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) תקפה את המוסדיים שהלוו לתשובה והזכירה בהקשר זה גם את דמי הניהול הגבוהים שגובים המוסדיים: "אני בקרן הנאמנות האישית שלי הפסדתי 22 אלף שקל ולמרות זאת גבו ממני יותר מ-2,000 שקל דמי ניהול".

תשובה עצמו לא נוכח בדיון אך ערן מיטל, מנכ"ל דלק נדל"ן, דווקא כן. "לא שולמו ליצחק תשובה שום דמי ניהול בשנים 2009-2010", הגן מיטל על תשובה. "בעלי המניות של דלק נדל"ן אישרו בעבר את התמורה שהועברה לתשובה".

עידן ולס, יד ימינו של יצחק תשובה, עורר סערה בדיון כשאמר: "נעשה ליצחק תשובה עוול נוראי. יצחק תשובה, בניגוד למה שמנסים לתאר, לא קיבל שכר בדלק נדל"ן, לא קיבל אופציות ולא קיבל בונוסים". בשלב זה התפרצו לדבריו חלק מהח"כים, אך ואלאס לא התרגש מדבריהם: "תשובה קיבל דיבידנדים בשרשור במשך 10 שנים היה מושך בסביבות 190 מיליון שקל במקרה הטוב. ב-3 השנים האחרונות הזרים לתוך החברה קרוב ל-300 מיליון שקל. כולם אומרים שיפתח את הכיס ואיפה תשובה - הוא הזרים מכיסו 300 מיליון שקל".

ולס השתמש גם במקרה הסדר החוב באגרקסקו כדי להדגים שגם מדינת ישראל לא עמדה בהתחייבויותיה: "המדינה לא הכניסה שקל לאגרקסקו ושלחה 500 משפחות הביתה. שום דבר. כאן יש בעל שליטה שמוכן לעזור למרות שהוא לא חייב - ויש ביקורת? אז אני חייב לומר שהביקורת לא מוצדקת".

בתגובה לדברי ולס מסרה נציגות אג"ח ד' של דלק נדל"ן, כי התרומה של תשובה לחברה "נמוכה בהרבה" מהכסף הרב שהפיק ממנה בדיבידנדים ועסקאות בעלי עניין: "תשובה הזרים בשנים 2009-2011 באמצעות השקעות הוניות (הנפקות זכויות ורכישת אג"ח) כ-145 מיליון שקל, סכום כמעט זהה לזה שקיבל בשרשור מדלק נדל"ן באמצעות הדיבידנדים שזו חילקה בשנים 2006-2007 (כ-121 מיליון שקל מתוך 278 מיליון שקל שחולקו)".

צרו איתנו קשר *5988