הסוכנות לאנרגיה אטומית: מאוכזבים מהשיחות באיראן

בהצהרה שפרסמו בכירים בארגון הודיעו כי איראן אינה משתפת פעולה עם המשקיפים שנשלחו למדינה ואינה מאפשר להכניסם למתחמים צבאיים

התנגדות אירנית: הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם, סבא"א, הביעה אכזבה קשה בעקבות מה שהוגדר כחוסר התקדמות ושיתוף פעולה במהלך שני ימי הדיונים בטהרן בנושא תוכנית הגרעין האירנית. על פי הודעה שפרסם הארגון, בקשת הפקחים לבקר במתקנים צבאיים לא אושרה על ידי שלטונות הרפובליקה האסלאמית.

זהו הביקור השני של פקחי סבא"א במדינה בתוך פחות מחודש. מדובר במשלחת של בכירים בסוכנות שנסעו לאיראן כדי להביע את הדאגה הבינלאומית מתכנית הגרעין המקומית ולהסביר למנהיגי איראן כי עליהם להתייחס לדאגה במערב שאיראן פתחת גרעין לצרכים צבאיים, בניגוד לעמדה הרשמית של הרפובליקה האיסלאמית לפיה התוכנית כוללת שימוש אזרחי בלבד לתוכנית הגרעין.

השלטונות בטהרן דחו את בקשת הפקחים לבקר באתרים צבאיים: "במהלך הביקור הראשון ובמהלך הביקור הנוכחי נמנעה מצוות הסוכנות גישה לאתר הצבאי בפרצ'ין. איראן לא אישרה ביקור במקום", נאמר בהודעת הסוכנות בווינה.

על פי דוח הסוכנות מחודש נובמבר האחרון, האתר בפרצ'ין, שאליו לא הוכנסו הפקחים בביקור הנוכחי, הוא ככל הנראה אתר שבו מבוצעים ניסויים של חומרי נפץ ייחודיים שעלולים לשמש להפעלת נשק גרעיני. "קיימת אינדיקציה משמעותית לפיתוח נשק חדיש", אמרו אז מומחים בארגון.

מנכ"ל סבא"א יוקינה אמאנו הביע את אכזבתו מחוסר שיתוף הפעולה האירני במהלך הדיונים. "זה מאכזב שאיראן לא אישרה לפקחים לבקר בפרצ'ין במהלך המפגש הראשון והשני. ניהלנו מגעים ברוח בונה אך לא הושג הסכם", אמר אמאנו.

צרו איתנו קשר *5988