אכזבה: הסרט הישראלי "הערת שוליים" לא זכה באוסקר

מי שקצרה את ההישג המשמעותי היא לא אחרת מאשר איראן עם הסרט "פרידה" ■ במאי הסרט האיראני אסגר פרהדי: "אני גאה להקדיש את הפרס לתושבי איראן"

אכזבה בישראל: הסרט "הערת שוליים" לא זכה הלילה בפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר. מי שקצרה את ההישג המשמעותי היא לא אחרת מאשר איראן - שהסרט "פרידה" מטעמה נבחר מבין רשימה של 9 סרטים מתחרים שהתמודדו על התואר.

מדובר בהישג חשוב עבור איראן, במיוחד לנוכח הבידוד המדיני הגובר שעמו היא מתמודדת בתקופה האחרונה. בימים האחרונים גברו ההערכות על כך ש"פרידה" תגבור על "הערת שוליים" של הבמאי יוסף סידר ותיקח את הפסלון המוזהב מידי הצוות הישראלי.

"אני מקדיש את הפרס לתושבי איראן"

במאי הסרט האיראני, אסגר פרהדי, עלה נרגש לבמה לקבל את הפרס. "בזמנים כאלה של חרחורי מלחמה, הפחדה ואיומים מצד הפוליטיקאים, המדינה שלי, איראן, מוזכרת לרוב בהקשרים שליליים, למרות ההיסטוריה המפוארת שלה והתרבות העשירה שקבורה עמוק תחת אבק של פוליטיקאים".

"אני גאה להקדיש את הפרס הזה לתושבי איראן, האנשים שמכבדים את כל התרבויות והציביליזציות למרות עוינות וטינה", אמר הבמאי. זהו פרס האוסקר הראשון בו זוכה איראן.

"הערת שוליים" הוא סרט דרמה בכיכובם של השחקנים שלמה בראבא וליאור אשכנזי. העלילה עוסקת באב ובנו המשמשים פרופסורים בחוג לתלמוד באוניברסיטה העברית בירושלים.

בסרט בולט התסכול שעמו מתמודד האב, המזוהה עם שיטות מחקר ותיקות, אחרי שהפרויקט האקדמי החשוב בחייו, שעל הכנתו עמל עשרות שנים, איבד כל רלוונטיות בשל תגלית של חוקר אחר. לעומת האב, מהווה בנו נציג של שיטות המחקר המודרניות, שמתקבלות בזלזול מצד אביו.

הלילה, שעות לפני ההודעה על ההפסד, פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה שבה מסר: "נהניתי מאוד לצפות בסרט 'הערת שוליים' שיתמודד הלילה בטקס האוסקר. בשם העם בישראל, אני מאחל לסרט הצלחה בתחרות".

צרו איתנו קשר *5988