דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

רשות המסים דורשת מהרב יקותיאל אבוחצירא 9.5 מיליון שקל

זאת בגין חוב מס שלטענת הרשות לא שילם במשך כ-6 שנים ■ עורך דינו: "מדובר בוויכוח אזרחי הנובע מחוסר הבנה של רשות המסים את מהות תפקידו של הרב"

רשות המסים דורשת מנכדו של "הבאבא סאלי", הרב יקותיאל אבוחצירא, 9.5 מיליון שקל בגין חוב מס שלטענת הרשות לא שילם במשך כ-6 שנים. על כך דווח לראשונה היום באתר News1.

לפני מספר חודשים הוציאה הרשות לרב יקותיאל אבוחצירא שומות מס על-פי מיטב השפיטה, במסגרתם נדרש הרב בתשלום מסים בגין השנים 2009-2003. מאז מתנהל משא-ומתן אינטנסיבי בין נציגי הרשות ובא-כוחו של הרב, עו"ד אודי ברזילי, לביטול החוב או לכל הפחות הפחתתו.

רבי יקותיאל, המתגורר באשדוד, הוא נצר למשפחת אבוחצירא, משפחת רבנים ידועה בציבור החרדי ובציבור המזרחי. הוא בנו של הרב מאיר אבוחצירא, "הבאבא מאיר", וממשיך דרכו, ונכדו של "הבאבא סאלי", רבי ישראל אבוחצירא, שחי בנתיבות ומת בה בשנת 1984 - שניהם מקובלים ידועים.

אחד מאחיו של הרב יקותיאל אבוחצירא, אלעזר אבחוצירא, נרצח ביולי אשתקד בדקירות בישיבתו שבבאר-שבע. אח נוסף, מקובל ידוע אף הוא, רבי דוד אבוחצירא, מתגורר בנהריה.

שירותי דת וייעוץ

תיק המס של הרב טופל ביחידה הארצית לשומה ברשות המסים. בדיקת ההכנסות בחצר הרב החלה לפני כשנה, ובמסגרתה הגיעו פקידי מס הכנסה באוגוסט אשתקד לביתו של הרב באשדוד וגבו ממנו את גירסתו באשר להכנסותיו. כן תושאלו מספר מקורבים לחצר הרב. בתום הבדיקה נקבע כי אין מנוס מלהוציא לרב שומה לפי מיטב השפיטה, משום שאינו משתף פעולה.

נציגי הרשות מצאו כי בין השנים 2003 ל-2009 עברו בחשבונות הבנק של הרב ובחשבונות ילדיו למעלה מ-10 מיליון שקל, ולטענתם לא ניתן הסבר מספק לכך שאין מדובר בהכנסות החייבות במס. על סמך ממצאים אלה הוצאה שומה סופית לרב לפני כחצי שנה, וזאת באישורו של מנהל רשות המסים.

הרב, המיוצג כאמור בידי עו"ד ברזילי, הגיש השגה על השומה.

מקור הכספים שנמצאו לכאורה ידוע - גורמים בקהילה היהודית בחו"ל, אך המחלוקת בין הצדדים סובבת סביב השאלה עבור מה ניתנו הכספים: האם עבור שירותי דת וייעוץ שסיפק הרב, או שמדובר תרומות וכספים שנועדו לאפשר לו ולמשפחתו את מחייתם. בין היתר מתמקד הדיון בין הצדדים בשאלה האם כסף שמקבל הרב עבור עצם היותו רב אשר לומד בשביל הקהילה יכול להיחשב כהכנסה.

לטענת הרשות, הכספים הועברו לרב בתמורה לשירותי דת וייעוץ, המסווגים כשירותים עסקיים שיש בהם מחזוריות וסבירות גבוהה להכנסות דומות גם בשנים הבאות.

לטענת הרב, הכספים ניתנו לו למספר מטרות: לצרכי תרומה לקהילה מגורמים שביקשו לתרום כסף בעילום-שם; לצורך רכישת מזון והעברתו לקהילה נזקקת; וכן כספים שנועדו לקיומו וקיום משפחתו ונועדו לאפשר לו להמשיך ללמוד תורה ולעסוק בדת ללא מפריע. לתפיסת מאמיניו התורמים, נטען, מעצם היותו רב והעובדה כי הוא לומד תורה למעשה מחזיקה את הקהילה, ועל כן הקהילה צריכה לפרנס אותו.

אלא שאת כל הסכומים הללו הרשות מסווגת כהכנסה. בין היתר טוענת הרשות כי חלוקת מזון לנזקקים נעשית באמצעות עמותות, והכספים נרשמים כדין ולא באופן ישיר על-ידי חצר הרב, כפי שהרב מתיימר לעשות.

"מטפסים על הרבה רבנים"

"הם עכשיו מטפסים על הרבה רבנים", אמר ל"גלובס" גורם מקורב לרב. לדבריו, "לרב יש כמה פעילויות כספיות. יש הרבה כסף שאנשים נותנים לו כדי שיתרום, ואת הכסף הזה הרשות מסווגת כהכנסה של הרב. הם חושבים גם שלא סביר שרב ייקח כסף ויחלק אוכל לנזקקים בעצמו. זו אי-הבנה משוועת של מוסד הרבנות".

מסביבתו של הרב טוענים עוד כי לא מדובר בכספים שניתנו עבור שירותים עסקיים, כפי שהרשות מסווגת אותם. "זה לא סיפור של רב שמוכר קמעות או נותן שירות או ייעוץ, אלא מדובר במצב שיש אנשים שתומכים ברב. ברבנות זה מאוד מקובל שהרב לומד, ואנשי עסקים בקהילה תומכים בו ומחזיקים אותו. זו לא הכנסה. יש בלבול גדול ברשות המסים לגבי מהו רב, מהו תפקידו ואיך הוא חי".

מקורבי האדמו"ר הרב יקותיאל אבוחצירא מסרו: "מדובר באדם צנוע המקדיש את כל זמנו ללימוד תורה ועזרה לזולת. אין ולו שמץ של אמת בטענות המופרכות המועלות כנגד הרב. הרב נתמך על-ידי הקהילה, מאחר שהוא עוסק אך ורק בלימוד תורה ועזרה לציבור. כל התרומות שנמסרו לרב באופן אישי הועברו למוסדות צדקה ולמשפחות נזקקות, ועל כך מעידים חשבונותיו שכל שורה בהן נבדקה לפרטי פרטים. הרב, שפתח את דלתו בפני רשויות המס, הקפיד על שיתוף-פעולה מלא, מסר לרשויות את כל המסמכים להם הוא נדרש, וזאת על אף דרישות מגוחכות כגון בקשות הצהרת הון מילדיו מאז היותם בני 12".

עו"ד אודי ברזילי מסר בתגובה: "מדובר בוויכוח אזרחי מסוג הוויכוחים שרשויות המס מנהלות בימים אלה עם מספר רבנים, ואשר נובעים בעיקרם מחוסר הבנה של הרשות את מהות תפקידו של הרב, וחוסר הבנה לכך שחלק מתפקידו של רב הוא להעביר תמיכות לנזקקים מכספים שהוא מקבל מאנשים הקהילה. אנחנו בטוחים שבסיום הדיון הרשות תבין שאין כאן שום עילת מס. מצער רק שהרשות בוחרת להדליף פרטים מתוך דיונים סודיים על-פי החוק".

מרשות המסים נמסר בתגובה: "אנו רואים בחומרה ודוחים על הסף את הטענה לפיה עובדי הרשות מסרו פרטים לתקשורת בעניינו של הרב אבוחצירא. הטענה תמוהה במיוחד לאור העובדה שהפרסום כלל בעיקרו נימוקים כנגד החיוב במס, כפי שהובאו לכאורה על-ידי מייצגו של הרב.

"יצוין כי להשקפתנו, עצם הפרסום פוגע לא רק ברב עצמו אלא גם באינטרס הציבורי אותו מייצגת רשות המסים. בשל חובת הסודיות הקבועה בחוקי המס, אין באפשרותנו להתייחס בתקשורת לטיעונים כאלה ואחרים ביחס להתנהלות רשות המסים בעניין הרב".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות