מבקר ערוץ 10: סיוון כהן והעורך שלה כשלו בפרשת פברוק החטיפה

מבקר הפנים של חדשות 10: סיוון כהן פעלה ללא זדון אך התאהבה בסיפור ולא בדקה אותו מינימלית ■ כישלונו של העורך אפי טריגר במידה מסוימת גדול יותר

מבקר הפנים של מערכת חדשות 10, זאב חספר, קובע חד-משמעית: הן העורך אפי טריגר והן הכתבת סיוון כהן כשלו בצורה חמורה בפרשת החטיפה בדיסניוורלד.

כזכור, מאז פרסום הכתבה, שהתבררה כלא נכונה וכמבוססת על "אגדה אורבנית", יצאה הכתבת סיוון כהן לחל"ת ולמעשה עזבה את מערכת חדשות 10.

חספר מפרסם בבלוג של הערוץ "מבקר מערכת", שמטרותיו המוצהרות הן "לשמש כלי של מערכת חדשות 10 לעשיית עיתונות ביקורתית, מדויקת, הוגנת, מאוזנת ורצוי גם בטעם טוב וכן להעניק לצופים מבט אל מאחורי הקלעים של הנעשה במערכת ולאפשר שקיפות".

חספר פרסם היום (ד') את ממצאי התחקיר שלו על ההליכים שהובילו לפרסום הכתבה של סיוון כהן על "ילדה שנחטפה בדיסניוורלד", שהתבררה ככתבה לא נכונה ולא מגובה בעדויות, תגובות ומקורות.

"השורה התחתונה", טוען חספר בבלוג, היא כי "הן הכתבת והן העורך כשלו בצורה חמורה. הכתבת לא עשתה דבר אחד אפילו על מנת לבצע עבודה עיתונאית ראויה. היא פעלה ללא זדון, אבל התאהבה בסיפור ולא בדקה אותו בדיקה מינימלית".

לדבריו, "שיחה טלפונית עם זר היא רק המבוא לראשיתו של תחקיר. איסוף מידע, הצלבתו ובקשת תגובה - אלה אבני היסוד של התחקיר. כל זה לא נעשה. בהתלהבותה היא 'מרחה' את העורך במידע מעורפל (במקרה הטוב)".

מבירור מול עורך המהדורה, אפי טריגר, עלה כי הוא "אמנם מכיר באחריותו כעורך המהדורה לפרסום השגוי, אבל באותה נקודת זמן, כשכל העובדות הוצגו בפניי, נהגתי כפי שהייתי אמור לנהוג".

לדברי טריגר, ההחלטה לא להמתין עם הפרסום עד לבדיקה יותר רצינית נבעה מהצורך "להביא לידיעת הציבור את הסיפור המסוכן הזה של ניסיון חטיפת ילדים".

המבקר לא הסכים עם עמדתו של טריגר וכתב: "אני חולק עליו. במידה מסוימת כישלונו גדול יותר מזה של הכתבת, ולא רק בגלל האחריות העודפת. מספיק היה להתעקש על בקשת תגובה כדי להפיל את הסיפור. הנורות הצהובות והאדומות הבהבו ללא הפסק, ובכל זאת הוא החליט להמשיך קדימה".

עוד טען חספר כי ההחלטה לנסח את הכותרת כ"הורים מספרים" נועדה להרחיק את הסיפור מהמערכת, והיא הוכחה נוספת למודעות שיש כאן בעיה.

לאחר שיחה עם העורך הראשי של חדשות 10, אורי רוזן, שאמר כי "הנורות האדומות שהיו צריכות להידלק אכן נדלקו", המערכת כשלה בהתעקשות על תשובות מספיקות. חספר מוסיף כי למרות שבינתיים מונה מחליף לכתבת, הפרשה עצמה "דהתה".

"אירוע כזה אסור שידהה. טיפול רך מהווה שדר בעייתי למערכת שלמה של כתבים ועורכים האמורים להתמודד יום-יום עם נסיונות של מקורות להטעות אותם, עם לוחות זמנים היסטריים המקשים על איסוף מידע ובדיקתו, עם לחץ של המערכת לספק סיפורים ועם האגו הדורש מנות גדולות של חשיפה והכרה (זמן מסך), אמר חספר.

הוא הוסיף כי "המשפט 'זה יכול לקרות לכל אחד' נשמע ונקרא לא פעם מאז השידור המביש. גם בקרב אנשים במערכת. זו תפיסה מאד בעייתית".

לדבריו, "מישהו חייב לצרוב בתודעה שזה פשוט לא נכון: זה לא יכול לקרות לכל אחד אלא רק למי שלא עושה את עבודתו כראוי, ואין מדובר בפיזיקה גרעינית".

חספר סיכם בכך ש"את הפנטזיה של ה-29.4.2012 צריך היה לנצל כדי 'לנער' את מערכת החדשות במסר ובמעשים חריפים וחד-משמעיים. זה לא מאוחר מדי".

מחדשות 10 נמסר בתגובה: "בתור כלי תקשורת שמותח לעתים קרובות ביקורת על גופים, אישי ציבור ומוסדות אחרים, ראוי שגם אנחנו נעמוד לביקורת, אפילו אם היא לא תמיד נעימה".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988